Site icon Spolok ARCHA o.z.

Závery summitu NATO sú jednoznačné – zničiť Rusko a podmaniť si Čínu

Summit NATO vo Washingtone sa skončil a jeho závery sú jednoznačné – NATO je nielen pripravené bojovať do posledného Ukrajinca, Ukrajinky, ba už aj ukrajinských tínedžrov, ale aktívne sa aj samo pripravuje na vojnu s Ruskom.

Vodcovia členských krajín na jeho konci summitu prijali vyhlásenie, ktoré jasne nazýva Rusko nepriateľom, ktorého treba poraziť a už aj Čínu a ďalšie štáty spolupáchateľmi RF vo vojne proti Ukrajine. USA sa zaviazali, že začnú v roku 2026 rozmiestňovať v Nemecku zbrane dlhého doletu. Rusko sľubuje tvrdú odvetu a uvádza, že kroky NATO oznámené na summite si budú vyžadovať obmedzenie NATO. Čína následne označila NATO za pozostatok studenej vojny a žiada, aby nezasahovalo do ázijských záležitostí.

Summit NATO vo Washingtone sa skončil a jeho závery sú jednoznačné – NATO sa okrem úplného zničenia Ukrajiny a jej ľudu (najnovšie sa majú na vojenskú službu hlásiť už aj 17 roční) pripravuje aj na priamu vojnu s Ruskom. Čaká len na dozbrojenie a vhodnú príležitosť. Základným záverom summitu je, že výsledný dokument, ktorý podpísali všetci členovia NATO, obsahuje po prvýkrát bod hovoriaci o budúcnosti Ukrajiny v NATO. Aj keď sa uvádza, že NATO pošle Ukrajine pozvánku na vstup do aliancie, keď sa spojenci dohodnú, že Kyjev splnil všetky potrebné podmienky, ide o prvý papierový prísľub, že sa tak v budúcnosti stane. Ide samozrejme hlavne o provokáciu, ktorá má ešte viac naštvať ruského medveďa. NATO plánuje v priebehu budúceho roka prideliť Ukrajine ďalších 40 miliárd eur. Samozrejme z daní nás všetkých. Slovensko to vyjde na 105 miliónov eur, čo však chce vláda započítať do výdavkov na obranu pri posudzovaní ich plnenia na úrovni min. 2% HDP.

Z deklarácie je zrejmé, že jeho jediným a životným cieľom je zničiť Rusko – NATO je odhodlané obmedziť agresívne akcie Ruska, bojovať proti nim a čeliť jeho schopnosti viesť destabilizujúce aktivity voči NATO a spojencom. NATO odsúdilo všetky krajiny sveta, ktoré pomáhajú Rusku a požaduje, aby Moskve neposkytovali žiadnu podporu a aby bol odsúdený každý štát, ktorý tak učiní. Autori dokumentu tiež prisľúbili, že do najbližšieho summitu vypracujú odporúčania o strategických prístupoch k vzťahom s RF. Inak povedané, NATO vypracuje odporúčania pre krajiny čo môžu a nemôžu robiť vo vzťahu k Rusku.

A to nie je všetko, NATO vo svojej záverečnej deklarácii odsúdilo aj Irán, KLDR, Čínu a Bielorusko za vytváranie hrozieb pre alianciu. Čína sa údajne stala rozhodujúcim aktérom ruskej vojny proti Ukrajine prostredníctvom tzv. partnerstva „bez hraníc“ a rozsiahlej podpory ruskej obrannej priemyselnej základne. Ďalej má vytvárať pre blok problémy prostredníctvom hybridných akcií, vrátane dezinformácií. NATO preto vyzýva ČLR, aby zastavila akúkoľvek materiálnu a politickú podporu ruskému vojnovému úsiliu. Bielorusko je zase podľa vojnových štváčov z NATO vinné za poskytovanie infraštruktúry RF a rozmiestnenie jadrových zbraní na území krajiny je rastúcou hrozbou pre NATO.

