Ti, kteří nás poučují, abychom chodili pěšky, uzavírali se do 15-minutových měst ve sdílených bytech a jedli brouky, si sami létají soukromými tryskáči, plaví se na soukromých jachtách, vlastní hned několik luxusních nemovitostí a jedí nejvybranější pochoutky.

Je neuvěřitelné, že právě tito zástupci globálních elit a jejich loutky mohou mít vliv na smýšlení mas, které stále věří pohádce o zlém CO2 produkovaném lidskou činností.

Kritici, kteří brojí proti pokrytectví bohatých globálních elit, které létají tryskáčem v soukromých letadlech chrlících uhlík, zatímco kážou o tom, že je třeba, abychom my ostatní snížili svou klimatickou stopu, právě dostali podporu od nové studie.

Ukazuje se, že nejbohatší jedno procento lidí na světě vypouští přibližně stejné množství uhlíku jako dvě třetiny nejchudších lidí světa, uvádí analýza neziskové organizace Oxfam International.

To znamená, že malý zlomek globálních elit, tedy 77 milionů lidí, vyprodukovalo tolik uhlíku jako 5 miliard lidí, kteří podle bohatství tvoří spodních 66 procent.

Studie také odhaduje, že by trvalo zhruba 1 500 let, než by někdo ze spodních 99 procent vyprodukoval tolik uhlíku jako nejbohatší miliardáři za pouhý jeden rok.

Studie vycházela z výzkumu sestaveného Stockholmským institutem pro životní prostředí (SEI) a zkoumala emise různých příjmových skupin do roku 2019.

Shrnuto a podtrženo, studie naznačila, že třída globálních lídrů a politiků, kteří létají soukromými letadly, aby vedli summity zabývající se předpokládanými hrozbami klimatických změn, mohou být obviněni z pokrytectví.

Analýza byla zveřejněna v době, kdy se světoví lídři připravují na setkání k rozhovorům o klimatu na summitu COP28, který se bude konat koncem listopadu v Dubaji, kde podobně jako na jiných klimatických konferencích budou někteří elitní účastníci pravděpodobně kázat o tom, že je třeba, aby obyčejní lidé ukončili svou závislost na levné energii z fosilních paliv.

Směšné pokrytectví

Globální lídři a politici, kteří se kvůli modelům předpovídajícím nebezpečnou změnu klimatu upínají k boji proti údajným neduhům uhlíkových emisí, si často vysloužili kritiku za používání soukromých tryskáčů chrlících uhlík.

Například používání soukromých letadel během loňských setkání ve švýcarském Davosu zvýšilo emise uhlíku čtyřikrát oproti průměrnému týdnu.

Během zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu mezi 22. květnem 2022 a 26. květnem 2022 přiletělo a odletělo z letišť obsluhujících Davos 1 040 soukromých tryskáčů, uvádí lednová zpráva.

Počet letadel přilétajících a odlétajících z Davosu se během tohoto týdne zdvojnásobil, což mělo za následek 9 700 tun emisí oxidu uhličitého, což odpovídá zhruba 350 000 průměrným automobilům.

Většina těchto letadel byla připsána soukromým letům, které podnikli účastníci zasedání WEF.

Klara Maria Schenk, dopravní aktivistka kampaně Greenpeace pro mobilitu v Evropě, nazvala používání soukromých letadel v Davosu „nechutnou mistrovskou lekcí pokrytectví“ vzhledem k tomu, že WEF tvrdí, že je oddáno pařížskému klimatickému cíli udržet oteplování klimatu na 1,5 stupni Celsia.

Davos má naprosto vyhovující železniční stanici, přesto se tito lidé ani neobtěžují jet vlakem na cestu dlouhou 21 kilometrů. Opravdu věříme, že toto jsou lidé, kteří vyřeší problémy, kterým svět čelí?“ řekla Schenková.

Podobný příběh se odehrál i na klimatické konferenci COP26 v roce 2021 ve skotském Glasgow, kam podle deníku Daily Mail přiletělo soukromými tryskáči asi 400 světových lídrů.

„To vše kvůli ‚klimatickým‘ jednáním, která by zjevně mohla být stejně snadno vedena přes Zoom nebo něco podobného, pokud jde o zanedbatelné výsledky, které se objeví,“ napsal oceňovaný romanopisec Roger L. Simon, přispěvatel The Epoch Times, v úvodníku nazvaném „Absurdní pokrytectví klimatických konferencí pokračuje.“

Klimatický car v hledáčku

Odhaduje se, že soukromá letadla vypouštějí 10-krát více oxidu uhličitého na osobu ve srovnání s komerčními lety a zhruba 50-krát více ve srovnání s vlaky. Celkově se letectví na celosvětových emisích uhlíku podílí zhruba 2 procenty.

Kritika za to, že používal soukromé letadlo k létání na klimatické summity, mohla být jedním z faktorů, proč se rodina Johna Kerryho, zvláštního klimatického vyslance prezidenta Joea Bidena, rozhodla rodinné soukromé letadlo prodat.

Kerry si vysloužil kritiku, když v roce 2019 odletěl soukromým letadlem na Island, aby převzal ocenění za své vůdčí postavení v oblasti klimatu.

Podle některých odhadů zpáteční cesta soukromým letadlem na Island vypustila asi 90 tun uhlíku. Pro srovnání, Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) odhaduje, že typické osobní vozidlo vyprodukuje asi 4,6 tuny uhlíku za rok.

Kerryho rodina loni v létě v tichosti prodala svůj letoun Gulfstream G-IV

Kerry však obhajuje své používání soukromého letadla tím, že je prominentní postavou, která se snaží upozornit na změnu klimatu. V roce 2021 takto Kerry obhajoval své rozhodnutí odletět na Island, aby převzal cenu za vedení v oblasti změny klimatu.

„Pokud kompenzujete svůj uhlík, je to jediná volba pro někoho, jako jsem já, kdo cestuje po světě, aby vyhrál tuto bitvu,“ řekl tehdy Kerry.

Prezidentův zvláštní vyslanec pro klima si vysloužil kritiku od republikánských zákonodárců.

„Nejsem si jistý, že létat po celém světě soukromým tryskáčem a zároveň se snažit vyhodit z práce pracovníky, kteří vám dodávají palivo, je vítězná strategie klimatického cara,“ řekl senátor Bill Cassidy (R-La).

Spracoval: Slovanka/Necenzurovaná Pravda, ZDROJ

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange