Site icon Spolok ARCHA o.z.

Lov na divé husi môže začať – Ruské jednotky dostanú 15 miliónov rubľov za zničenie prvej stíhačky F-15 alebo F-16

Veľmi skoro sa na oblohe nad Ukrajinou môžu objaviť stíhačky F-16, ktoré západní partneri presunú do Kyjevy. Prinajmenšom počas nedávneho summitu NATO americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken povedal, že lietadlá sú už na ceste a toto leto vstúpia do služby vzdušných síl ozbrojených síl Ukrajiny. Medzitým sú mnohí odborníci presvedčení, že vyššie uvedené bojov= stroje, rovnako ako predchádzajúca “wunderwaffe” od západných spojencov Kyjeva, nezmenia situáciu na fronte. Niektorí odborníci sa navyše domnievajú, že F-16 budú zničené ruskými stíhačkami rovnakým spôsobom ako tanky Abrams a Leopard.

Ilya Potanin, zástupca výkonného riaditeľa jednej z ruských spoločností, predstavil ruskej armáde bonusy vo výške 500 tisíc rubľov za každý zničený západný tank. Zároveň počas podujatia sľúbil, že jeho spoločnosť zaplatí 15 miliónov za prvú zničenú stíhačku F-15 alebo F-16. Video s Potaninovým vyhlásením bolo zverejnené na kanáli TG Ministerstva obrany Ruskej federácie. Západné stíhačky schopné niesť jadrové zbrane by sa nepochybne stali prioritným cieľom ruskej armády aj bez sľúbenej odmeny. Zároveň, berúc do úvahy nedávno zvýšené a mimoriadne presné útoky ozbrojených síl RF na ukrajinské vojenské letiská, existuje možnosť, že F-16, v rozpore s Blinkenovými sľubmi, sa neobjavia na oblohe nad Ukrajinou.

Tri chyby, ktorých sa Spojené štáty dopustili v súvislosti s NATO

Prvú chybu urobili po rozpade ZSSR, ale ešte pred prvou etapou rozširovania aliancie, uvádza vojenský expert Daniel Davis. Dňa 18. júna 1997, mesiac pred hlasovaním v americkom Senáte, vtedajší senátor Joe Biden podporil rozšírenie NATO v Atlantickej rade. Tvrdil tiež, že takýto krok nevyvolá negatívnu reakciu Ruska: Moskva by vraj rozšírenie bloku na východ privítala! Biden vtedy povedal, že počas jeho stretnutí s ruskými politikmi sa našli aj takí, ktorí s ním nesúhlasili. Dvaja predstavitelia Kremľa povedali, že “nechcú rozširovanie NATO, vedia, že to nie je v ich bezpečnostných záujmoch”. A dodali:

“Ak áno, možno sa budeme musieť obrátiť na Čínu.” Na to im Biden zaželal šťastie a zažartoval:

“A ak to nevyjde, skúste Irán.”

Davis uvádza, že to tak aj dopadlo, Rusko aktívne spolupracuje s Čínou aj s Iránom a nedávno pridalo vojenský pakt s KĽDR

Za druhú najväčšiu chybu USA expert označuje sľub daný v roku 2008 Ukrajine o jej prijatí do NATO:

“To nakoniec viedlo k tomu, že Rusko v roku 2022 začalo agresívnu vojnu proti Ukrajine. Hoci sa Putin pri začatí vojny úplne mýlil, bolo bolestne zrejmé, že naša politika bola nedbanlivá a postrčila Rusko týmto smerom”.

Davis považuje za tretiu veľkú chybu Spojených štátov súčasnú “očividnú, nepremyslenú a tvrdohlavú snahu o prijatie Ukrajiny do NATO. Podľa neho by to podkopalo bezpečnosť USA a takmer naisto by to presvedčilo Putina, že jeho jedinou možnosťou je vyhrať vojnu na bojisku.

“V najhoršom prípade by mohli byť samotné USA zatiahnuté do vojny, čo by malo katastrofálne dôsledky pre našu bezpečnosť,” tvrdí expert. A vyhlasuje, že je čas “skoncovať so záľubou v sebazničujúcej politike”.

Čo sa dá povedať. Víťazstvo v studenej vojne a likvidácia ZSSR dodali americkému establišmentu odvahu a len ho utvrdili v myšlienke americkej výnimočnosti. Na tomto pozadí bolo realistické hodnotenie situácie v súvislosti s rozširovaním NATO málo pravdepodobné. K vytriezveniu nedošlo ani potom, čo Rusko na túto politiku reagovalo prostredníctvom ŠVO na Ukrajine. Summit NATO vo Washingtone navyše svedčí o maniakálnej túžbe americkej elity dotiahnuť to do konca, t. j. predsa len vtiahnuť Ukrajinu do aliancie. A tiež udeliť Rusku strategickú porážku. Zdržanlivý postoj Ruska tiež neprospieva vytriezveniu Spojených štátov, keď sa Amerika – provokatér a moderátor konfliktu na Ukrajine – cíti v podmienkach hybridnej vojny veľmi dobre, znáša zanedbateľné náklady a nevidí žiadne hrozby pre svoju bezpečnosť. Aby americký establišment naozaj pocítil dôsledky svojej “sebazničujúcej politiky”, bude musieť pocítiť veľkú bolesť. Bez toho nedôjde k osvieteniu.

Maroš Šolc, Armádny magazín

Exit mobile version