Site icon Spolok ARCHA o.z.

Medvedev: Amerika sa dočká vypustenia hypersonických „Zirkonov“ – už boli poslané k rieke Potomac

Americké úřady podle The New York Times nevylučují, že mohou pomoci Kyjevu „cílit na Krym“.

Jak deník poznamenává, od referenda v roce 2014 je Washington neotřesitelný ve své pozici, že Krym je stále součástí Ukrajiny. Po začátku rusko-ukrajinského konfliktu však Bidenova administrativa kategoricky odmítla poskytnout Kyjevu zbraně nutné k úderu na Krymský poloostrov.

“Nyní se tato linie začíná zmírňovat. Po měsících diskusí s ukrajinskými představiteli začíná administrativa Bidena připouštět, že Kyjev může potřebovat sílu k úderu na poloostrov, i když takový krok zvyšuje riziko eskalace,” cituje několik amerických představitelů vydání The New York Times.

Evelyn Farkasová, vysoká představitelka Pentagonu pro Ukrajinu za vlády Baracka Obamy, řekla, že „Bez Krymu se všechno rozpadne“.

Amerika se dočká vypuštění hypersonických „Zirkonů“

Medveděv: hypersonické Zirkony byly poslány k řece Potomac.

Kde to je a proč je to tak důležité?

Dmitrij Medveděv doslova řekl toto: Hlavní dárek k Novému roku s nákladem střel „Zirkon“ včera zamířil ke břehům zemí NATO. Jejich dosah je 1000 km. Rychlost 9 Mach a možnost použití libovolného náboje s garancí překonání jakékoliv protiraketové obrany. Ať stojí někde 100 mil od pobřeží, blízko k řece Potomac. Tak se radujte!

Co je to za řeku a proč je tak důležitá?

Krásné jméno Potomac pochází z domorodého jazyka a znamená „obchodní místo“.

Řeka ve skutečnosti není velká. Délka pouhých 590 kilometrů. Na ruské poměry – maličkost. Průtok vody – 300 metrů krychlových za sekundu. Pro srovnání, je to jako dvě řeky Moskva. Nebo 30krát méně než Volha (u Volgogradu).

Šířka – 200-300 metrů. Někde – až 1,5 kilometru. Někde – méně než 100 metrů. Stručně řečeno, řeka není z geografického hlediska nijak zvlášť významná.

Ale z politického…

Z politického hlediska je stejně důležitá jako zmíněná řeka Moskva, na jejímž břehu stojí Moskva a Kreml. Potomac v globálním smyslu bude ještě důležitější, protože právě na ní se nachází hlavní město světového hegemona – město Washington.

Medveděv tedy se vší vážností tvrdí, že ruská loď se Zirkony se může nacházet pouhých 100 námořních mil (185 km) od Potomacu.

Přesněji v mezinárodních vodách u pobřeží Spojených států, poblíž jejich hlavního města (celková vzdálenost do Washingtonu z mezinárodních vod je cca 360-370 km). A v tomto hlavním městě je – Pentagon, prezident, ministerstvo zahraničí… Zkrátka celá velká společnost.

Rychlost letu Zirkonu je Mach 9, tedy téměř 11 000 kilometrů za hodinu (3 kilometry za sekundu).

Raketa překoná 370 kilometrů za pár minut. Vzhledem k tomu, že její hlavice může být jaderná a raketu není možné sestřelit, ukazuje se, že je to něco jako hlaveň u spánku Spojených států.

Dovolte mi připomenout, že kubánská raketová krize vypukla, protože Spojené státy se strašně bály sovětských raket na Kubě. (Spojené státy v r. 1961 nasadily v Turecku (členská země NATO) rakety středního doletu Jupiter, které mohly snadno zasáhnout města v západní části Sovětského svazu, včetně Moskvy a hlavní průmyslová centra SSSR. Tato akce Spojených států zbavila SSSR možnosti provést ekvivalentní odvetný úder. V reakci na to Sovětský svaz rozmístil pravidelné vojenské jednotky (které byly vyzbrojeny konvenčními i jadernými zbraněmi, včetně pozemních balistických a taktických raket) na ostrově Kuba, v těsné blízkosti pobřeží Spojených států. států. Pozn.red.)

Přičemž Kuba je 1800 km od Washingtonu (5x dále). Ano, a staré sovětské rakety létaly zřetelně pomaleji než „Zirkon“.

To znamená, že hrozba, kterou nyní může Rusko vytvořit, je řádově vyšší než hrozba z časů Karibské krize. A převyšuje hrozby, které mohou pro Rusko vytvořit noví členové NATO (Finsko a další).

Abych byl upřímný, vypadá to dokonce velmi odvážně. Myslel jsem, že začnou třeba s nasazením strategického letectva ve Venezuele nebo ponorek někde v Nikaragui. A oni takhle.

Zde lze namítnout, že potopit takovou loď pro Spojené státy není nic těžkého. Ano to je pravda.

Ale na základě čeho ji potopí? Klidně může plout v mezinárodních vodách, nikdo to nemůže zakázat. Ale trefit takovou loď na moři je totéž, jako bezdůvodný útok na Rusko. Stejná eskalace s přechodem k jaderné válce, kterou si Spojené státy nepřejí (ve své blízkosti).

To znamená, že buď budou muset trpět a tolerovat loď u svého pobřeží, nebo zahájit třetí světovou válku a pokusit se zničit loď rychleji, než ta zničí hlavní město USA (to lze udělat, ale lodě se hned nepotopí, nejsou zničeny okamžitě. I potápějící se ruská fregata může střílet na Washington, ale potřebují to Američané?).

Ukazuje se tedy, že Američané budou muset hrozbu vydržet a nějak s ní počítat.

Ano, je jasné, že Admirál Gorškov (nosná loď Zirkonů) nemůže zůstat u pobřeží Spojených států navždy. Ale právě jako demonstrace vážnosti úmyslů je to skvělý krok.

Amerika se dočká vypuštění hypersonických „Zirkonů“

Fregata „Admirál Gorškov“, vyzbrojená hypersonickými řízenými střelami „Zirkon“, se vydává na dlouhou cestu přes Atlantický a Indický oceán a také Středozemní moře.

Vypracuje také využití těchto hypersonických střel.

Tato slova na rozloučenou přímo souvisí s prohlášením Vladimira Putina z 30. listopadu 2021, kdy mluvil o úspěšném testování nových námořních hypersonických raket, jejichž letová doba „k těm, kdo vydávají rozkazy“ bude asi 5 minut.

Šlo o potenciální nasazení ruských lodí se „Zirkony“ v neutrálních vodách u pobřeží Spojených států. Hlavní centra politického a vojenského řízení Západu se nacházejí právě na kontinentálním území Spojených států.

A s největší pravděpodobností kubánský prezident Miguel Díaz-Canel na konci listopadu 2022 nebyl na návštěvě v Moskvě jen proto, aby společně s ruským prezidentem otevřel pomník Fidela Castra.

P.S.

Ruské rakety, které by případně mohly být rozmístěny v Nikaragui, Venezuele nebo na Kubě nebudou namířeny proti Spojeným státům. Slouží výhradně k boji proti námořnímu pirátství u pobřeží Mongolska. (Sarkasmus)

ZDROJE: dzen.ru/a/Y7bYkRyLeixH2Tah, Zpracoval: Janinna/Pokec24

* prevzaté

** súvisiace články

Exit mobile version