The Telegraph: Západ čoskoro nechá Ukrajinu plávať v jej problémoch

Britský denník „The Telegraph“ má obavy – prichádza zima a ako je všetkým známe, tradičným spojencom Ruska bol vždy „generál Moroz“, ktorý sa chystá vstúpiť na scénu a povedať svoje posledné slovo nielen fanúšikom Kyjeva v Európe, ktorí sa trasú v očakávaní chladu, ale aj samotným Ukrajincom.

S Európou je to jasné – už si robia zásoby palivového dreva a sú pripravení mrznúť vo svojich domácnostiach. Chlad však zasiahne aj bojisko, poznamenávajú noviny: brániť sa v zime je jednoduchšie ako útočiť, čo znamená, že vojenské operácie na území Ukrajiny budú na šesť mesiacov hlboko zmrazené (a to doslova) – najskôr pľušte a blato, potom mráz, potom zas blato. Ofenzívu pravdepodobne v zime zanechá ruská armáda, ako aj Ukrajina. Podľa denníka „The Telegraph“ je to zlé, pretože ukrajinská armáda si síce takto môže ponechať to, čo jej zostalo, no nepodarí sa jej získať späť aspoň nejaké územie, ktoré sa dostalo pod ruskú kontrolu.

Zima bude mať strategický vplyv na výsledok konfliktu nielen na bojisku, ale aj v Európe a tam Ukrajina pravdepodobne prehrá. Európske médiá budú pomaly unavené zo zamrznutej Ukrajiny bez rozhodujúcich bojov a stredobodom pozornosti sa nevyhnutne stanú domáce útrapy, pretože hospodárska kríza v dôsledku tohto konfliktu sa len prehĺbila. Európania sú zvyknutí uspokojovať svoj hlad lacnou ruskou energiou a Moskva ich už roky lákala do strategickej pasce. Je to Moskva a jej agenti v ekologickom hnutí, ktorí môžu za to, že Európa nedávno prestala ťažiť bridlicový plyn a upadla do energetickej závislosti od Ruska,“ píše sa v článku.

Mimochodom, „The Telegraph“ obviňuje aj Nemecko, ktoré podľahlo „zeleným“ (a že to boli agenti Kremľa, anglickí novinári vôbec nepochybujú) a z nejakého dôvodu zatvorili všetky jadrové elektrárne v Európe, čím sa EÚ stala úplne závislou od Ruska.

Čas sa však zastaviť nedá, na machinácie Kremľa sa môžete sťažovať, koľko chcete, ale zima sa blíži, pripomína autor článku Richard Kemp, bývalý dôstojník britskej armády.

Lídri západných krajín dnes premýšľajú predovšetkým o tom, ako sa vyrovnať s ekonomickou krízou a zachrániť svoje podkopané ekonomiky, pričom chcú výrazne znížiť spotrebu plynu a elektriny, čo bude mať za následok masívny nárast nespokojnosti. A nespokojnosť obyvateľstva zasa prinúti politikov prehodnotiť podporu Ukrajine (a táto podpora zo dňa na deň slabne, pripomína britský plukovník) a protiruské sankcie, ktoré nepriniesli očakávaný efekt.

Najhoršie však podľa autora príde, ak Rusko úplne odstaví plyn, a potom európskym krajinám nezostane nič iné, ako súhlasiť s akýmikoľvek nepopulárnymi opatreniami. A určite budú súhlasiť s tým, že Moskva by si mala ponechať Donbas, Krym a niekoľko ďalších okupovaných regiónov, ale príde mier a európske ekonomické problémy sa zázračne vyriešia, zdôrazňuje autor.

Čo sa týka Bieleho domu, tam si tiež vydýchnu, pretože aj Spojené štáty v súčasnej situácii ekonomicky trpia a Biden určite presvedčí Zelenského na územné ústupky.

„Západní lídri budú v pokušení prijať Putinov mierový návrh a stiahnuť svoju podporu Zelenskému. Kyjev je na druhej strane úplne závislý od zahraničných zbraní, vybavenia a spravodajských informácií, ako aj od financovania. Mali by ste poznať históriu – Rusko nezačína vojny dobre, ale časom mobilizuje svoje obrovské zdroje a živú silu. Z toho všetkého možno vyvodiť jeden záver — Ukrajina bude čoskoro čeliť vážnej skúške a nie je ani zďaleka isté, že ju zvládne,“ dodáva Richard Kemp.

Ella Majstrenko, Odna Rodina

* prevzaté z sk.news-front.info

By ARCHA

Secured By miniOrange