Problém požívania hmyzu má pre človeka viac komplikácií ako osohu.

Samozrejme, hmyz zožerie takmer všetko. To ale znamená, že je nutné ho kŕmiť. Čím? Obilninami? Ok, môže byť. Tie treba pestovať. A tu je uzatvorený kruh, z ktorého sa ekoteroristi chceli vymaniť, ale namiesto toho sa “zacyklovali” v riešení, ktoré je postavené na hlavu…

Nepestovať obilniny, nechovať dobytok, znížiť emisie atď. Na chov hmyzu sú potrebné nové technológie, nové chovné stanice, nový “ustajňovací” priestor odolný proti úniku hmyzu, nová chémia zabezpečujúca ochranu zdravia chovaného hmyzu, chémia likvidujúca nežiadúci hmyz, parazity, choroby…

Toto všetko predstavuje náklady finančné a najmä ekologické. Hmyz zožerie všetko. A od tohto sa odvíja kvalita výsledného produktu. Ak hmyz skonzumuje odpad poľnohospodárstva/potravinárstva, všetko, čo hmyz zožerie, sa priamo zabuduje do ich tiel a následne poputuje ku konzumentovi hmyzu. A to nemusí hmyz konzumovať odpad, uvedené platí pre čokoľvek, čo bude hmyzu podané ako krmivo. Neraz i plasty a papier, v ktorých je hmyz “ustajnený”.

Najväčší problém vidím v tom, že hmyz je nositeľom rôznych nám známych a asi aj neznámych chorôb, orgánových funkčných porúch a parazitov.

Chitín je pre živočíchy a teda i pre nás ľudí, nestráviteľný. Nerozštiepia ho naše tráviace enzýmy, nerozpustí sa v alkohole, ani slabých kyselinách a zásadách. Trus hmyzu preukázateľne obsahuje veľké množstvo mikroorganizmov, toxických odpadových látok z metabolizmu. Hmyz je častým a stálym hostiteľom parazitov vonkajších (roztoče, huby) aj vnútorných (roztoče, baktérie, plesne, nálevníky, červy). Trus sám o sebe je pre človeka toxický.

Áno, novo schválená norma hovorí, že hmyz bude ponechaný 24 hodín pred spracovaním bez potravy, aby sa zbavil trusu. Hm, no, jeden deň ale nestačí, sú potrebné aspoň 3 dni, aby sa dôkladne “vyprázdnil”. Ale to už by strácal na hmotnosti, však…

A ani nútená hladovka nemusí byť zárukou, že sa zbavil parazitov a choroboplodných zárodkov. Prečo v minulosti boli malé deti nabádané rodičmi, školským systémom a zdravotníckym personálom, aby nepapali chrobáčiky a hmyz vôbec? No nie preto, že sa to nepatrí, ale preto, že sa mohlo stať, že prehltnú jedovatý hmyz (toto nie je náš prípad), ale najmä preto, že hmyz je pre človeka nevhodný, z väčšej časti nepožívateľný a škodlivý.

Vonkajšia chitínová kostra môže poškodiť tráviacu sústavu od úst až po konečník. Chitín je veľmi tvrdý a môže sa zarezať/zapichnúť do sliznice a vážne ju poškodiť. Prečo pri spracovaní krabov nie je ich pancier (tiež obsahuje chitín) podávaný ako delikatesa v podobe prášku alebo inak spracovaná? No, pretože nie je požívateľný.

Konzumácia hmyzu môže spôsobiť vážne a trvalé poškodenie zdravia. Prečo sa ľudia v minulosti počas hladomorov neživili hmyzom? Nechytali svrčkov a nemleli ich na múku? No, asi mali skúsenosť, že nejde o jedlo, ale o jed…

Áno, teraz začnú mnohí bľabotať, veď gróf Monte Christo aj Motýlik papkali hmyz, keď nemali iné. To áno, ale nezabúdajme, sú to románové postavy. Ak niekomu vadí, že zabíjame a konzumujeme úbohé kravičky a prasiatka a neviem čo, svrček azda nechce žiť? Nemá právo na slobodu v prírode? Sliepky týrané v tisíchlavých veľkochovoch vadia a hmyz v miliónových chovoch trpieť nebude? Naozaj?

A koľkých rozpučia a rozdlávia krmiči, ošetrovatiela a vôbec, okolnosti? A “porazenie” hmyzu mrazom, to je humánne? Koľko trvá vykrvenie kravy a zamrznutie svrčka? Jedno je humánne a druhé nie? A ako bude nakladané s odpadom po chove hmyzu? Lebo hmyzí trus je toxický a toxické látky nemôžeme likvidovať vyhodením na pole, na to sú predsa osobitné, špeciálne a drahé technológie. A nie, nebojte sa, ani hmyzí “odpad” nevonia po fialkách…

Martin Belák, agronóm

** súvisiace články

Viac článkov tom, že “plebs” má jesť hmyz a elity mäso nájdete na stránke spolok-archa.info, v téme New World Order

By ARCHA

Secured By miniOrange