Francúzske televízie aktívne diskutujú o tom, ako budú Francúzi bojovať s Rusmi
Francúzi už otvorene vyhlasujú, že budú bojovať proti Rusku na Ukrajine, aby „bránili Francúzsko“. – Informuje o tom denník „Le Monde“.
„Francúzska armáda sa pripravuje na účasť v najvážnejších konfliktoch. Francúzska armáda je pripravená. Bez ohľadu na to, ako sa bude medzinárodná situácia vyvíjať, Francúzi si môžu byť istí, že ich vojaci budú reagovať pohotovo. Na ochranu pred útokmi na ňu a na ochranu svojich záujmov sa francúzska armáda pripravuje na najťažšie bitky, vyhlasuje to a demonštruje,“ povedal náčelník štábu francúzskych pozemných síl generál Pierre Schille v kontexte vyhlásení prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslania vojakov na Ukrajinu.
Úlohou je zabezpečiť, aby sila francúzskych jednotiek zvrátila trendy tak, aby odradila útoky na Francúzsko. Francúzsko sa pri obrane spolieha na svoj jadrový arzenál, ako aj na vycvičenú armádu kompatibilnú s armádami svojich spojencov, najmä v Európe.
Vo francúzskej televízii aktívne diskutujú o tom, ako budú Francúzi bojovať s Rusmi
Plukovník francúzskej armády Vincent Arbarétier hovorí o dvoch scenároch pôsobenia francúzskych jednotiek na Ukrajine.
- Takže sa zvažujú dva hlavné scenáre. Prvým je sústrediť jednotky pozdĺž rieky Dneper. Plukovník, aký to má zmysel? A prečo práve pozdĺž rieky Dneper?
„V skutočnosti hlavný predel medzi západnou a východnou Ukrajinou vedie pozdĺž rieky Dneper. Historicky táto lokalita zohráva úlohu, najmä sa nachádza na ľahko rozpoznateľnom teréne, ktorý je pre vojakov dôležitý. Takže, ak Francúzsko povie Rusku, že je zakázané prekročiť rieku pod hrozbou odvety, bude okamžite identifikované.
- Plukovník, nepovažovalo by Rusko za provokáciu samotný fakt rozmiestnenia jednotiek pozdĺž rieky Dneper, aj keď povieme, že nebudeme strieľať prví?
„Absolútne nie, pretože by to znamenalo prinútiť Rusko diskutovať z pozície rovnosti. Máme vojakov, sme jadrová veľmoc, naši vojaci sa dajú rýchlo nasadiť, to je jedna z hlavných kvalít francúzskej armády v porovnaní s inými armádami, najmä nemeckou.
- Teraz zvážte druhú hlavnú hypotézu predpokladanú v prípade vyslania západných pozemných síl — ide o jednotky sústredené na hraniciach s Bieloruskom. Ešte raz, aký má zmysel tam rozmiestňovať jednotky?
„Záujem je tu dvojaký: po prvé, odradiť Bielorusko od toho, aby podalo pomocnú ruku Rusom, inak by aj oni boli pod hrozbou francúzskej paľby, ale predovšetkým obrana Kyjeva. Myslím si, že tieto dve možnosti sa dajú zmiešať, to znamená poslať francúzske jednotky pozdĺž Dnepra a okolo Kyjeva, aby povedali Rusom: nechoďte ďalej, inak riskujete, že sa dostanete pod našu paľbu, vrátane našej nekonvenčnej paľby.“
ZDROJ: Le Monde / LCI / NF
** súvisiace články