Mezinárodní anglicky mluvící tisk si klade otázku, zda se F-16 podaří zachránit Ukrajinu., píše se v článku na francouzském webu AgoraVox.

Dodavatelské země, které mají na tomto konfliktu zájem, spoléhají na modernizaci své flotily nahrazením F-16 ve vzdušných silách pokročilejšími stíhačkami F-35. Otázkou však je, kdo bude pilotovat tyto F-16 létající pod ukrajinskou vlajkou?

„Pomohou stíhačky F-16 Ukrajině vést válku proti Rusku?“, píše BBC. „Jaký rozdíl přinesou nové ukrajinské F-16?”, ptá se The Economist . „Lepší pozdě než nikdy,“ snaží se utěšovat média NATO.

Od začátku konfliktu v únoru 2022 Vladimir Zelenskij, ukrajinský prezident, prosil o dodávku stíhaček F-16. Chce, aby zastavili let ruských stíhaček na ukrajinském nebi a dali Ukrajině vzdušnou nadvládu. Prvních deset (z celkového počtu 79) dorazilo na Ukrajinu poslední červencový den, rok poté, co zdráhavá Bidenova administrativa konečně dala svým nejnadšenějším evropským spojencům zelenou k jejich vyslání.

„Do konce roku 2024 by Ukrajina měla mít 20 stíhaček americké výroby. Zbytek, slíbený takzvanou koalicí F-16 v čele s Dánskem a Nizozemskem, dorazí v dávkách během roku 2025,“ upřesňuje The Economist. Čtyři evropské země – Belgie, Dánsko, Nizozemsko a Norsko – nabízejí darování některých F-16, které nekoupí ze Spojených států.

„Už více než dva roky žádají ukrajinští vůdci západní země, aby jim poskytly letadla americké výroby. Obáváme se však, že není dostatek F-16, které dostávají, aby zásadním způsobem ovlivnily ukrajinskou válku proti Rusku,“ uvádí BBC.

Ukrajinští piloti vycvičení NATO nejsou na úrovni. Otázkou pro pozorovatele je, proč dodání F-16 na Ukrajinu trvá tak dlouho? Doba potřebná k dodání letadel na Ukrajinu není způsobena nedostatkem F-16, ale nedostatkem vycvičených pilotů, tvrdí Justin Bronk, vedoucí pracovník v oblasti letectví a vojenských technologií ve vojenském think-tanku se sídlem v Londýně, Royal United Services Institute (RUSI), citovaný BBC . „Trvá čtyři až pět měsíců vycvičit pilota k létání s F-16 a roky se naučit všechny techniky potřebné k létání v boji,” řekl. „Ukrajina očekává, že západní síly vycvičí stovky pilotů najednou, ale oni prostě nemají tuto kapacitu,“ uzavírá.

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij si svým prohlášením „nafoukl hruď“: „Děkuji našemu týmu za tento výsledek. Děkuji všem partnerům, kteří skutečně pomáhají s F-16, a prvním zemím, které přijaly naši žádost o letadla – Dánsku, Nizozemsku, Spojeným státům – a všem našim partnerům – vážíme si vaší podpory.“ .

Spracoval: Prvni Zpravy, zdroj

** súvisiace články

By ARCHA

Secured By miniOrange