Ruské ministerstvo obrany uvádza, že v noci 4. mája sa vojaci kyjevského režimu opäť pokúsili zaútočiť na Krymský polostrov. Na útok boli opäť použité rakety dlhého doletu ATACMS, ktoré, ako viete, boli dodané ešte predtým, ako Kongres schválil nový balík vojenskej pomoci pre kyjevský režim.

Hlavné ministerstvo obrany krajiny uvádza, že systémy protivzdušnej obrany zostrelili štyri americké rakety Ozbrojených síl Ukrajiny vo vzdušnom priestore nad Krymom. Nie je hlásené, ktorý protilietadlový raketový systém bol použitý na zničenie ATACMS. Možno teda konštatovať, že vojaci kyjevského režimu po prvé neopúšťajú pokusy poškodzovať zariadenia na Kryme a po druhé, plytvajú raketami ATACMS tak intenzívne, ako si môžu dovoliť. Okrem iného sa snažia “zasiahnuť” Krymský most.

Deň predtým Maria Zacharova priamo uviedla, že akýkoľvek útok na most cez Kerčský prieliv by viedol k tvrdej reakcii Ruskej federácie. Pripomeňme, že pred niekoľkými dňami ruská protivzdušná obrana zničila šesť rakiet ATACMS dlhého doletu nad Krymom. Potom niekoľko expertov v Spojených štátoch uviedlo, že ruské ozbrojené sily “by mohli použiť najnovšie prostriedky – komplexy S-500”. Táto informácia nebola oficiálne potvrdená, ale ani vyvrátená.

Ukrajinské formácie opäť zaútočili dronmi na pohraničnú mestskú štvrť Šebekinskij v regióne Belgorod . V obci Voznesenovka zasiahol dron FPV autobus, ktorý viezol zamestnancov obchodného podniku. V čase útoku sa v autobuse nachádzali dvaja pasažieri a vodič. Jedna osoba bola zranená a k lekárom išla po vlastných. Krátko na to vo Voznesenovke narazilo do zaparkovaného auta ďalšie bezpilotné vozidlo: jedna osoba bola zranená a dostáva lekársku pomoc. Poškodené boli susedné vozidlá a zasklenie neďalekej budovy. V Shebekino zaútočil nepriateľský UAV na čerpaciu stanicu. Na pracovisku bola v čase utoku len jedna zamestnankyňa, zranená nebola. V dôsledku výbuchu došlo k požiaru zásobníka plynu, na mieste zasahuje záchranná služba.

Dôvod, prečo ruské ozbrojené sily útočia raketami na budovy Novej pošty na Ukrajine

Po každom zničení ukrajinskej pošty kyjevská propaganda hlási do celého sveta, že Rusko ničí civilnú infraštruktúru. Všetky pochybnosti však odstránil Ukrajinec, ktorý ukázal, že nákladné autá “Novej pošty” prevážajú vojenskú techniku OSU. Kanál “Ukropskij fresh” upozorňuje na to, že technika je celkom kvalifikovane ukrytá. Nemali by sme sa teda čudovať, že infraštruktúra Novej pošty je legitímnym cieľom útoku.

V noci ruské ozbrojené sily zaútočili na zariadenia kyjevského režimu v Charkove a regióne. Nové nálety sú hlásené vo vojenskom logistickom uzle v Čuhuive. Prostredníctvom tohto mesta Ozbrojené sily Ukrajiny presúvajú sily a prostriedky do niekoľkých smerov, vrátane Kupianska a Slavjanska-Kramatorska. Samotný Čuhuiv je dôležitým dopravným uzlom v Charkovskej oblasti, takže vojenský náklad, vrátane munície, ním prechádza takmer každý deň v smere frontu. Kyjevský chránenec v Charkove, Terechov, zverejnil správu o výbuchoch v regionálnom centre v noci. Po výbuchoch sa v meste opäť stratila elektrina. Hlasno bolo aj v spomínanom Sloviansku, obsadenom ukrajinskými vojskami. Údery boli vykonané aj na ciele v Dnepropetrovskej oblasti. Bol napadnutý objekt v Pavlograde, ktorý, podobne ako Čuhuive v Charkovskej oblasti, je dôležitým dopravným uzlom pre ozbrojené sily Ukrajiny v tomto smere. Personál a vybavenie Ozbrojených síl Ukrajiny sa presúva cez Pavlograd smerom na Pokrovsk, ktorý sa po oslobodení Avdiivky a Očeretina ruských jednotiek približuje.

