(Niamh Harissová, The People’s Voice) Lekári z celého sveta bijú na poplach kvôli záhadnému nárastu počtu mladých ľudí s diagnostikovanou rakovinou, ktorá sa zvyčajne spája so staršími ľuďmi.

Hovorí sa, že vraj neexistuje jasné vysvetlenie toho, čo sa skrýva za globálnym fenoménom rakoviny. Alebo len nikto nechce vidieť zjavnú príčinu?

Zatiaľ čo miera istých druhov rakoviny v niektorých krajinách pred rokom 2020 stúpala, najnovšie trendy naznačujú prudký nárast až po pandémii. Výskumníci si myslia, že to bude pokračovať ešte niekoľko rokov.

Britský portál The Mail Online uvádza:

Takmer na každom kontinente dochádza k nárastu rôznych typov rakoviny u ľudí mladších ako 50 rokov, čo je obzvlášť problematické, pretože choroba sa v tejto skupine populácie zachytáva až v neskorších štádiách. Väčšina lekárov totiž nie je vyškolená na to, aby si všímala príznaky rakoviny u mladých ľudí.

Rozdiely v mierach a typoch rakoviny sú pre vedcov záhadou. Niektorých podnietili k tomu, aby spustili viacero desaťročných výskumných projektov, do ktorých budú zapojené státisíce mladých ľudí z celého sveta.

Z globálneho hľadiska Austrália zaznamenala svetovo najvyšší počet diagnóz rakoviny u mladých ľudí s mierou 135 prípadov na 100 000 obyvateľov. Neďaleký Nový Zéland má druhú najvyššiu mieru 119 prípadov u ľudí mladších ako 50 rokov na 100 000 obyvateľov.

Zatiaľ čo v Austrálii je najčastejším typom rakoviny rakovina prsníka, na Novom Zélande je na prvom mieste rakovina hrubého čreva.

V Ázii si Japonsko a Južná Kórea môžu byť blízke a ekonomicky podobné, ale majú rozdielne miery skorého nástupu rakoviny hrubého čreva, ktorá sa v Južnej Kórei zvyšuje rýchlejšie.

Spojené štáty americké sa prepadli na šieste miesto na svete s 87 prípadmi na 100 000 obyvateľov mladších ako 50 rokov a Veľká Británia je na 28. mieste so 70,5 prípadmi na 100 000 obyvateľov.

Najrýchlejšie pribúdajúce rakoviny zahŕňajú rakovinu hrdla a prostaty. Skorý nástup rakoviny s najvyššou úmrtnosťou zahŕňa rakovinu prsníka, trachey (priedušnice), pľúc, žalúdka a hrubého čreva.

Odborníci už dlho špekulujú, že za nárastom môže byť zvyšujúca sa miera obezity a skoršie skríningy rakoviny, ako aj strava s vysokým obsahom tukov, konzumácia alkoholu a užívanie tabaku. Keďže sa však životný štýl, zvyky a strava v jednotlivých krajinách veľmi líšia, vedci si myslia, že tieto faktory nie sú celkom zodpovedné za tento nárast.

Daniel Huang, hepatológ z Národnej univerzity v Singapure pre vedecký časopis Nature povedal:

„Mnohí predpokladali, že veci ako obezita a konzumácia alkoholu by mohli vysvetliť niektoré naše zistenia. Zdá sa však, že potrebujeme hlbší ponor do údajov, aby sme odhalili skutočnú príčinu nárastu prípadov rakoviny.“

Ďalší výskumníci sa začali zameriavať na genetickú zložku skorého nástupu rakoviny. Niektorí vedci zistili, že u mladších ľudí sa vyvinú agresívnejšie nádory ako u starších pacientov. Tieto agresívnejšie nádory lepšie potláčajú imunitný systém človeka.

Patológ Shuji Ogino z Harvardskej lekárskej fakulty a jeho kolegovia tiež objavili oslabenú imunitnú odpoveď u ľudí so skorým nástupom nádorov.

Napriek odlišnostiam sú rozdiely jemné, povedal Ogino, a nemožno určiť jasný dôvod.

Záver

Je obdivuhodné, ako sa vedci snažia krvopotne nachádzať rôzne príčiny rastúceho výskytu rakoviny, no vytrvalo prehliadajú najočividnejšiu možnú príčinu – covidové vakcíny.

Uvidíme, ako dlho ešte potrvá, kým to oficiálne priznajú. Zdá sa však, že ľady sa začínajú pomaly hýbať. Napríklad, aktuálne už aj mnohé médiá hlavného prúdu na Slovensku píšu, že za srdcovými problémami cyklistu Sagana je očkovanie proti covidu.

Autor: Niamh Harissová, Zdroj: thepeoplesvoice.tv, Spracoval: Badatel.net

By ARCHA

Secured By miniOrange