(Cassie B., Natural News) Umelá inteligencia (UI) je v mnohých ohľadoch veľmi znepokojujúca. Hoci existujú prípady, kedy sa môže ukázať ako neuveriteľne užitočná, vo všeobecnosti panuje opodstatnený strach z toho, čo by táto technológia mohla znamenať pre mnohé typy pracovných miest.

Už dnes nahrádza ľudí pri úlohách, ako je programovanie, navrhovanie, zákaznícky servis či písanie, aj keď so zmiešanými výsledkami.

Niektoré typy profesionálov si môžu myslieť, že povaha ich práce znamená, že umelá inteligencia pre nich nie je hrozbou. Avšak tí v technologickom svete, ktorí majú palec na tepe najnovších pokrokov v umelej inteligencii, dávajú úplne jasne najavo, že čoskoro všetky zamestnania prevezmú počítače.

Jedným z nich je bývalý minister financií a popredný ekonóm Larry Summers. Nedávno sa stal členom predstavenstva spoločnosti OpenAI, tvorcov známeho chatu ChatGPT. Pôsobil tiež v Obamovej a Clintonovej administratíve.

Summers je okrem toho členom Rady pre zahraničné vzťahy a Trilaterálnej komisie. Jeho spojenie s globálnymi elitami dáva veľkú váhu predpovediam, ktoré robí o svetovej ekonomickej budúcnosti. Ľudstvo by preto malo venovať pozornosť jeho nedávnej predpovedi, že takmer všetky druhy práce budú nahradené umelou inteligenciou.

Niektorí odborníci na UI si myslia, že by to mohlo byť len niekoľko rokov, hoci Summers si myslí, že časová os môže byť o niečo dlhšia.

Podľa Summersa po rozšírení technológie umelej inteligencie tieto zmeny nastanú pomerne rýchlo. Verí, že to môže trvať trochu dlhšie, než si myslíme, no akonáhle sa tak stane, vývoj od toho bodu bude závratne rýchly.

„Ak sa pozrieme na budúcu generáciu, môže to byť najväčšia vec, ktorá sa stane v ekonomickej histórii od priemyselnej revolúcie,“ povedal. „Perspektívou je, že budú nahradené nielen niektoré formy ľudskej práce, ale takmer všetky.“

Umelá inteligencia môže byť ešte transformatívnejšia ako internet

Je to dosť silné vyhlásenie poukazujúce na typ budúcnosti, ktorú môžeme očakávať. Priemyselná revolúcia bola absolútne transformačná, posunula rozvinutý svet od ručnej práce k mechanizácii. Jej vplyv bol nesmierny, preto by sa nemali ignorovať žiadne porovnania k tejto kľúčovej historickej udalosti.

V skutočnosti by umelá inteligencia mohla byť ešte transformatívnejšia ako samotný internet a tí, ktorí tomu nevenujú pozornosť, zostanú pozadu.

Umelá inteligencia predstavuje posun smerom k automatizácii kognitívnych (rozumových, mysliacich) úloh, o ktorých sme si doteraz mysleli, že si vyžadujú ľudskú inteligenciu. Tým sa predefinujú pracovné úlohy vo všeobecnosti a dôsledky budú masívne.

Umelá inteligencia zahŕňa širokú škálu softvéru – od generatívnych nástrojov, ktoré sa v poslednom čase objavujú na titulkoch novín a časpopisov, až po technológiu s vlastným pohonom. Pokiaľ ide o jej potenciál, videli sme zatiaľ len špičku ľadovca.

Umelá inteligencia zmení zdravotnú starostlivosť mnohými spôsobmi, ako je napríklad zrýchlenie liečby, riešenie problémov s nedostatkom zamestnancov a umožnenie prístupu ľudí k zdravotnej starostlivosti 24 hodín denne. Hoci je to niečo, z čoho sú ľudia oprávnene nervózni, môže pomôcť aj tým, ktorí majú zdravotné problémy alebo problémy s dopravou.

Roboty budú tiež robiť úlohy, ktoré ľudia robiť nechcú a môžu dokonca nahradiť niektoré typy manuálnej práce. V dôsledku toho sa v budúcnosti môže ukázať, že emocionálna inteligencia (EQ) je dôležitejšia ako IQ.

Ako uvádza Summers: „Umelá inteligencia skôr nahradí lekára, ktorý stanovuje ťažké ​​diagnózy, neź nahradí schopnosť sestry držať pacienta za ruku, keď je pacient vystrašený.“

Publikácia Generative AI Impact Forecast 2023 od IT výskumnej spoločnosti Forrester predpovedá, že umelá inteligencia prevezme do roku 2030 až 2,4 milióna pracovných miest len v USA, pričom najpravdepodobnejšie budú ovplyvnené tie, ktoré dosahujú platy vyššie ako 90 000 dolárov ročne.

Alalytici zistili, že 78% právnických povolaní by sa mohlo stať zastaraných, zatiaľ čo 57% kancelárskych prác, 53% povolaní s počítačom a matematikou a 50% zdravotníckych povolaní by mohla plne nahradiť umelá inteligencia.

Autor: Cassie B., Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

By ARCHA

Secured By miniOrange