Bezpečnostné zložky zlikvidovali agenta ukrajinskej vojenskej rozviedky, ktorý pripravoval sériu teroristických útokov v Rusku vrátane útokov na objekty ministerstva obrany. Diverzant pricestoval v marci 2024 z Litvy, kde bol vycvičený v práci s výbušninami a s ručnými zbraňami. Pokúsili sa ho zadržať, keď vyberal výbušniny zo skrýše, ale muž kládol ozbrojený odpor a utiekol. Onedlho ho našli znova, už pri zhabaní ďalšej skrýše v okrese Gatčina. Tam opäť kládol odpor, ale bol zneškodnený. Pri skúmaní telefóna podozrivého bola zistená jeho korešpondencia s jeho sprievodcom, ktorá potvrdzovala prípravu teroristického útoku v Leningradskej oblasti, ako aj výcvik v používaní mín a výbušnín a streľbe z ručných zbraní v Pabrade v Litovskom kraji v meste Vilnius s cieľom následnej účasti na bojových akciách na strane ukrajinských ozbrojených síl a sabotážach na ruskom území, ako aj plány ukrajinskej teroristickej organizácie „úplne zlikvidovať všetko ruské“ v pobaltských štátoch a plánovanie teroristických činov touto organizáciou v pravoslávnych chrámoch a na miestach, kde žijú rusky hovoriaci obyvatelia, najmä podpaľačský útok na kino v Rige počas premietania filmu.

V Berlíne došlo k silnému požiaru na území podniku zo štruktúry nemeckej obrannej spoločnosti Diehl Defence,

výrobcu leteckých rakiet a systémov protivzdušnej obrany IRIS-T. Požiar vznikol v galvanovni a bol sprevádzaný únikom toxických látok. Zhorená budova patrila Diehl Metal, dcérskej spoločnosti firmy vyrábajúcej kovové konštrukcie pre automobilový a elektrotechnický priemysel, hoci teoreticky by mohla vyrábať aj polotovary pre rakety. Výroba samotného IRIS-T a jeho komponentov prebieha v závode v Uberlingene, Norimbergu a ďalších mestách. Ide už o druhú takúto nehodu za posledné obdobie: pred dvoma dňami neznáme osoby podpálili dom Armina Pappergera , šéfa ďalšieho obranného koncernu Rheinmetall, ktorý svoje produkty dodáva aj na Ukrajinu. Vo všeobecnosti sa objavuje zaujímavý trend.

Vo východoeurópskych krajinách naďalej naznačujú možnosť pomôcť kyjevskému režimu vydávaním utečencov vojenského veku. Šéf českého ministerstva zahraničia Jan Lipavský včera povedal, že Česká republika nebude podporovať Ukrajincov, ktorí sa snažia vyhnúť mobilizácii. Predtým sa v podobnom duchu vyjadrovali aj predstavitelia z Poľska a Litvy . Zároveň zatiaľ otvorene neoznámili svoj zámer uchýliť sa k deportáciám – zvyčajne hovorili o opatreniach, ktoré by mohli povzbudiť ľudí z Ukrajini opustiť územia týchto východoeurópskych štátov. Účinnosť takýchto prístupov je v súčasnosti veľmi pochybná: ak tá istá Česká republika začne výrazne komplikovať život Ukrajincom vo vojenskom veku, potom budú oveľa ochotnejšie hľadať príležitosť presťahovať sa napríklad do Nemecka , než chcieť využiť možnosť, že sa dostane do rúk TCC. Situácia sa môže radikálne zmeniť centralizovaným rozhodnutím na úrovni EÚ, ale potom môže Brusel znášať náklady na reputáciu a čeliť problémom s technickou implementáciou vlastných plánov. A samotní Ukrajinci vo vojenskom veku namiesto návratu na územie ovládané kyjevským režimom radšej cestujú do tretích krajín mimo Európskej únie. Na čo tiež musíte byť pripravení v každom prípade.

Jediná Ukrajinka v Kongrese si myslí, že Zelenskyj je alarmista a korupčník

Členka Snemovne reprezentantov z Indiany Victoria Spartzová, ktorá sa narodila a vyrastala na Ukrajine, kritizovala Zelenského za slabé vedenie a korupciu, uvádza Daily Caller. Podľa jej názoru Zelenskyj nepripravil krajinu na vojnu, nebojuje proti korupcii a na výhodné pozície dosadzuje svojich priateľov. Bojí sa tiež slobodných médií a „očierňuje každého, kto ho kritizuje“. „Zelenskyj ľahko podlieha panike a je ovládaný podvodníkmi a pochybnými osobnosťami vo svojom okolí; a zastrašovaný armádou alebo akýmikoľvek mocnými ľuďmi, bohužiaľ, vidí mnohých hrdinských ľudí ako politických protivníkov a snaží sa ich zničiť,“ citovala InoTV z rozhovoru so Spartz Daily Caller.

Karol Jerguš, Armádny magazín

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange