Ty křečovité veletoče a bezpečnostní krize posledních let, jsou odrazem marné snahy demokratických i republikánských vlád Spojených států o zastavení postupujícího oslabování jejich vlivu na světové dění, píše na facebooku Petr Markvart.
Válka na Ukrajině zničila vztahy Evropy s Ruskem a současný konflikt na Blízkém východě je zase snahou vybojovat si zpět vliv na vývoj v Egyptě, Saúdské Arábii a v dalších zemích oblasti. Noční můru Američanů, spočívající ve spolupráci Německa a Ruska, se sice podařilo ukrajinským dobrodružstvím prozatím odvrátit, ale blízkovýchodní relace se zatím jeví jako o mnoho složitější, kterou rozhodně nevyřeší sabotáž strategického plynovodu. I proto, že zdejší obyvatelé mají Spojených států plné zuby a – na rozdíl od Evropanů – jsou připraveni o svůj další osud bojovat.
Saúdská Arábie a Írán uzavřely totiž 10. března letošního roku dohodu zprostředkovanou čínskými diplomaty, o znovunavázání diplomatických, bezpečnostních, obchodních a kulturních vztahů, ukončených íránskou revolucí r. 1979 a krizí v r. 2016. Půlstoletí vzájemného okopávání, prostřednictvím různých proxy konfliktů, by tímto mělo skončit. To by zároveň znamenalo i konec konfliktu mezi Jemenem a Saúdskou Arábií, ukončení sektářského násilí mezi sunnity a ší’ity v Sýrii, v Iráku i v Libanonu. V srpnu byly navíc obě země přijaty do společenství BRICS a též znovu otevřely své ambasády v Rijádu a Teheránu. Írán zahájil kroky k normalizaci svých vztahů i se svým dalším rivalem, Spojenými arabskými emíráty, které míří od 1. ledna 2024 též do BRICSu, stejně jako nepsaný lídr arabského světa Egypt.
Spojené státy přesunují do východního Středomoří, k ohnisku zástupného konfliktu Izraele s palestinskými radikály, největší vojenskou sílu od svého odchodu z Iráku. Formace zahrnují dva svazy letadlových lodí CVN 78 a CVN 69, které disponují, kromě letadlových lodí Gerald R. Ford and Dwight D. Eisenhower, dohromady stovkou bojových letounů F/A-18E a F/A-18F, dalšími podpůrnými letouny a vrtulníky, dvěma raketovými křižníky třídy Ticonderaga, vyzbrojených raketami BGM-109 Tomahawk, torpédoborci třídy Arleigh Burke, zásobovacími loďmi a několika ponorkami. Kromě toho k nim míří i výsadkový obojživelný svaz LHD-5 s vrtulníkovou výsakovou lodí Bataan, obojživelným transportním dokem třídy San Antonio a s výsadkovou dokovou lodí třídy Harpers Ferry, to vše s dalšími vrtulníky, korvetoplány, letouny typu STOVL, vyloďovacími plavidly, tanky a dalšími bojovými vozidly a k tomu s kompletním 26. expedičním výsadkovým sborem s dvěma tisícovkami příslušníků námořní pěchoty.
Kromě toho již v oblasti operují příslušníci všech druhů vojsk Spojených států na základnách v Jordánsku, Sýrii, Iráku, Bahrajnu, Kuvajtu, Kataru, Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech a v Džibutsku. Ti disponují další bojovou silou, zahrnující bojové letouny, vrtulníky, bezpilotní prostředky, tanky, plavidla atd. Dohromady budou mít Spojené státy v bojové pohotovosti 25 tisíc vojáků expedičních sil a dalších cca 40 tisíc těch, kteří jsou stále dislokováni v oblasti. K tomu sem přisunují i protiletadlové a protiraketové komplexy MIM-104 a THAAD a obsluhami. No, to tedy na humanitární pomoc či misi dobré vůle rozhodně nevypadá. Politika dělových člunů je zpět a Blízký východ je opět na pokraji války.
A my do toho hýkáme válečná hesla, kdy po Rusovi musí nyní porozumět naší síle nově i Arab, Peršan, Palestinec. Od jednoho zdroje energetických surovin už jsme se nechali odříznout a teď jsme na nejlepší cestě zopakovat totéž i podruhé. Občas mi připadá, že žiju mezi šílenci nebo dobrovolnými sebevrahy. Ale ta demokracie a možnost volit si co čtyři roky jiné zaprodané blbce za to přece stojí! Nebo ne?
AUTOR: Petr Markvart, ZDROJ
prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz