(Niamh Harrisová, The Peoples Voice) Počítačový vedec zo Silicon Valley predpovedá, že kópiu „ľudského vedomia“ bude možné vytvoriť v digitálnych zariadeniach už koncom tohto roka.

Dr. Pratik Desai, ktorý založil viacero startupov s umelou inteligenciou v Silicon Valley, tvrdí, že ak majú ľudia dostatok video a hlasových nahrávok svojich blízkych, existuje „100-percentná šanca, že s vami budú žiť navždy“.

V príspevku na Twitteri vyzval ľudí, aby „začali pravidelne zaznamenávať svojich rodičov, starších príbuzných a blízkych“: „Začnite pravidelne nahrávať svojich rodičov, starších príbuzných a blízkych. S dostatkom prepisových údajov, novou hlasovou syntézou a video modelmi je 100% šanca, že po opustení fyzického tela budú s vami žiť naveky. To by malo byť dokonca možné už koncom tohto roka.“

Portál Mail Online uvádza

„Mnoho vedcov verí, že rýchly pokrok v umelej inteligencii, ktorý momentálne vedie ChatGPT, je pripravený začať novú zlatú éru technológií.“

Najväčšie mysle sveta sú však v otázke tejto technológie rozdelené – Elon Musk a viac ako 1 000 technologických lídrov vyzývajú na prestávku vo vývoji umelej inteligencie a varujú, že by to mohlo zničiť ľudstvo.

Na druhej strane sú ďalší „odborníci na všetko“, ako napríklad Bill Gates, ktorí veria, že umelá inteligencia zlepší naše životy – a zdá sa, že aj ďalší odborníci sú naklonení myšlienke, že nám pomôže žiť navždy.

Desai je na strane Gatesa a verí, že svojich mŕtvych milovaných môžeme znovu vytvoriť ako avatarov žijúcich v počítači. Proces by zahŕňal digitalizáciu videí, hlasových nahrávok, dokumentov a fotografií osoby. Potom by tieto dáta vložili do systému umelej inteligencie, ktorý sa o jednotlivcovi dozvie všetko, čo môže.

Používatelia si takto môžu navrhnúť konkrétneho avatara, ktorý vyzerá a pôsobí rovnako ako ich žijúci príbuzný. Rozvoj ChatGPT výrazne pokročil práve v spoločnosti, ktorá pracuje na virtuálnych ľuďoch.

Virtuálni roboto-ľudia

Projekt s názvom „Live Forever“ (Ži navždy) vytvára virtuálneho robota-človeka s rovnakou rečou a maniermi ako ten, ktorého mal za úlohu replikovať.

Artur Sychov, zakladateľ Live Forever, v roku 2022 povedal pre časopis Motherboard, že predpovedá, že takáto technológia bude dostupná o päť rokov, ale vzhľadom na nedávny pokrok vo vývoji umelej inteligencie očakáva, že to bude kratší čas.

„Môžeme vziať tieto údaje a použiť na ne umelú inteligenciu a znovu vás vytvoriť ako avatara na vašom pozemku alebo vo vašom virtuálnom svete a ľudia budú môcť prísť a rozprávať sa s vami,“ povedal Sychov pre Motherboard.

„Stretnete toho človeka a možno by ste prvých 10 minút pri rozhovore s touto osobou ani nevedeli, že je to vlastne umelá inteligencia. To je cieľ.“

Ďalšia spoločnosť na vývoj umelej inteligencie, DeepBrain AI, vytvorila pamätnú sieň, ktorá umožňuje ľuďom stretnúť sa so svojimi mŕtvymi blízkymi v pohlcujúcom zážitku.

Služba s názvom Rememory (Znova pamätaj) využíva fotografie, videá a sedemhodinový rozhovor s osobou, ktorá ešte žije.

Virtuálna osoba poháňaná umelou inteligenciou je potom navrhnutá za pomoci technológií hĺbkového učenia, aby zachytila ​​vzhľad a hlas jednotlivca, ktorý sa zobrazuje na 400-palcovej obrazovke.

V roku 2020 kórejská televízna relácia použila virtuálnu realitu na opätovné stretnutie matky s jej sedemročnou dcérou, ktorá zomrela v roku 2016.

Relácia „Meeting You“ (Stretnem ťa) rozprávala o rodinnej strate ich sedemročnej dcéry Nayeon. Tí dvaja sa mohli dotýkať, hrať sa a viesť rozhovory, pričom dievčatko upokojovalo mamu, že už nemá žiadne bolesti.

Autor: Niamh Harrisová, Zdroj: thepeoplesvoice.tv, Spracoval: Badatel.net

pridajte sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange