Katastrofa. Tak píšu o výsledkoch hodnotenia uplynulých dvoch rokov nemecké médiá. Terčom kritiky je predovšetkým minister zdravotníctva Karl Lauterbach (SPD) a pod paľbou je aj Inštitút Roberta Kocha, ktorého šéfovi Lotharovi Wielerovi teraz hrozí odvolanie. Experti menovaní parlamentom nenašli takmer žiadne dôkazy o účinnosti opatrení v rokoch „pandémie“. Kritizujú najmä nedostatočný zber dát a netransparentnosť politických rozhodnutí. 

Povinnosť vyhodnotiť výsledky zavádzaných opatrení ako lockdowny, zatváranie škôl či nosenie rúšok vyplýva Nemcom na rozdiel od Čechov zo zákona. Bundestag preto pred niekoľkými mesiacmi vybral expertov, ktorí sa tejto povinnosti mali zhostiť. Ich závery sú pre politikov studenou sprchou. Opatrenia boli nezmyselné, pretože sa de facto dôsledne dodržiavať nedali. A Inštitút Roberta Kocha zároveň neurobil dosť na to, aby sa dala ich účinnosť posúdiť. 

„Vedci spomínajú napríklad nosenie rúšok, ktoré by možno mohlo mať na šírenie vírusu vplyv, nie však v situácii, keď ich väčšina ľudí nosila nesterilné a neutesnené.“ Experti podrobili kritike aj dlhé lockdowny. „Ak by ľudia boli skutočne zatvorení doma, potom by sa šíreniu vírusu zrejme dalo zabrániť, lenže dôsledné dodržiavanie takého zákazu je nemožné a nedôsledné dodržiavanie nedáva zmysel“.

Pokiaľ ide o uzavretie škôl, experti sa zhodli na tom, že nikto nevie, či toto opatrenie dokázalo obmedziť šírenie koronaviru. „Dôsledky tohto opatrenia na psychickú pohodu“ študentov sú ale „nesmierne“. A zdrvujúca kritika pokračuje: „Neexistuje vôbec žiadny výskum, ktorý by ospravedlnil prijímanie podobných opatrení v nasledujúcich mesiacoch. Politici sa ani nepokúsili využiť niektorú z už plánovaných alebo prebiehajúcich štúdií na riešenie najpálčivejších problémov na národnej úrovni. Neexistujú žiadne spoločne koordinované výskumné iniciatívy. Navyše nikto neprijal ponuku zákonných zdravotných poisťovní na sprístupnenie ich obrovských databáz, píše sa v správe doslova.

Experti odsúdili aj to, že každý, kto navrhoval alternatívne prístupy, bol často odsunutý na vedľajšiu koľaj. „Je ťažké si predstaviť úspešné zvládnutie „pandémie“ bez otvoreného riešenia rozdielov v názoroch,“ píšu v správe. 

Nemeckí politici teraz musia pripraviť stratégiu na jesenné mesiace. Platnosť doterajšieho zákona, ktorý prijímanie opatrení umožňoval – končí 23. septembra. Minister Lauterbach už prisľúbil jeho revíziu a uistil verejnosť, že napriek tomu, že očakáva rýchle šírenie vírusu v jesenných mesiacoch, lockdowny či zatváranie škôl, už na programe nie sú. 

Podcast: tu.

Zdroj: reflex.cz

Upozornenie: Tento článok je výlučným názorom jeho autora. Články, príspevky a komentáre pod príspevkami sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie spolok-archa.info. Medicínske a lekárské texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi.

By ARCHA

Secured By miniOrange