Site icon Spolok ARCHA o.z.

Nezákonná prax OČTK je veľmi rozšírená – inými slovami: na polícii a prokuratúre prekvitá svojvôľa

Prieskum SAK opäť poukazuje na rozšírenosť praxe nezákonných donútení v činnosti OČTK

Vážené kolegyne, vážení kolegovia,

Slovenská advokátska komora uskutočnila s odstupom dvoch rokov ďalší anonymný prieskum (dokument) medzi advokátmi týkajúci sa zákonnosti postupov orgánov činných v trestnom konaní.

Prieskum potvrdil, že nezákonné donútenia bývajú súčasťou praxe orgánov činných v trestnom konaní, a to najmä v predprípravnom a prípravnom konaní. Nezákonné donútenie je súčasťou praxe OČTK až podľa 64 % respondentov. V porovnaní s interným prieskumom z roku 2021, kedy takúto prax potvrdilo 72 % účastníkov prieskumu, ide len o mierny pokles vnímania tohto nežiaduceho javu.

SAK uskutočnila tento prieskum v snahe zozbierať praktické skúsenosti obhajcov v kontexte pretrvávajúceho znepokojenia odbornej verejnosti o nezákonných postupoch OČTK. Prvý takýto prieskum SAK realizovala v roku 2021. Do druhého prieskumu sa tento rok zapojilo 110 advokátov, teda o takmer 40 viac osôb ako v rámci pilotného prieskumu.

Obhajcovia sa najčastejšie s praktikami nezákonného donútenia stretávajú v štádiu predprípravného a prípravného konania (viac ako 98 % opýtaných označilo tieto odpovede). V porovnaní s rokom 2021 teda nenastalo v tejto oblasti takmer žiadne zlepšenie. Naopak, kým v roku 2021 viac ako polovica respondentov potvrdila existenciu nezákonného donútenia aj po vynesení prvostupňového rozsudku, v novom prieskume viac ako 65 % opýtaných odpovedalo negatívne.

Prieskum ďalej skúmal skúsenosti advokátov s vybranými konkrétnymi formami nezákonného donútenia. Podľa prieskumu sa advokáti v praxi stále stretávajú s praktikou, kedy je nepodanie návrhu na vzatie do väzby podmieňované alebo stimulované priznaním obvineného (48 % uviedlo, že ich klient mal takúto skúsenosť, čo je o 15 % menej ako v roku 2021). Viac ako polovica opýtaných (podobne ako v roku 2021) uviedla, že OČTK prisľúbili ich klientovi určité výhody, ak poskytne výpoveď, ktorá bude usvedčujúcim dôkazom proti spoluobvinenej osobe. Až 60 % potvrdilo, že sa stretli so situáciou, kedy bola zo strany súdu pred hlavným pojednávaním iniciovaná neformálna negociácia ohľadom druhu a výmery trestu pod podmienkou uznania viny v celom rozsahu.

Opýtaní advokáti dostali aj priestor popísať, s akými ďalšími nezákonnými praktikami sa počas svojej praxe stretli. Odpovede naznačujú, že niekedy postupy OČTK priamo porušujú právo na obhajobu zaručené Ústavou SR. OČTK podľa odpovedí napríklad obchádzajú advokáta a rokujú priamo s klientom bez vedomia advokáta. Respondenti uviedli viacero odpovedí, podľa ktorých OČTK priamo nabádali obvinených, aby vypovedali plnomocenstvo zástupcovi, niekedy aj za prísľub uľahčenia podmienok väzby, či určitých výhod. Podľa odpovedí advokátov sa takto nezákonne získané dôkazné prostriedky uznávajú a v rozpore so zákonom sa na ne prihliada pri rozhodovaní.

Slovenská advokátska komora aj v kontexte tohto prieskumu opakuje, že akúkoľvek trestnú činnosť je možné odhaľovať iba zákonnými prostriedkami. V opačnom prípade hrozí, že dôjde nielen k zmareniu konkrétnych konaní, ale v konečnom dôsledku aj k prehĺbeniu nedôvery ľudí v právny štát.

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

Exit mobile version