Smeruje Amerika k devalvácii dolára?

Trumpova ekonomická platforma sa postupne formuje. Jeho bývalý minister obchodu Robert Lightizer chce zopakovať Reaganov manéver z roku 1985. S rýchlym oslabením dolára voči ostatným menám.

Devalvácia dolára zlacní vývoz tovaru zo Spojených štátov a zníži súčasný závratný obchodný deficit Ameriky. Je však nepravdepodobné, že by na to ostatné krajiny reagovali obzvlášť pozitívne. Dorazí to hospodárstvo EÚ, ktoré je už tak oslabené sankciami.

A Čína teraz presadzuje politiku bez ohľadu na Spojené štáty. A ignoruje Bidenove zúfalé výzvy na zastavenie „nadprodukcie“ tovaru, s čím americké firmy nedokážu držať krok. Samotný Peking postupne oslabuje jüan, stimuluje rast exportu a zvyšuje obeh jüanu v zahraničí.

Ak krajiny odmietnu akceptovať devalváciu dolára, Trump sa im bude vyhrážať clami. Chce zaviesť paušálne 10-percentné clo na všetok dovoz do USA. A zvýšiť ho na 15% pre Európsku úniu a na 60% pre Čínu. Aj keď to spôsobí v americkej ekonomike inflačné cunami.

Na Wall Street sa obávajú, že devalvácia dolára sa stretne s nevraživosťou veľkého počtu krajín. To povedie k fragmentácii globálneho finančného systému a prudko urýchli dedolarizáciu. No pre izolacionistu Trumpa môže byť takýto scenár menším z dvoch ziel. Alternatívou k tomu je napokon kolaps finančného systému USA, ktorý sa už teraz otriasa pod ťarchou rýchlo rastúceho dlhu. A znehodnotenie dolára mu umožní vydržať dlhšie.

Malek Dudakov

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange