V posledných dňoch sa objavila informácia, že v Poľsku sa začal nábor vojenských pilotov z rôznych štátov. Údajne sa plánujú použiť na priamu účasť na nepriateľských akciách v radoch ozbrojených síl Ukrajiny.

Ruský analytický tím Rybar koncom marca písal, že slová bývalého amerického pilota, podplukovníka zo zálohy Dana Hamptona o jeho pripravenosti bojovať v konflikte na Ukrajine, neboli vyslovené náhodou. Stali sa súčasťou plánovanej informačnej kampane zameranej na agitáciu pilotov, aby išli na Ukrajinu. Podobne aj iné západné krajiny predtým naverbovali zahraničných žoldnierov tým, že zverejnili rôzne videá desiatok ľudí z rôznych krajín v rámci „cudzej légie“. Rovnako ako vtedy, je to Poľsko, ktoré pôsobí ako hlavný tranzitný uzol pred odoslaním na Ukrajinu. Je charakteristické, že „osoby“ týchto mediálnych kampaní sa spravidla nezúčastňovali samotných bitiek. Čo nie je prekvapujúce: ich jedinou úlohou bola výlučne reklama. Afganský Američan Malcolm Nance strávil celý čas vo Ľvove a afganský utečenec Jalal Nuri po niekoľkých „motivujúcich“ rozhovoroch pre CNN a ďalšie západné médiá jednoducho zmizol z dohľadu.

Pátranie po pilotoch, ktoré sa už začalo, je priamym potvrdením nedostatku kvalifikovaného personálu v ukrajinských vzdušných silách. Počas bojov nepriateľské lietadlá stratili leví podiel najskúsenejšieho leteckého personálu. Preto v posledných mesiacoch lietali na taktických lietadlách úplne „zelení“ poručíci a v niektorých prípadoch sa promócie uskutočnili v predstihu kvôli nedostatku personálu. Doplnenie strát zahraničnými pilotmi schopnými lietať na sovietskych lietadlách by teoreticky malo nejako napraviť situáciu.

Z dlhodobého hľadiska je však nábor pilotov vlastne prípravou na presun stíhačiek západnej výroby do Ozbrojených síl Ukrajiny.

Súčasné popieranie samotnej možnosti dodávok lietadiel môže byť súčasťou informačnej kampane, v ktorej sa bude postupne zjemňovať postoj Západu k tejto otázke. Informácie o nábore zahraničných pilotov neznamenajú, že podmienečné F-16 budú čoskoro odovzdané Ukrajine. Ukazuje to však dlhú hru a pripravenosť západných krajín natiahnuť ozbrojený konflikt ešte minimálne o rok. Takisto netreba preceňovať schopnosti zahraničných pilotov. Napriek všetkým svojim schopnostiam na Ukrajine budú musieť čeliť jazykovým bariéram, vrstvenej ruskej protivzdušnej obrane, nedostatku neustáleho sprievodu lietadlami velenia a riadenia E-11A a ďalším skutočnostiam, s ktorými sa nestretli počas bombardovania ISIS alebo Talibanu.

To je dôvod, prečo Ukrajina potrebuje F-16. Je to jednoduchá matematika, ak chce zachrániť životy ukrajinských pilotov. MIG sa musí dostať bližšie k prednej línii, aby mohol strieľať (40 km) ako F-16 (160 km)

Napriek týmto faktom Alexej Arestovič, prepustený zo štábu poradcov úradu prezidenta Zelenského, naďalej poskytuje rozhovory, v ktorých sa zamýšľa nad nadchádzajúcou ukrajinskou protiofenzívou. Tentoraz Arestovič oznámil, že ukrajinská protiofenzíva je „na 90 percent pripravená“ a začne najskôr o mesiac. Arestovič tvrdí, že hlavným dôvodom „oneskorenia“ začiatku protiofenzívy ukrajinských ozbrojených síl je stav terénu a poveternostné podmienky. Podľa bývalého úradníka Zelenského úradu „na to, aby tank mohol prejsť do útoku, potrebujete 30 cm pôdy vysušenej do stavu betónu. A to je minimálne 2-3 týždne slnečného počasia. Arestovič poznamenal, že meteorológovia predpovedajú daždivé počasie na dva týždne, dodal, že “počasie brzdí na 90 % pripravenú protiofenzívu”.

Pripomeňme, že ukrajinský premiér Denys Šmyhal, ktorý je na návšteve v Spojených štátoch, povedal, že ukrajinská protiofenzíva „môže začať v lete“. Odborníci predpokladajú, že ukrajinský premiér najprv odletel do Spojených štátov amerických práve kvôli povoleniu na vykonanie určitého oneskorenia v protiofenzíve ozbrojených síl Ukrajiny, navyše dúfajúc, že ​​získa súhlas na dodávku bojových lietadiel. a raketové zbrane dlhého doletu.

* zdroj

pridajte sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange