(Rhoda Wilsonová, Expose News) Dňa 17. marca 2020, na začiatku covidovej hystérie, nemecký Inštitút Roberta Kocha cez noc zmenil svoje hodnotenie rizika zo „stredného“ na „vysoké“. O päť dní neskôr, 22. marca 2024, sa verejný život v Nemecku, podobne ako v ostatných európskych krajinách, zastavil.

Inštitút Roberta Kocha je nemecká vládna agentúra pre verejné zdravie zodpovedná za kontrolu a prevenciu chorôb, čiže obdoba slovenského úradu verejného zdravotníctva.

Dokumenty týkajúce sa rokovaní jeho krízového tímu boli doteraz považované za dôverné. Investigatívni novinári z časopisu Multipolar však podali žiadosť na základe zákona o slobode informácií, aby zistili, aké informácie mal inštitút v čase, keď prijímal pandemické rozhodnutia.

Keď Inštitút Roberta Kocha na infožiadosť nereagoval, časopis Multipolar podal súdnu žalobu, ktorá ho napokon prinútila predložiť žiadané dokumenty. Avšak poskytnuté dokumenty boli značne začiernené.

Dokumenty, ktoré teraz inštitút pod nátlakom zverejnil, majú očividne politickú výbušnú silu, informovali noviny Deutschland Kurier, pretože meno osoby, ktorá bola zpdpovedná za rozhodnutie prijaté 17. marca 2020, začiernili. Čo skrývajú?

Ako poznamenal Deutschland Kurier, lockdown zavedený v Nemecku 22. marca 2020 viedol k obmedzeniu základných práv, ktoré nemali v histórii Spolkovej republiky Nemecka obdobu – boli zatvorené centrá dennej starostlivosti a školy, platili zákazy návštev v domovoch dôchodcov a zaviedli sa všeobecné zákazy vychádzania.

„Verejný život sa zastavil. Štvrtina detí a mladých ľudí dodnes stále psychicky trpí následkami covidovej hystérie,“ uviedol Deutschland Kurier.

Kochov inštitút, ktorý je podriadený nemeckému federálnemu ministerstvu zdravotníctva, bol po žalobe zo strany internetového magazínu Multipolar prinútený zverejniť viac ako 1000 strán dokumentov.

Stránky obsahujú zápisnice zo stretnutí krízového tímu od januára 2020 do apríla 2021, ktorý väčšinou viedol vtedajší prezident inštitútu Lothar Wieler a jeho zástupca Lars Schaade, ktorý je teraz vedúcim úradu.

Žiadosť Multipolaru na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám, na základe ktorej bola založená následná žaloba, bola podaná v máji 2021. Uvádzala nasledovné:

„V súlade s §1 IFG, čl. 10 ECHR, v mene a na základe priloženého plnomocenstva (…), týmto žiadame o prístup vo forme vyhotovenia kópií všetkých informácií bez ohľadu na ich vyhotovenie:

  • všetky zápisnice, agendy, zoznamy účastníkov a ďalšie poznámky pandemického krízového tímu Kochovho inštitútu od jeho založenia, teda od 6.1.2020 do 30.4.2021;
  • všetky dokumenty, poznámky a korešpondenciu (okrem návrhov) úradu, ktoré sa týkajú plánovania a zvolania krízovej jednotky pred prvým zasadnutím;
  • najmä všetky dokumenty a poznámky (okrem návrhov), ktoré sa zaoberajú zmenou hodnotenia rizika k 17.3.2020 zo „stredného“ na „vysoké“, vrátane korešpondencie v rámci Kochovho inštitútu ako aj medzi inštitútom a Federálnym ministerstvom zdravotníctva a prípadne inými orgánmi federálnej vlády.“

Kochov inštitút na túto žiadosť neodpovedal. Časopis Multipolar teda podal žalobu na súd a medzi právnikmi Multipolaru a právnikmi Kochovho inštitútu nasledovali dlhé ťahanice.

Vo februári 2023 správny súd v Berlíne varoval Inštitút Roberta Kocha, že by mal ukončiť spracovanie dokumentov, pretože súd „pravdepodobne plne vyhovie“ žalobe Multipolaru.

V apríli 2023 poskytol Kochov inštitút značne zredigované dokumenty, zjavne s cieľom vyhnúť sa verdiktu súdu. Podľa Mulitpolaru sa odhaduje, že zatemnených je viac ako tisíc pasáží.

„Začiernenia zachádzajú tak ďaleko, že v niektorých prípadoch je utajená aj obyčajná účasť ministra zdravotníctva Jensa Spahna na stretnutí krízového tímu, aj keď v tom čase ministerstvo svoju účasť verejne zverejnilo na Twitteri,“ uviedol Multipolar.

V júli 2023 podal Multipolar proti začierneniu množstva údajov žalobu. V januári 2024 súd oznámil termín ústneho pojednávania a vykonania dôkazov. Pojednávanie je naplánované na pondelok 6. mája 2024.

Spoločnosť Multipolar sa pôvodne chystala počkať na verdikt súdu pred zverejnením začiernených dokumentov, ale ako vysvetlili:

„Po oznámení dátumu súdu začiatkom tohto roka sme sa rozhodli doteraz poskytnuté dokumenty zverejniť. Dúfame, že súd rozhodne v záujme čo najväčšej transparentnosti, aby v najlepšom prípade boli v máji k dispozícii dokumenty, ktoré budú menej zredigované alebo vôbec nezredigované.“

Deutschland Kurier zhrnul sled udalostí podľa dokumentov, ktoré Multipolar teraz zverejnil. Z doterajších dokumentov možno vyvodiť nasledovné:

– Dňa 17. marca 2020 Inštitút Roberta Kocha aktualizoval hodnotenie rizika pre zdravie Nemcov zo „stredného“ na „vysoké“. O deň skôr sa v dokumentoch uvádzalo, že nové hodnotenie rizika bolo pripravené a teraz by sa malo „zvýšiť“. V tejto súvislosti doslova hovorí: Hodnotenie rizika bude zverejnené hneď, ako (meno osoby začiernené) dá signál.

– Časopis „Multipolar“ z tohto začiernenia vyvodzuje záver, že posúdenie rizika nevykonal Kochov inštitút, ale externá osoba. Sprísnenie hodnotenia rizika zo „stredného“ na „vysoké“, čo bolo základom všetkých lockdownov, ďalších pandemických opatrení a súdnych rozhodnutí, by v takom prípade nebolo založené na technickom zhodnotení rizík zo strany inštitútu, ale na „politických pokynoch externého aktéra“, špekulujú novinári, ktorí boli úspešní v súdnom spore.

Proces prinútenia Kochovho ištitútu k transparentnosti doteraz stál časopis Multipolar asi 15 000 eur.

Autor: Rhoda Wilsonová, Zdroj: expose-news.com, Spracoval: Badatel.net

** súvisiace články

By ARCHA

Secured By miniOrange