Addis Abeba, hlavné mesto Etiópie ako sídlo Africkej únie, sa stala identickou kópiou Bruselu so stovkami lobbistických centier, a neziskových organizácií. Tempo, s akým sa darí nastoľovať v Etiópii Nový svetový poriadok, digitálnu menu a sledovanie občanov je závratné.

Hneď pri návšteve mesta udrie do očí najvyšší kopec, na ktorom stál palác predsedu vlády. Dnes je vysťahovaný a pred vysokými kamennými múrmi sú symbolické sochy. Najväčšou z nich sú obrovské kamenné ruky silno zvierajúce Afriku. A za nimi ďalšie, päťcípe hviezdy. Sochy je prísne zakázané fotiť, celé okolie je prešpikované kamerami.

Etiópiu, ktorú sa nikdy nepodarilo dobyť moslimským dobyvateľom, židovskými povstaniami, pokusmi Talianov a Britov o kolonializáciu, porazil korporátny globálny kapitál. V Etiópii zápasia o moc dve veľmoci, banky, obchodný sektor vlastnia Američania a západ, výstavba infraštruktúry patrí Číňanom. O telekomunikácie sa delí čínsky HUAWEI s Orangom.

Pôvodný ráz mesta, typický pre Addis sa definitívne stratil. Vilové štvrte, uličky so súkromnými obchodíkmi sú preč a Addis Abeba sa stala beztvarým mestom výškových sklenených budov. Autori Zeleného údelu zúria aj v Addise, prakticky všade prevládajú snahy zakázať kúriť drevom a fajčiť, a to aj napriek tomu, že najtradičnejší etiópsky zvyk, príprava kávy, vždy prebiehala vonku. Od jej podrvenia po dlhé varenie na ohni.

Nastoľovanie digitálneho telebirru je neúprosné. V priebehu pár rokov boli nútené všetky obchody zaviesť e-kasu a platby prebiehajú výlučne cez kartový systém, ešte nedávno nepredstaviteľný. Bankomatov je málo a ak sú v ňom náhodou fyzické peniaze, vydávajú maximálne 2000 birrov (cca 32 eur). Pri šialenom náraste cien, ktoré sú privysoké aj pre Európanov a oficiálne uvádzanej inflácii 35,1% je predmetná suma na nákup nedostatočná a núti Etiópcov platiť bankovými kartami. Zároveň likviduje drobný súkromný obchod.

Nový proamerický predseda vlády Abiy Ahmed otvoril Etiópiu privatizácii a štát postupne prichádza o celý strategický priemysel, elektrárenský priemysel, telekomunikácie, ako aj etiópsku pýchu, kvalitné štátne letectvo. Podľa údajov denníka Reporter sa Etiópia vzdáva aj štátneho monopolu na vývoz kávy a národný poklad Etiópie, káva sa stane vývozným US dolárovým artiklom.

Celé tisícročia bojovali Etiópci za svoju nezávislosť so zbraňou v ruke. Dnes je nepriateľ neviditeľný, zato dravejší. Zmeny v Etiópii sú také rýchle a prudké, že národné prebudenie sa dostavilo priamoúmerne s nimi a rovnako ako v celom svete, mestami otriasajú protesty v celej Etiópii. Série protestov vyvrcholili v októbri masovými demonštráciami a pochodmi vo väčších mestách aj v Addis Abebe proti odovzdávaniu moci Etiópie západu, strate suverenity v prospech cudzincov, rozpredaju štátneho vlastníctva a vojne v Tigraji. Tlačové zdroje uvádzajú milióny protestujúch naprieč celou Etiópiou.

Nádej, že tisícročia nepodrobená Etiópia si skôr neskôr uchráni svoju nezávislosť, ostáva.

Secured By miniOrange