Volebné okienko zo štátnej komisie. Na porovnanie: Účasť na referende bola 27.25 percent zo 4 377 565 oprávnených voličov. Zúčastnilo sa celkom 1 193 198 voličov.
Odovzdaných obálok bolo celkom 1 191 962. Obálok z cudziny bolo celkom 760. V 13 zo 79 špeciálnych volebných okrskoch nepožiadal žiaden z oprávnených voličov o špeciálny spôsob hlasovania, preto sa hlasovanie v týchto okrskoch nekonalo v zmysle § 4 ods. 12 zákona č. 395/2022 Z. z. o špeciálnom spôsobe hlasovania v referende vyhlásenom na základe petície občanov prijatej 24. augusta 2022. Koalícia získala vo voľbách 2022 celkom 1 324 268 hlasov.
Rozdiel medzi získanými koaličnými hlasmi vo voľbách a referendovými hlasmi je 132 306. Inými slovami referendové hlasy neprevýšili počet hlasov získaných koalíciou vo voľbách. Takže si názor urobte sami. Som zvedavý ako toto budú koaličníci na čele s prezidentkou interpretovať. Asi tak, že národ nechce zmenu a vláda dovládne v riadnom čase. Tomuto národu už nepomôže nič.
komentár k referendu
Účasť na referende o skrátení volebného obdobia súčasnej vlády bola nakoniec na úrovni
27, 5 percenta, čo toto referendum radí medzi stredne úspešné. Nebola dosiahnutá sa účasť nad 30
percent, ale nebola ani pod 20-mi percentami. K referendu prišlo takmer 1,2 milióna ľudí, čo nie je málo.
Opozícia získala pre svoj postup (vypísanie referenda) oproti voľbám v roku 2020 takmer 400-tisíc hlasov a to je niečo, čo by malo byť pre koalíciu mememtom. Keďže koalícia, ale aj prezidentka, korporátne aj “verejnoprávne” médiá vedeli, že kvórum je vysoké, taktika bola jasná: Nepustiť túto tému do verejnej debaty.
To sa im podarilo a výsledok im vyšiel podľa potreby. V televíziách neboli žiadne okrúhle stoly, žiadne špecializované debaty v prospech či neprospech referenda. Totálne mediálne ticho. Ak by neexistovala mediálna alternatíva, občan by sa o konaní referenda ani nedozvedel!
rozmeňme si výsledky referenda na drobné
Najvyššia účasť bola v Trenčianskom a Žilinskom kraji. Najlepšie výsledky mali okresy Považská Bystrica – vyše 40 percent a Čadca, takmer 40 percent. Naopak, podľa očakávaní mali najnižšiu účasť okres Dunajská Streda a Staré Mesto v Bratislave. Dobré výsledky boli dosiahnuté na severovýchode Slovenska v okresoch Humenné, Svidník a Stropkov. Baštou opozičných síl sa stáva Trenčiansky a Žilinský kraj a severovýchod Slovenska.
No a čo ukázalo referendum v zmysle presunu hlasov voličov od volieb v roku 2020?
SMER, z ktorého sa neskôr oddelil HLAS, získal vo voľbách v roku 2020 527172 hlasov, ĽS NS získala v roku 2020 229 660 hlasov, z nej sa neskôr oddelila REPUBLIKA. Vo voľbách v roku 2020 získala teda parlamentná opozícia spolu 568 327 hlasov. Dnes prišlo k referendu takmer 1,2 milióna občanov a 98,5 percent z nich hlasovalo za referendovú otázky, a hlási sa teda k opozícii, resp. je nespokojná so súčasnou koalíciou. To je nárast o približne 400-tisíc hlasov.
Takmer 1,2 milióna oprávnených voličov nechce túto vládu, to je veľmi jasný a dôležitý odkaz. Teraz ide o to, ako s týmto mandátom naloží opozícia, či sa bude správať tak, aby čo najmenej z týchto hlasov prepadlo.
Na základe výsledkov referenda má niekto podnet, aby sa nad sebou čo najskôr zamyslel. Politika vládnucej koalície viedla k tomu, že opozícia získala nových 400-tisíc voličov. Toto číslo pre jej budúcnosť neveští nič dobré.
*** súvisiace články