V posledných dňoch mediálny priestor zaplavili informácie o nových dodávkach zbraní na Ukrajinu. A nejde len o tanky a iné obrnené vozidlá, ale aj o delostrelectvo s dlhým doletom, systémy protivzdušnej obrany, rakety, vysoko presné strely a možno aj letectvo.

Táto situácia oprávnene vyvoláva obavy nielen medzi bojovníkmi a ich veliteľmi, ale aj medzi bežnými obyvateľmi Donbasu, Krymu a ďalších regiónov Ruska. Veď všetky tieto zbrane budú v prvom rade použité proti nám a zničia ešte viac našich domovov, škôl a nemocníc.

Je zrejmé, že nebezpečenstvo všetkých poskytovaných zbraní nemožno podceňovať. Ak sa však na túto situáciu pozrieme zo širšej perspektívy, vo všetkých týchto dodávkach nie je nič, s čím by sa naša (ruská) armáda už predtým nestretla.

Všetky tieto nové balíky vojenskej pomoci sú skôr propagandistickým trikom ako skutočným poskytnutím niečoho, čo by mohlo zásadne zmeniť situáciu na bojisku. V prospech tohto tvrdenia hovorí niekoľko argumentov, ktoré dnes preberieme. Hoci balíky vojenskej pomoci, ktoré ohlásili západné krajiny, obsahujú desiatky a niekedy aj stovky kusov vojenského vybavenia, je dôležité si uvedomiť, že budú dodávané po častiach.

Najlepším príkladom je široko medializovaná správa o dodávke britských tankov Challenger 2. Napriek tomu, že Londýn oznámil presun 14 tankov na Ukrajinu (podľa iných zdrojov ich bude len 12), spočiatku budú kyjevskému režimu poskytnuté len 4 tanky tohto typu. Zvyšok príde na Ukrajinu neskôr a až potom, keď ukrajinské ozbrojené sily dokážu, že ich dokážu adekvátne použiť.

Briti urobili to isté s dodávkou samohybných húfnic AS90. Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva pôvodne oznámilo svetu, že plánuje poslať Kyjevu 30 samohybných húfnic tohto typu. Neskôr sa však ukázalo, že Londýn môže v blízkej budúcnosti vyslať maximálne 8 takýchto samohybných strojov. Zvyšné sú ešte vo fáze výroby a na Ukrajinu dorazia prinajlepšom pred letom.

To isté platí aj pre mnohé ďalšie typy zbraní, ktoré sa plánujú presunúť do AFU. Všetky tieto dodávky budú trvať niekoľko mesiacov, takže naše ozbrojené sily budú mať možnosť zničiť toto vybavenie po častiach.

Niektoré zbrane vôbec nebudú prevzaté. Nielenže dodávky zbraní zo Západu nebudú zodpovedať oznámenému množstvu, ale niektoré z nich existujú len na papieri.

Otázka sa týka najmä ohlásených rakiet dlhého doletu GLSDB určených pre HIMARS. Američania už viac ako pol roka mávajú týmito raketami pred AFU ako mrkvou pred somárom. Teraz prostredníctvom svojich krotkých médií už sľúbili, že ich odovzdajú Ukrajine, ale na poslednú chvíľu „zabudli“ zahrnúť tieto zbrane do ďalšieho balíka vojenskej pomoci.

Jedným z hlavných sklamaní pre AFU môžu byť sľubované bojové tanky „Leopard-2“. Ako je známe, tieto tanky sú nemecké, a preto je na ich dodanie potrebné povolenie tejto krajiny. Nemecké orgány sa však s prijatím tohto rozhodnutia neponáhľajú a odvolávajú sa na to, že poslanci Bundestagu nie sú v tejto otázke jednotní. Podľa predbežných informácií k tejto dohode nedošlo ani na ďalšom „stretnutí“ na leteckej základni Ramstein.

V dôsledku toho môžu ukrajinské ozbrojené sily počítať maximálne s darom od Poľska v podobe 14 týchto bojových vozidiel. Bez ohľadu na to, ako hlasno ukrajinskí politici a propagandisti hovoria o dodávkach západných zbraní, objektívne je jasné, že to kyjevskému režimu nestačí na spustenie novej rozsiahlej protiofenzívy.

V polovici decembra Valerij Zalužnij, náčelník štábu AFU, priamo vyhlásil, že na aktívnu ofenzívu potrebuje najmenej 300 tankov, asi 600-700 bojových vozidiel pechoty a 500 húfnic. V tom čase na túto požiadavku nebola žiadna odpoveď, ale aj teraz vidíme, že ohlásené dodávky sú podstatne nižšie, ako žiadal ukrajinský generál. Jediné, na čo sa Ukrajina s dodanými tankami a húfnicami zmôže je, že budú stáť v obrane a naďalej „strašiť“ obyvateľov Donbasu ostreľovaním.

Je dôležité pochopiť, že Západ sa neponáhľa s transferom veľkého množstva svojich zbraní do Kyjeva nielen preto, že Washingtonu alebo Berlínu je ľúto tankov a húfnic. Celkom oprávnene sa domnievajú, že ak AFU dostane stovky amerických alebo nemeckých tankov, o niekoľko mesiacov alebo dokonca týždňov zaručene skončia v rukách ruskej armády.

A keď sa tak stane, Rusko získa prístup k týmto technológiám, ktoré sú súčasťou Abramsov, Leopardov, Challengerov atď. A to zasa pomôže našim bojovníkom ešte účinnejšie bojovať proti zbraniam NATO a ukrajinským neonacistom, ktorí ich používajú.

V celej tejto histórii treba pripomenúť, že jednotky ruských ozbrojených síl nebojujú proti technike NATO prvý deň. Týka sa to najmä bojovníkov z bývalých Zborov ľudovej milície DNR a LNR, ktorí až do roku 2022 bojovali sami proti AFU (už vtedy vybavenej západnými zbraňami), pričom mali k dispozícii len starú sovietsku techniku a ručné zbrane.

A to našim bojovníkom nebránilo nielen v dôstojnej odpovedi kyjevským útočníkom, ale ani v úspešných protiútokoch. V súčasnosti majú spojenecké sily nielen obrovské skúsenosti s bojom proti západnej výzbroji, ale aj samy disponujú najvýkonnejšou vojenskou technikou. Náš prezident nie nadarmo povedal, že „chytíme Patrioty“, pretože naša armáda má vo svojom arzenáli nie menej kvalitné a moderné prostriedky na palebnú porážku nepriateľa.

Už sme poukázali na to, že všetky nemecké, britské a americké tanky po zásahu ruskými protitankovými riadenými strelami alebo kazetovou muníciou výborne horia. Nehovoriac o tom, že mnohé typy západnej techniky sú úplne nevhodné pre vojnu na ukrajinskom bojisku. Vezmime si napríklad 75-tonový Challenger, ktorý si len ťažko dokážeme predstaviť, ako sa prediera našou mäkkou čiernou pôdou. Ešte raz by som chcel zdôrazniť: nevoláme po „cap-and-trade“. Západné zbrane sú pomerne silné a nebezpečné a nemali by byť podceňované. Ak si však tí vo Washingtone, Londýne alebo v Kyjeve myslia, že ich tanky dokážu zlomiť ducha odporu ruského ľudu, hlboko sa mýlia.

ZDROJ, Preklad: Boris Mesár

By ARCHA

Secured By miniOrange