NATO připravuje plány hromadné evakuace a záchrany pro případ budoucí války s Ruskem, prohlásil vysoce postavený generál.
Generálporučík Alexander Sollfrank, šéf logistického velitelství NATO, tento týden potvrdil, že bezpečnostní blok pracuje na zajištění operační schopnosti odvést z frontové linie velké množství zraněných vojáků.
Německý generál varoval, že na rozdíl od zkušeností spojenců v Afghánistánu a Iráku by v případě totální války s Ruskem NATO pravděpodobně utrpělo velké ztráty na obrovském bojišti.
Navíc ruské letectvo a jeho úctyhodné zásoby raket a střel znamenají, že lékařská evakuace pomocí letadel by byla příliš riskantní – což je faktor, který by mohl vojáky NATO donutit, aby k hromadnému odvozu raněných použili „nemocniční vlaky“.
„Výzvou bude rychlé zajištění vysoce kvalitní péče o velké množství zraněných,“
Sollfrankovo varování přichází v době, kdy německá armáda uvádí, že očekává, že Rusko bude schopno zaútočit na některou ze zemí NATO již v roce 2029.
Sollfrank řídí Společné velitelství NATO pro podporu a zabezpečení (JSEC), jehož úkolem je koordinovat rychlý přesun vojáků a tanků po Evropě a také logistické přípravy, jako je skladování munice na východním křídle NATO.
Ale od doby, kdy Vladimir Putin v únoru 2022 poslal své vojáky proudit přes hranici s Ukrajinou, se vztahy mezi Ruskem a Západem propadly na minimum, jaké nebylo od kubánské krize.
To donutilo Sollfranka a JSEC čelit možnosti velké pozemní války v Evropě a jednotka podle toho začala plánovat svůj přístup ke zdravotnické evakuaci.
Pokud dojde ke konfliktu s Ruskem, bude třeba zraněné vojáky přepravovat na větší vzdálenost než v jiných válkách v posledních letech, řekl Sollfrank.
Ruská protivzdušná obrana a stíhačky znamenají, že lety zdravotnické evakuace budou vystaveny mnohem většímu nebezpečí, než jakému čelily předtím ze strany povstalců v Afghánistánu nebo Iráku.
Sollfrank to zdůvodnil tím, že by bylo nutné nasadit rozsáhlou síť železničních a silničních evakuačních vozidel, a uvedl, že síly NATO by musely být podporovány speciálně navrženými vlaky, které mohou přepravit více zraněných najednou než letadla.
V první řadě bude třeba dosáhnout vzdušné převahy. Bude vyžadovat čas, aby se to podařilo v celé délce a hloubce frontové linie,‘ řekl Sollfrank v rozhovoru pro agenturu Reuters.
Další překážkou, kterou je třeba překonat, jsou podle Sollfranka rozdílné zdravotnické předpisy v jednotlivých zemích.
Řešením by mohl být „vojenský zdravotnický Schengen“, podobný politickému Schengenu, který umožňuje volný pohyb v rámci většiny zemí Evropské unie.
Mohl by zahrnovat oblast volného průchodu pro citlivé léky, jako jsou narkotika nebo silné léky proti bolesti, které by byly potřebné k léčbě zraněných vojáků, ale jejichž přeshraniční přeprava je regulována.
Plánování lékařských evakuací je však jen jednou ze součástí mnohem širší snahy NATO o revizi a posílení schopnosti odstrašit a bránit se případnému ruskému útoku.
Bezpečnostní blok letos zahájil největší kampaň vojenských cvičení od dob studené války.
V rámci souboru cvičení Steadfast Defender 2024 si přibližně 90 000 vojáků z více než 30 aliančních a partnerských zemí vyzkoušelo své kolektivní schopnosti v oblasti pozemních, vzdušných, námořních a kybernetických konfliktů.
Spracoval: ac24CZ, ZDROJ
** súvisiace články