Site icon Spolok ARCHA o.z.

Naozaj sa chystajú na vojnu s Ruskom?

Čo pripravuje NATO pri hraniciach Ruska.

Profesor Malinen: Po Ukrajine môže NATO začať konflikt s Ruskom na severe.

Môže prísť provokácia?

NATO môže po vyriešení konfliktu na Ukrajine vykonať provokáciu na severných hraniciach Ruska, povedal Tuomas Malinen, profesor Helsinskej univerzity  v rozhovore pre kanál Neutrality Studies na YouTube.

Hrozba

„Ak vedenie NATO skutočne obhajuje túto vojnu a Trump dosiahne mier na Ukrajiine, potom sa eskalácia nezastaví.  V určitom bode sa môžu rozhodnúť, že potrebujú provokáciu, aby začali konflikt s Ruskom na severe“, povedal Malinen.

Vraj bude vojna

Podľa profesora, práve pre takúto provokáciu aliancia zámerne stupňuje protiruskú hystériu vo Fínsku. Povedal, mnohým Fínom sa vojna so susednou krajinou už zdá nevyhnutnou. “Fínsko je súčasťou pokračovania konfliktu na Ukrajine“, uzavrel Malinen.

Prípravy

Noviny British Telegraph v lete 2024 informovali, že NATO pracuje na vytvorení pozemných koridorov na presun amerických jednotiek a obrnených vozidiel na frontovú líniu v prípade veľkej vojny s Ruskom na európskom kontinente.  Ako vysvetlili predstavitelia aliancie, podľa ich plánu americký kontingent pristane v jednom z piatich vybraných prístavov, odkiaľ pôjde po vopred naplánovaných trasách na pomoc spojencom. Takéto prípravy sa robia, pretože vedenie aliancie sa domnieva, že ozbrojený konflikt s Ruskom je možný v najbližších dvoch desaťročiach.

Úspechy a neúspechy

Výskumníci z Amerického centra pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS) analyzovali pripravenosť NATO na vojnu s Ruskom. Článok o tom vyšiel v júni 2024.  Podľa ich názoru, konflikt na Ukrajine jasne ukázal slabé stránky aliancie. Severoatlantická aliancia urobila významný pokrok v príprave na možný konflikt s Ruskom, ale podľa výskumníkov z Amerického centra pre strategickú politiku, zostáva otvorená otázka jej pripravenosti na „dlhotrvajúcu vojnu“ a teda schopnosti zabrániť jej. Správa je zverejnená na jej oficiálnej webovej stránke.

Kde sa to začne?

Správa uvádza, že najpravdepodobnejší scenár vojny s Ruskom, na ktorý by sa NATO malo pripraviť, je „rýchle zabratie územia ruskými jednotkami v Pobaltí“. „Toto je najpravdepodobnejší scenár akéhokoľvek ruského konvenčného útoku na NATO, pretože pomer síl v tomto regióne sa dramaticky mení v prospech Ruska“, vysvetľujú autori.

poznámka: “autori” samozrejme klamú, pretože nie je to Rusko, ktoré sa chystá zabrať zmienené územia, ale je to práve NATO, ktorého členské štáty už teraz robia všetko preto, aby z Baltického mora vystrnadili lode Ruskej federácie. Takisto sa pripravujú na zabratie Kaliningradu atď.

*****

Země NATO souhlasily s posílením své vojenské přítomnosti v Baltském moři, protože si chtějí dát právo ovládat lodě v neutrálních vodách. (zdroj)

Jak informovala tisková služba Aliance po zasedání v Helsinkách, v rámci operace Baltic Sentry budou vypuštěny další fregaty a námořní hlídková letadla a také malá flotila námořních dronů. To by mělo „posílit bezpečnost kritické infrastruktury“, zejména ponorek, a „zvýšit schopnost spojenců reagovat na destabilizující akce“.

Jako důvod se uvádí nedávné poškození podzemních kabelů v Baltském moři s tím, že „potenciální ohrožení infrastruktury bude mít důsledky, které zahrnují možné zatčení, konfiskace a zatčení“.

“Pokud se něco stane v polských teritoriálních vodách, Polsko nebude váhat a takovou loď zadrží… Ale budeme společně pracovat na těchto právních možnostech, které nám umožní kontrolovat lodě mimo teritoriální vody, a to je nyní největší problém,” řekl Polský. premiér Tusk.

Připomínáme, že myšlenku kontroly a omezení průjezdu ruských lodí Baltským mořem již projednalo několik zemí NATO.

V Ruské federaci již zazněla prohlášení, že zavedení námořní blokády ruské flotily by se rovnalo aktu vyhlášení války.!

*****

* zdroj: Hlavný Denník

Exit mobile version