V prvom rade, že je zle nastavené. V parlamentných alebo prezidentských voľbách je rešpektovaný výsledok aj keď príde len 20% voličov. Pretože v opačnom prípade by sme nikdy nemali žiadnu vládu.

Ak je teda možné, aby vládla vláda alebo prezident len s teoreticky 20% mandátom voličov, potom by aj kvórum pre referendum malo byť znížené, a teda v praxi použiteľné. Kvórum bolo v minulosti nastavené tak, aby zabetónovalo právomoci “vládnucej triedy” a uvedomelý volič bol z účasti na ovplyvňovaní svojho “osudu” vylúčený.

Súčasné právne podmienky referenda sú nastavené tak, že počíta so 100% politickou a občianskou zaangažovanosťou všetkých voličov. Lenže takto to v praxi nefunguje.

Tak ako významné percento občanov nezaujíma povedzme futbalový zápas alebo čítanie klasiky, nedá sa očakávať, že 100% obyvateľov visí na správach, či už mainstreamových alebo alternatívnych. A už vôbec nemožno očakávať, že každý obyvateľ Slovenska má záujem analyzovať politické udalosti alebo vôbec sa politikou zaoberať. Samotná volebná účasť vo všetkých referendách na Slovensku to v praxi potvrdila.

Z referenda vyplynulo, že o politické dianie sa trvalo zaujíma menej ako polovica voličov

K neúspechu významne prispela aj ignorácia médiami a negatívne ovplyvňovanie verejnosti súčasnej, dočasne poverenej vládnej garnitúry.

Suma sumarum, kým nebudú upravené legislatívne procesy pre referendum tak, ako sú dnes nastavené podmienky pre parlamentné voľby, nebude úspešné žiadne referendum. A politicki a občianski uvedomelí občania nikdy nedostanú šancu potiahnúť so sebou tých ľahostajných.

Na druhej strane, napriek tvrdo pretláčanej negatívnej propagande “verchušky” a sabotáži médií, takmer tretina občanov odmietla súčasnú koalíciu. Takmer vyrovnaný počet k súčasnému mandátu dočasne poverenej koalícii.

Dosť na to, aby pochopili, že občania ich majú dosť.

Secured By miniOrange