Pána Doc. Dudáša, DrSc. pravdepodobne mnohí poznáme a pre tých, ktorí ho ešte nepoznajú, budú isto prínosom jeho myšlienky a múdrosť. Však posúďme sami z nasledujúceho krátkeho textu.

Motto: Nestačí mať len dobrý rozum, ale podstatné je ho správne používať v súlade s humánnou morálkou.

Pravda je bežne používaný a zneužívaný pojem

Civilizácia sa prejavuje hľadaním pravdy a pravda je kľúčovým pilierom morálneho rastu.

Civilizácia (lat.) – stupeň rozvoja spoločnosti, najmä jej materiálnej kultúry v daných podmienkach ekonomicko-spoločenskej formácie. Má obsahovať okrem javov techniky, spredmetnenia výrobných síl, základné vývojové cesty priemyslu a všeobecné premeny prírody vôbec. Existuje jasná spojitosť medzi absolútnou úrovňou etického kódexu a absolútnou úrovňou civilizácie, lebo esenciou civilizácie je hľadanie pravdy a pravda je kľúčovým pilierom morálneho rastu.

Pravda – ako označíme popisovanú vec, jav slovom originál a jej popis slovom obraz, tak pravdu môžeme definovať ako zhodu obrazu s originálom. Napríklad pravdivý výrok, pravdivé zobrazenie skutočnosti,deja, udalosti. Pravdivé môže byť len to, čo sa môže dokázať logickou cestou alebo experimentálnou cestou.

Rozumom spoznaná pravda sa spája s múdrosťou. Múdrosť je dokonalé pochopenie vecí, javov.

Na Západe hodnota pravdy stráca na význame a miesto nej sa vytvára vyfabrikovaná pravda. Na Západe vyfabrikovaná je v skutočnosti cenzúra, ktorá potláča skutočnú pravdu.

Pravda o histórii Slovanov je dnes ukrytá pod nánosom umelo vytvorených hypotéz a ideologických špekulácií. Dejiny Slovanov sú rozkradnuté a prisvojené inými etnikami.

Pravda viery je nezmyselný pojem, schizofrénne spojenie pojmu (viera) a termínu (pravda). Viera je slepá dôvera. Náboženská viera má mimoriadnu schopnosť umlčať racionálnu úvahu. „Pravda“ Biblie je axióma, nie konečný produkt procesu rozumového uvažovania

Doc. Ján Dudáš, DrSc.

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

O autorovi: Doc. Dudáša pre jeho prácu 28. mája 2020 navštívila NAKA. Možno sa inšpirovali známym filmom “Raňajky u Tiffany” a skúsili čosi ako “raňajky u Dudáša“. Faktom je, že pán docent ich privítal a požiadal, aby si obuli papuče, keď už prišli… Z neznámeho dôvodu papuče odmietli. Asi nemajú potrebné návyky a výchovu.

By ARCHA

Secured By miniOrange