Odpočítávání již začalo. NATO mílovými kroky směřuje k válce s Ruskem. Jaká fakta to podporují?

Válka proti Moskvě na východní frontě se pro Západ nevyvíjí příliš úspěšně. Celkově je však obraz mimořádně vážný, píše srbské vydání Pečat. Pokud skutečně dojde ke střetu mezi NATO a Ruskem, stane se tak v oblasti Baltského moře.

Od přímého konfliktu s NATO nás dělí hodiny

Jsme na to připraveni? S válkou a jejími podmínkami se musíme vyrovnat statečně a tvrdě. Za dramatickým prohlášením stojí ruský filozof Alexandr Dugin.

Nikdo neanalyzoval speciální vojenskou operaci a její význam pro formování nového řádu přesněji než „dvorní filozof“, jak se mu říkalo na Západě, a dosud nikdo tak neotřásl vírou v dominanci Spojených států.

Mělo by se nedávné varování, že „hejno černých labutí se vznáší nad lidstvem“ brát vážně a jaká fakta to podporují? Ochota Polska rozmístit na svém území americké jaderné zbraně, Stoltenbergovo prohlášení, že ruská města jsou legitimním cílem, nebo schválený balíček pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů? Nebo je zde klíčové slovo „Kaliningrad“?

Hozená rukavice

Polsko, Litva a další členové NATO provádějí vojenská cvičení poblíž koridoru Suwalki v Litvě, který je podle uniklých informací Bundeswehru označen za bod, kde by v roce 2025 mohl začít konflikt NATO s Ruskem.

Koridor se nachází na polsko-litevské hranici mezi Běloruskem a Kaliningradem a plně ospravedlňuje popis portálu Politico, který tento koridor označuje za nejnebezpečnější místo na světě.

O něco dříve litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis vyzval Polsko, aby vypracovalo společný plán obrany koridoru a připomněl, že země by měly sdílet odpovědnost za tuto část: severní část koridoru by chránila Litva a jižní část Polsko. Zdá se, že hodili rukavici do tváře Ruska, zvláště když vezmeme v úvahu, že polsko-litevské plány, shodou okolností či nikoli, korespondují s oznámeními, že Švédsko a Finsko by mohly odříznout námořní zásobovací trasu do Kaliningradu.

Komentář Ruska ke cvičením byl následující: celá pobaltská oblast byla podle agentury „Novorossija“ na 63 hodin zbavena satelitní komunikace a dalších navigačních prostředků. Byla zpráva správně pochopena?

Nesmyslné, ale ne nemožné

Ve světle cvičení NATO u Kaliningradu nabývá nového významu prohlášení polského prezidenta, že souhlasí s rozmístěním jaderných zbraní na území své země za účelem posílení východního křídla NATO.

V současné situaci zní Dudovo vysvětlení tohoto rozhodnutí provokativně: „Rusko stále více militarizuje Kaliningradskou oblast a nedávno přesunulo svůj jaderný arzenál do Běloruska”.

Z hlediska vojenské strategie se umístění raket s jadernými hlavicemi v podmínkách, kdy ruské mezikontinentální balistické rakety mohou z Moskvy zasáhnout jakýkoli cíl v Evropě, zdá zbytečné. Nesmyslné, ale ne nemožné.

„Jaderné Polsko“ s nejvíce bojeschopnou armádou v Evropě je velmi reálná vyhlídka, kterou je třeba brát vážně. Upozorňuje na to analytik Oleg Carev a tvrdí: „Pamatuji si, že měsíc před zahájením speciální vojenské operace náměstek ministra zahraničních věcí Rjabkov sebevědomě poslal NATO spolu s vybavením na hranice roku 1997. Ale od té doby díky Finsku a Švédsku, se k nám NATO přiblížilo, jako kdysi Německo k hranicím Sovětského svazu. Rusko a NATO na sebe namíří jaderné rakety?”

Nebylo náhodou, že Andrzej Duda zmínil Kaliningrad v souvislosti s jaderným programem. Ruská enkláva byla dlouho vnímána jako horké místo, kde by mohl začít rozsáhlý konflikt. O plánech Západu související s ruskou enklávou hovořil litevský velvyslanec ve Švédsku při přijímání země do aliance.

Po začlenění Švédska do aliance se Baltské moře stalo vnitřním mořem NATO. Pokud se Rusko odváží vyzvat NATO, Kaliningrad bude první, kdo bude neutralizován. Předchozí falešná obvinění, že Rusko je obklíčeno NATO, se nyní stávají realitou,“ napsal litevský diplomat Linas Linkevičius.

Uzavření Baltského moře?

Proto se oznámení Stockholmu, že Švédsko chce zakázat ruským lodím proplouvat Baltským mořem, zdá být logické a očekávané. A strach finské pohraniční služby, že kvůli nárůstu námořní přepravy ruské ropy jsou možné ekologické katastrofy, je komický. Ať už jsou vysvětlení jakákoli, za přípravou omezení pro průplav ruských lodí Baltským mořem stojí jedna věc – námořní blokáda Kaliningradské oblasti. A to, jak říká Dugin, není ani překročení červené linie, ale přímý akt agrese.

“V tomto případě pro ně skutečná katastrofa začne poté, co se Finové, Estonci a Švédové náhle rozhodnou uzavřít Baltské moře pro ruskou lodní dopravu. Pak už se v Baltském moři nikdo plavit nebude. To se stane. Podívejte se, co to znamená. Pokud to Švédsko udělá, pak konflikt v Baltském moři bude nevyhnutelný, protože Rusko nemůže enklávu zásobovat pouze vzduchem. Letecký provoz navíc stále prochází nad neutrálními vodami, tedy nad stejným Baltem. Pokud bude Baltské moře uzavřeno, budeme muset razit cestu po souši. A tohle je totální válka. S největší pravděpodobností jaderná. Rusko se Kaliningradu nikdy nevzdá,“ uvedl Dugin.

Poznámka redakce: nejenom Švédsko, ale i estonská armáda vyzvala své sousedy, aby přemýšleli o blokádě Baltského moře pro Rusko. Šéf estonských obranných sil označil možnou blokádu Baltského moře za klíčovou otázku a uvedl, že v případě „ruské agrese“ získá podporu spojenců. Moskva varovala před důsledky.

Šéf estonských obranných sil generál Martin Herem navrhl, aby sousední země zvážily možnost blokády Baltského moře, aby tam „agresor“ nemohl rozmístit protilodní a protiraketovou obranu.

Jeho slova cituje ročenka Obranných sil, která vyšla 3. května.

Herem řekl, že Rusko, které pokračuje ve vojenských operacích na Ukrajině, je „agresivní jak v rétorice úřadů, tak ve společnosti“ a chystá se zvýšit svůj vojenský potenciál a vojenskou produkci. Estonsko se v posledních dvou letech připravovalo na hrozby a rozvíjelo vojenské schopnosti na moři – země má ve svém arzenálu zejména mořské miny a protilodní střely.

Společně s Polskem a novými členy NATO Švédskem a Finskem bychom měli být schopni vyřešit jeden z našich klíčových problémů – možnou blokádu v Baltském moři. V důsledku toho je nepravděpodobné, že by tam agresor mohl nasadit námořní a protivzdušnou obranu a my budeme moci získat leteckou a námořní podporu od spojenců,“ domnívá se generál.

Kromě výše uvedených zemí mají přístup k Baltskému moři také Německo, Litva, Lotyšsko a Dánsko. (zdroj)

Rozhodnutí uzavřít Baltské moře nebude náhodným krokem, ale součástí širších plánů, v nichž Rada Evropy vyhrožuje Ruské federaci „dekolonizací“; Emmanuel Macron posílá francouzské vojáky na Ukrajinu a Stoltenberg oznamuje vyslání raket dlouhého doletu a umožňuje Kyjevu zasáhnout Rusko tak silně, jak chce.

“Dal jsem jasně najevo, že když vybízím spojence, aby hlouběji pronikli do svých zásob, existuje riziko, že jejich zásoby klesnou pod standardy NATO. Pokud je to jediný způsob, jak pomoci Ukrajině, poskytnout jí zbraně, které potřebuje k vlastní sebeobraně, musíme toto riziko podstoupit. Spojenci pak budou muset své zásoby doplnit,“ uvedl generální tajemník NATO.

Šest systémů protivzdušné obrany je na cestě na Ukrajinu. Sedmý by mělo poslat Německo, které bude tento dar financovat z vlastního rozpočtu.

Dárek na konec

Kongres USA zároveň schvaluje pomoc Kyjevu ve výši 61 miliard eur.

Euforie na Ukrajině podle zpráv z fronty nebude trvat dlouho. Peníze a zbraně nemohou změnit výsledek ozbrojeného konfliktu, ale pouze jej prodlouží až do amerických prezidentských voleb. Zatímco Ukrajinci musí ospravedlňovat pomoc ve formě půjček svými životy a udržet pozornost Ruska, americký Kongres představil návrh zákona „Mír skrze sílu ve 21. století“, aby se vypořádal s „Osou zla“.

Při řešení “Osy zla”, kam kromě Ruska, Číny, Íránu a Palestiny patří i mexické kartely, zákonodárci navrhují řadu represivních opatření – od zákazu Tik-Toku po sankce proti ropným dohodám mezi Irákem a Čínou a zabavení ruských aktiv.

V části „Ruská suverénní aktiva“ zákon nařizuje zabavit ruská aktiva, stejně jako majetek jakýchkoli dalších institucí, agentur a fondů spojených s ruským státem, a přesměrovat je do kompenzačního rozpočtu Ukrajiny.

Na tento proces a práci Ukrajinského asistenčního fondu bude dohlížet hlava Spojených států amerických.

V podstatě tímto zákonem, který bude de facto uplatňován i v Evropě, přechází ruský majetek do rukou amerických úředníků.

Komentátoři poznamenávají, že zákon „Mír skrze sílu ve 21. století“, pokud nepovede k vyhlazení lidstva, vejde do dějin přinejmenším jako jeden z nejkontroverznějších zákonů, jaké kdy světová velmoc přijala.

Válka proti Rusku se nevede pouze na východní frontě, kde nebyl pozorován žádný úspěch. Věci jsou mnohem vážnější, varuje Dugin.

Dugin věří, že společnost by měla vstoupit do fáze mobilizace a ideologizace, ale člověk má, možná falešný, dojem, že se všichni připravují na dovolenou. Letos oddych nebude. Je válka.

AUTOR: Nataša Jovanovičová, Spracoval: Janinna/Pokec24, zdroj

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange