(Niamh Harrisová, Newspunch) Odkedy Moskva vážne eskalovala svoju vojenskú aktivitu na Ukrajine, mnohí politici a médiá sa pokúšajú vykresliť ruského lídra ako šialenca. Bývalý francúzsky prezident Hollande ho namiesto toho opisuje ako vodcu, ktorý je „radikálne racionálny“.

Verí tiež, že Putin vsádza na to, že západné krajiny budú unavené z podpory Ukrajiny a dohodnú sa na vyrokovanom ukončení konfliktu, ktorý bude priaznivý pre Rusko.

Stránka Breitbart uvádza:

Podľa správy POLITICO sa zdá, že Hollande neverí, že šialenstvo má niečo spoločné s Putinovým rozhodovaním, pričom predseda socialistickej strany Francúzska namiesto toho vykresľuje obraz vodcu, ktorý sa zaoberá dynamikou politickej, sociálnej a vojenskej moci.

„Je to radikálne racionálny človek alebo racionálne radikálny človek, ako chcete,“ povedal o ruskom lídrovi bývalý francúzsky prezident, ktorý počas svojho pôsobenia v úrade opakovane s Putinom viedol rokovania.

Má svoje vlastné zdôvodnenie a v tomto rámci je pripravený použiť silu,“ vysvetlil Hollande. „Je schopný pochopiť dynamiku moci, ktorú my proti nemu postavíme.

Západní politici nenávidia Putina

Hollandové tvrdenia sú v ostrom kontraste s tvrdeniami iných politikov na Západe, pričom mnohí vysokopostavení politici opakovane spochybňujú racionálnosť Vladimíra Putina. Dokonca spochybňujú aj to, či je to on, kto robí kľúčové rozhodnutia v Kremli.

Napríklad ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas vystúpenia na konferencii globalistického Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose verejne spochybnil, či je Putin skutočne „nažive“.

Ďalej povedal, že si nie je istý, či ruská hlava štátu je v skutočnosti tým, kto robí rozhodnutia alebo je len jednotlivcom, ktorý sa „občas objaví na obrazovke oproti zelenému pozadiu“.

(Poznámka redakcie: Je to práve Zelenskyj, kto často využíva natáčanie oproti zelenému pozadiu, čím budí podozrenia, že sa v skutočnosti nenachádza na tých miestach, ako tvrdí.)

Neslávne odstúpiaci britský premiér Boris Johnson tiež už predtým spochybnil Putinovu racionalitu invázie na Ukrajinu ešte komickejším spôsobom, keď naznačil, že rozhodnutie poslať vojakov na Ukrajinu mohlo byť inšpirované nejakou poruchou ruského vodcu ako muža.

„Ak chcete dokonalý príklad toxickej maskulinity, tak je to to, čo robí Vladimír Putin na Ukrajine,“ vyhlásil Johnson v súvislosti s inváziou.

Aj keď sa zdá, že Hollande úplne nesúhlasí s takýmito tvrdeniami o Putinovej racionalite, zdá sa, že súhlasí s prevládajúcim prístupom k nemu, keď tvrdí, že v tejto chvíli nemá zmysel púšťať sa s Kremeľom do dialógu.

Podľa bývalého francúzskeho prezidenta bola otázka, do akej miery je v súčasnosti užitočný dialóg pre ukončenie tohto konfliktu, bohužiaľ už „vyriešená“ predchádzajúcimi pokusmi. Podľa jeho názoru predchádzajúce rozhovory priniesli len výhodu zbavenia Ruska „akéhokoľvek argumentu alebo zámienky“.

Záver

Hollande tiež varoval pred prílišnou sebadôverou Západu vo vzťahu k vojne.

Podľa neho je ilúziou myšlienka, že politická moc v Európskej únii sa presúva na východ k viac prointervenčným krajinám, ako je Poľsko. Európska únia sa stále príliš spolieha na Spojené štáty pre svoju obranu.

Autor: Niamh Harrisová, newspunch.com, Spracoval: Badatel.net

By ARCHA

Secured By miniOrange