Okrem toho, USA uviedli, že začnú od roku 2026 v Nemecku rozmiestňovať zbrane dlhého doletu. Túto informáciu najskôr potvrdil Pentagon, neskôr aj nemecký minister obrany Boris Pistorius. Systémy s dlhým dosahom budú zahŕňať SM-6, Tomahawk a aj vyvíjajúce sa hypersonické zbrane.Na to ihneď reagovalo Rusko. Rozhodnutie USA rozmiestniť zbrane dlhého doletu v Nemecku povedie k studenej vojne, povedal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. „Sú to kroky smerom k studenej vojne, toto všetko sa už raz stalo.“ Peskov reagoval aj na závery summitu NATO. „Kroky NATO oznámené na summite si budú vyžadovať ruské riešenia na obmedzenie aliancie… Rozšírenie NATO na Ukrajinu je neprijateľnou hrozbou pre bezpečnosť Ruska. NATO je de facto plne zapojené do konfliktu na Ukrajine, je čas nazvať to pravým menom. NATO opäť veľmi jasne potvrdilo svoju podstatu, že je konfrontačnou alianciou… RF vidí pokračovanie pohybu vojenskej infraštruktúry NATO smerom k svojim hraniciam.“

Šéfka ruského senátu Valentina Matvijenková uviedla, že „reakcia Ruska na rozmiestnenie rakiet USA v Nemecku bude tvrdá a primeraná. Nemecko také zbrane podľa podpísaných povojnových dokumentov nemôže mať!“Podpredseda Rady bezpečnosti RF Dmitrij Medvedev zase napísal: „Budeme ju (Ukrajinu) naďalej podporovať na jej nezvratnej ceste k plnej euroatlantickej integrácii, vrátane členstva v NATO – toto včera vyhlásili naši nepriatelia vo Washingtonskej deklarácii aliancie.Záver je zrejmý. Musíme urobiť všetko pre to, aby sa „nezvratná cesta Ukrajiny“ do NATO skončila buď zánikom Ukrajiny alebo zánikom NATO. Ideálne oboje.“

Grécko, Bulharsko a Rumunsko sa (na pokyn Anglosasov) rozhodli vytvoriť vojenský koridor na východnom krídle NATO. Oznámil to grécky minister obrany s tým, že dohoda o tom bola podpísaná na summite vo Washingtone. Vojenský koridor je podľa jeho slov potrebný pre efektívnejšiu mobilitu vojenského personálu a vybavenia v Európe aj mimo nej.Plán počíta so zjednotením štyroch prístavov a ich infraštruktúr. Koridor spojí Thessaloniki a Alexandroupoli s Varnou v Bulharsku a Constantou v Rumunsku. V Rumunsku sa zároveň už buduje najväčšia základňa NATO v Európe.

Po tomto všetkom sa ozvala aj Čína, ktorá slovami predstaviteľa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lina Jiena označila NATO za pozostatok studenej vojny. Zároveň Aliancii adresovala požiadavky, aby nezasahovala do ázijských záležitostí. Lin Jian označil obvinenia NATO zo záverečnej deklarácie, v ktorej označili Čínu za rozhodujúceho spolupáchateľa vo vojne Ruska proti Ukrajine, za zaujaté, hanlivé a provokatívne. „Bez akýchkoľvek dôkazov NATO pokračuje v šírení lží vykonštruovaných USA, otvorene očierňuje Čínu, rozsieva nezhody medzi Čínou a Európou a podkopáva čínsko-európsku spoluprácu,“ uviedol.

Medzitým, ako euroatlantickí jastrabi túžia po vojne s Ruskom, je tu predsa len jedna svetlá výnimka, ktorá sa snaží o úplný opak – Viktor Orbán. Maďarský premiér lieta z jednej mierovej „misie“ na druhú. Hlavný cieľ – ukončenie konfliktu na Ukrajine. Teda to, čo by mali robiť hlavní globálni a regionálni hráči. V Európe hlavne vedenie EÚ, ktoré ale radšej lobuje za zbrane a rozšírenie bojových akcií do ďalších regiónov. Maďarský premiér najskôr navštívil Kyjev, potom Moskvu, Peking, Washington a najnovšie sa Orbán sa stretol s Trumpom, po čom uviedol: „Mierová misia 5.0. Bolo mi cťou dnes navštíviť prezidenta Donalda Trumpa v Mar-a-Lago na Floride. Diskutovali sme o spôsoboch, ako dosiahnuť mier. Dobrá správa dňa: Tento problém sa vyrieši!“

Povedali by ste, super. Konečne nejaký zástupca EÚ robí to, čo by malo robiť samotné vedenie Únie. No opak je pravdou. Vedenie EÚ na čele s Borrellom a Michelom ihneď po Orbánovej návšteve Moskvy vyhlásilo, že Orbán nezastupuje EÚ a nemá mandát na rokovania. A za to, že sa Orbán usiluje o mier, chcú eurohujeri Maďarsko zbaviť vedenia v Európskej rade. A najnovšie Orbána nepozvali ani na prvé plenárne zasadnutie nového Európskeho parlamentu, a to napriek tomu, že Maďarsko v súčasnosti predsedá Rade EÚ. Býva totiž zvykom, že pred novým parlamentom zvyčajne reční vodca krajiny, ktorá začína šesťmesačné predsedníctvo v Rade. Podľa europoslankyne Clara de Melovej nebol Orbán pozvaný, pretože nerešpektuje úlohu a pravidlá fungovania EÚ.

Orbán si z toho ale nič nerobí a ide vlastnou cestou, pretože dobre vie, čo nastane, keď sa novým prezidentom USA stane Donald Trump. Dementný Biden nemá totiž šancu Trumpa oficiálnym demokratickým spôsobom poraziť. A ak nedôjde k nejakej „mimoriadnej“ udalosti, ako to bývava v „demokraciách“ amerického typu zvykom, tak aj zvíťazí. Toto sa však obávajú všetci vojnoví štváči a majitelia zbrojoviek a korporácií, ktoré si už urvali časť Ukrajiny.

Na druhej strane dochádza k rýchlemu zbližovaniu ostatnej väčšiny sveta, ktorá sa snaží o multipolaritu a vidí šancu oslobodiť sa od okov západných kolonialistov. Novými členmi BRICS sa chcú stať desiatky štátov. Najnovšie padajú návrhy na zriadenie inštitucionalizovanej parlamentnej štruktúry, čo navrhol na desiatom parlamentnom fóre BRICS v Petrohrade samotný Putin. „Medzi priority skupiny patrí dosiahnutie pozitívnych zmien vo svetovej ekonomike prostredníctvom rozvoja spoľahlivých finančných nástrojov na zúčtovanie platieb v rámci BRICS“, dodal.

Okrem toho do Moskvy náhle prišiel novozvolený indický premiér Narendra Modi. Návšteva, od ktorej Modiho odhováral sám Washington, však jasne všetkým ukázala, kde je budúcnosť sveta.Bol to tiež odkaz Západu, že India neustúpi západnému tlaku na oslabenie vzťahov s Moskvou.Niektorí západní experti a médiá boli doslova rozhorčení nad Modim, ktorý objal Putina ako najlepšieho priateľa, ako aj nad načasovaním bilaterálneho summitu, ktorý sa zhodoval so summitom NATO.Hlavným výsledkom návštevy bola vlastne samotná návšteva – Rusko bolo vybraté ako krajina pre Modiho prvú zahraničnú cestu ihneď po jeho znovuzvolení. To vyslalo silný signál o význame, ktorý India pripisuje svojim vzťahom s RF.

V minulosti vždy prežili a obrodili sa tie štáty, ktoré sa usilovali o mier, spravodlivosť a spolunažívanie. Nikto, kto sa snažil násilne si podmaniť iných a diktovať svoju vôľu ostatným, nezostal dlho na scéne. Myslí si niekto, že tentokrát tomu bude inak?

AUTOR: Martin Bago, ZDROJ: Denník VV

Exit mobile version