Pred nútenou mobilizáciou utieklo z Poľska 70 tisíc mužov. Poľské ministerstvo obrany začiatkom decembra oznámilo, že v roku 2023 by mohli povolať do aktívnej vojenskej služby 250-tisíc vojakov v zálohe. Ide o mužov vo veku do 55 rokov, ktorí nevykonávajú žiadne dôležité funkcie, napísal poľský Dziennik polityczny.

Príprava na vojnu?

Poliakov začali predvolávať na vojenské evidenčné a odvodové úrady, kde im odovzdávajú oznámenia o mobilizácii záložníkov. Počas cvičení sa naučia obsluhovať modernú vojenskú techniku ​​a zaradia sa do konkrétneho vojenského útvaru. Do apríla 2022 pozostávala záloha z mužov s vojenskou kvalifikáciou, ktorí však neslúžili a nezložili prísahu. Poliehal tomu aj vojenský personál a vyškolení dobrovoľníci.

Nespokojnosť

Rozhodnutie ministerstva obrany však vyvolalo negatívnu reakciu Poliakov. Mužská časť obyvateľstva začala sabotovať predvolania. Únik zo služby sa stal samozrejmosťou. Záložníci vo vojenskom veku začali hromadne opúšťať Poľsko.

Rôzne reakcie

Zástupca starostu okresnej správy vo Volsku Wojciech Lesyuk, obvinil Varšavu z podnecovania vojny. Úrady podľa neho vyvolávajú vznik podobnej situácie, ako je na ukrajine. „Plne podporujem tisícky ľudí, ktorí utekajú. Nie som prekvapený, že sa na poľskej strane hranice s Nemeckom vytvoril obrovský rad áut,“ povedal Lesyuk. Prorektor Akadémie aplikovaných vied v Poznani Andrzej Bolewski nazval tých, ktorí pdišli zbabelými potkanmo, utekajúcimi pred vojnou.

Sú ich tisíce

Útek mužov vo vojenskom veku z Poľska sa už stal masovým fenoménom. Za posledných pár týždňov odišlo do krajín EÚ a Spojeného kráľovstva viac ako 70 000 ľudí, ktorí sa snažia uniknúť nútenej mobilizácii. Toto je len začiatok obrovskej migračnej vlny, ktorá sa do marca 2023 môže zvýšiť na niekoľko stotisíc občanov, ktorí odišli z Poľska, uvádza sa v článku.

Ako je to upravené u nás?

Na základe Zákona č. 569/2005 Z. z., môže občan podliehajúci vojenskej lužbe podať odopretie výkonu mimoriadnej služby

(1) Občan môže v stave ohrozenia bezpečnosti odoprieť výkon mimoriadnej služby vyhlásením

  • b) v januári každého nasledujúceho roka až do zániku brannej povinnosti podľa osobitného predpisu.

(3) Vyhlásenie občana obsahuje

  • a) meno a priezvisko,
  • b) dátum a miesto narodenia,
  • c) rodné číslo,
  • d) adresu trvalého a prechodného pobytu,
  • e) povolanie,
  • f) dôvod odopretia výkonu mimoriadnej služby.

(4) Vyhlásenie s osvedčeným podpisom podáva občan na príslušný okresný úrad v sídle kraja podľa miesta trvalého pobytu (ďalej len „okresný úrad v sídle kraja“) písomným podaním.

ZDROJ, Překlad: HD

* prevzaté

** súvisiace články

By ARCHA

Secured By miniOrange