Site icon Spolok ARCHA o.z.

NATO sa aktívne chystá na vojnu! Slovensko zatiaľ nespomínajú

NATO: “Ostáva niekoľko rokov.” NATO sa pripravuje na radikálny krok v Európe.

NATO plánuje nové logistické trasy pre prípad vojny s Ruskom.

Čo ak bude vojna?

Pre „možnú vojnu s Ruskom“ chystá Severoatlantická aliancia logistické trasy na rýchly presun jednotiek zo Spojených štátov k východným hraniciam.

Neostáva čas

Americkí a európski politici čoraz častejšie hovoria, že vojna s Ruskom je v dohľadnej dobe veľmi pravdepodobná.

“Máme päť až osem rokov. Počas tejto doby bude Rusko schopné vybudovať svoje ozbrojené sily na úroveň, ktorá mu umožní inváziu na územie krajín NATO. Netvrdím, že sa tak určite stane. Ale je tu taká možnosť, že Rusko vyrába veľa zbraní a nie všetky sa spotrebujú vo vojne na Ukrajine. Takže musíme byť pripravení do roku 2029,“ povedal v apríli generálporučík Carsten Breuer, hlavný inšpektor nemeckých ozbrojených síl. Niektorí majú ešte pochmúrnejšie predpovede. Nemecký minister obrany Boris Pistorius vo februári povedal, že vojna sa môže začať o tri roky. Kvôli takémuto alarmizmu krajiny aliancie prehodnocujú výdavky, zvyšujú výdavky na vojensko-priemyselný komplex a pripravujú sa na možný konflikt.

Nové trasy

Cez Európu bude potrebné presunúť státisíce vojakov. Vykonávanie takýchto úloh si však žiada dobre premyslenú logistiku. Aliancia už začala prípravy. Podľa existujúcich plánov, ako uvádzajú britské noviny The Telegraph, by Američania mali pristáť v Rotterdame v Holandsku a potom ísť na front. Konflikt na Ukrajine a ruské útoky na logistické zariadenia ukázali, že veľké základne, ako sú tie, ktoré Spojené štáty a ich spojenci používajú v Afganistane a Iraku, nie sú životaschopné, pretože budú zničené.

Aliancia zvažuje alternatívne trasy

NATO pripravuje početné pozemné koridory na naliehavý presun amerických jednotiek a obrnených vozidiel na frontovú líniu v prípade veľkej pozemnej vojny s Ruskom v Európe,“ píše The Telegraph. Medzi možnosťami sú prístavy v Taliansku, Grécku, Turecku, Nórsku, Švédsku a Fínsku. Zároveň plánujú presunúť jednotky z Talianska po súši cez Slovinsko a Chorvátsko do Maďarska, z tureckých a gréckych prístavov cez Bulharsko a Rumunsko.

Vojenský Schengen

Ďalším opatrením na zjednodušenie logistiky v prípade priameho konfliktu s Ruskom by mal byť „vojenský Schengen“. Umožní armádam krajín NATO voľne prekračovať hranice medzi štátmi a prepravovať techniku.

NATO začalo hovoriť o potrebe tohto kroku vlani na jeseň. Ako poznamenávajú The Times, byrokratický zmätok v pravidlách prepravy vojenského materiálu výrazne spomaľuje presun kontingentov. Navyše, obmedzenia neplatia len na hraniciach medzi krajinami, ale dokonca aj medzi jednotlivými regiónmi v Nemecku.

ZDROJ: RIA.ru / The telegraph / HD

Exit mobile version