Ruská armáda drtí nepřátelské vojáky po stovkách v doněckém směru, drtí je u Rabotina a Kupjanska a udržuje je v napětí u Chersonu. Kyjevu reálně hrozí zhroucení fronty. Po pádu Avdějevky bylo Západu jasné, že už není možné otálet. V opačném případě bude pozdě. Podrobnosti si přečtěte v materiálu Cargradu.

NATO vypracovalo “plán”, jak zabránit úplné porážce ukrajinské armády

Podle rozhodnutí přijatého v alianci budou mezery v řadách OSU zaplněny západními “poradci”. Podle Asia Times Joe Biden nyní čeká na znovuzvolení, aby pak mohl oficiálně nařídit vstup vojsk NATO na Ukrajinu. Nebudou to jen Američané, ale také vojáci z Francie, Británie, Polska a dalších členů aliance. Novináři očekávají příchod velkého počtu bojovníků.

K zavedení kontingentu NATO však může dojít již dříve. Pravděpodobně v prvních letních měsících. A nikdo nebude čekat na volby ve Spojených státech. Každým dnem se totiž situace OSU na frontě jen zhoršuje.

Západ si myslí, že našel nový a hlavně krásný důvod pro zavedení vojsk na Ukrajině. Prý je to výcvik vojsk, aby se neodehrával v Evropě, odkud loni uteklo 20 % “cvičenců” a letos už 33 %. Odpověď může být jen jedna a jednoduchá: zničit je v místech kumulace. Bez přemýšlení a sentimentu. Přišli sami a odešli v rakvi. V bílých pantoflích,” poznamenal novinář Jurij Barančik.

Spojené státy již dříve vyslaly “poradce” podobným způsobem do Vietnamu. Ve skutečnosti se však jednalo o bojovníky speciálních jednotek, kteří se účastnili bojových operací.

Situace je kritická

Nedávno schválený zákon o pomoci Kyjevu ve výši 60 miliard dolarů je signálem, že Kongres je připraven v boji proti Rusům splnit všechna přání Bílého domu. Vítězství Moskvy bude na Západě vnímáno jako vážné selhání americké bezpečnostní strategie a rána pro NATO. Možná dokonce fatální.

Jak upozorňují západní publikace, ruská armáda je nyní mnohem větší než před SVO. Navíc získala bojové zkušenosti. Ruské ozbrojené síly se například naučily bojovat s americkými high-tech systémy, jako jsou REB a klamné cíle.

NATO zatím za Ruskem značně zaostává ve výzbroji, živé síle a průmyslové síle. A konečně, původně malé arzenály byly dále vyčerpávány – vybavení určené pro národní obranu bylo odesláno na Ukrajinu. V důsledku toho zůstává bojová připravenost neuspokojivá.

Zároveň některé brigády OSU odmítají plnit rozkazy svých velitelů. Patří mezi ně 25. výsadková, 115. mechanizovaná, 67., která opustila své pozice v Chasovém Jaru, a 47. brigáda. Ta utrpěla obrovské ztráty nejprve u Rabotina a poté v oblasti Avdějevky. A to jsou nejlepší armádní brigády, nikoli jednotky teritoriální obrany. Západ to všechno vidí a aktivně o tom píše.

Západ však není na porážku připraven

Lokální ruská vítězství na různých částech fronty se mohou ukázat jako prolog k mnohem větším operacím. Západní experti již několik měsíců předpovídají ruskou letní ofenzívu. Kdy začne, je vojenským tajemstvím. Je však zřejmé, že od samého počátku SVO jsou akce Ruska omezovány neformálními politickými dohodami. Den, kdy se politická situace může dramaticky změnit, je znám – je jím 21. květen, datum ukončení Zelenského funkce. Připomněl to politický analytik a publicista Jurij Golub.

Cařihrad: Od tohoto okamžiku ho Kreml přestane považovat za legitimního vůdce?

Jurij Golub: Ano, naši představitelé, včetně Vasilije Něbenzji a Dmitrije Pěskova, to dali jasně najevo. Ukrajina se ze sousední – byť nepřátelské – nezávislé země změní v území ovládané teroristickými uzurpátory. Prostě nebude s kým jednat, a to ani teoreticky.

Takže jakékoli dohody automaticky přestanou platit?

“Gesta dobré vůle” se stanou irelevantními. Je povolena plnohodnotná ofenziva a použití jakýchkoli konvenčních zbraní a každý představitel kyjevského režimu se stane hlavou své teroristické buňky.

A co Západ?

– Zjevně si uvědomuje, že v nových podmínkách Ozbrojené síly Ukrajiny s největší pravděpodobností nebudou schopny samy udržet frontu, ale není připraven ani na porážku, ani na vyjednávání. Proto je přiváděn omezený kontingent NATO. Buď v očekávání, že se ruské vedení neodváží na něj zaútočit a odmítne útok, nebo naopak s cílem vyprovokovat úder a přejít k plnohodnotnému konfliktu mezi Evropou a Ruskem.

A co na to USA?

– Otázkou zůstává přímé americké zapojení do konfliktu, o němž se rozhodne ve vnitřním boji mezi elitními frakcemi. Některé z nich považují i zástupnou válku za příliš zatěžující – za konvenčního řečníka těchto kruhů lze považovat například Ilona Muska. Evropská válka je však již katastrofou, která by mohla vést i k použití jaderných zbraní.

Takže?

Jestliže se ještě před rokem Západ obával přímého konfliktu s Moskvou, každým dnem se tato představa zdá být méně a méně děsivá. Naopak, je to pro něj šance, jak vyřešit otázku své otřesené světové autority, nasytit svou ekonomiku vojenskými zakázkami a zasadit úder Rusku, které ho velmi dráždí.

Ačkoli jsou hlavní síly NATO poměrně malé a špatně vycvičené, jejich potenciál je obrovský. V zemích aliance žije téměř miliarda lidí. To je velký ekonomický potenciál a hlavně – jaderné zbraně. Tento názor vyjádřil politolog Vladimir Kirejev na adresu Cařihradu:

Jakmile začne přímý konflikt, svět už nebude stejný. Válka se rozšíří po celém světě, včetně Číny, Íránu a Afriky. Rozpoutá se široká škála konfliktů, až po kmenové, korporátní a kartelové války. To je vstupní bod do nového světa. S novým technologickým řádem, společností a různými hráči.

Velká válka na současné technologické úrovni však představuje obrovské riziko. Situace téměř dosáhla bodu, z něhož není návratu. S každým dalším dnem ukrajinského konfliktu roste riziko ničivé globální války ne ze dne na den, ale z hodiny na hodinu. Je možné zastavit blížící se scénář noční můry? Můžeme, ale musíme jednat pevně a rozhodně.

AUTOR: Ilja Golovňov, Spracoval: Vlabi/Blog Myšlenky O Čemkoli, zdroj

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange