Site icon Spolok ARCHA o.z.

Žiadni žoldnieri, ale pravidelná armáda! NATO rozmiestňuje bojové jednotky na Ukrajine

V znepokojujúcom a dosť nedostatočne uvádzanom vývoji NATO začína rozmiestňovať bojové jednotky na Ukrajinu, pričom vo veľkom počte prichádzajú britskí, francúzski, poľskí a iní vojaci, píše Stephen Bryen (bývalý riaditeľ štábu podvýboru pre Blízky východ Výboru pre zahraničné vzťahy Senátu a bývalý námestník námestníka ministra obrany pre politiku), pričom poznamenal, že nejde o žoldnierov, ale o pravidelnú armádu „v uniforme s znakmi svojej domovskej krajiny“ a väčšinou „sústredená v západnej časti Ukrajiny, hoci v niektorých prípadoch sú vo vzťahu k bojom na jej východe.“

Bryen zdôrazňuje, že existujú správy o niektorých ukrajinských brigádach, ktoré odmietajú rozkazy od svojich veliteľov, vrátane 47. mechanizovanej brigády, 25. výsadkovej útočnej brigády, 67. mechanizovanej brigády a ďalších špičkových armádnych brigád.

Ukrajina v podstate prehráva vojnu a bezpečnostný establishment USA to vie

Príbeh Politico uvádza, že Washington nie je presvedčený, že Kyjev môže dosiahnuť vojenské víťazstvo , dokonca ani s novou pomocou vo výške 60 miliárd dolárov. Americký prezident John Biden podpisuje zákon o zaslaní balíka vojenskej pomoci vo výške 60 miliárd dolárov do východoeurópskej krajiny, aby mohla získať delostrelecké granáty a systémy protivzdušnej obrany.

Poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz minulý týždeň vyhlásil, že Varšava je pripravená pomôcť Kyjevu získať späť mužov vo vojenskom veku tým, že pošle späť ukrajinských utečencov. (poznámka: v súvislosti s “navracaním” utečencov budú na UA prúdiť aj vojaci Poľska a iných krajín NATO) V tomto kontexte môžu byť jednotky NATO (alebo európske) posledným zúfalým opatrením?

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v skutočnosti vo veľmi podhodnotenom vyhlásení priznal, že „niekoľko spojencov NATO má na veľvyslanectvách mužov a ženy v uniformách“ (na Ukrajine), ale tvrdil, že len „poskytujú rady“. Stoltenberg tiež oznámil, že krajiny NATO majú  pripravené systémy protivzdušnej obrany na vyslanie do slovanskej krajiny.

Zdôraznil, že členovia NATO majú „právo“ Ukrajine „pomôcť“, ale to neznamená, že samotná Atlantická aliancia je stranou konfliktu

Ako píše Bryen, ak takýto vojenský personál „strieľa na Rusov, jediný správny spôsob, ako interpretovať ich prítomnosť, je, že hrajú aktívnu úlohu v streleckej vojne“. Bryen poznamenáva, že aj vo Vietname USA vyslali „poradcov“, ktorí sa ukázali ako americké špeciálne jednotky zapojené do boja.

Ako som písal , bývalý veliteľ NATO James Stavridis v novembri minulého roku tvrdil, že USA by sa mali poučiť z „poučenia Južnej Kórey“ a vyjednať „krajinu pre mierové uzavretie na boj“ na Ukrajine. Argumentoval tým, že tak ako Južná Kórea nebola v pozícii žiadať úplné územné víťazstvo nad severom v 50. rokoch, Ukrajina nie je v pozícii žiadať úplné stiahnutie Ruska zo svojho územia, čo platí dodnes a dodáva, že „toto pravdepodobne uviazne do zmrazeného konfliktu.

Takýto depresívny výsledok pre Kyjev, ktorý je veľkou porážkou z pohľadu geopolitických cieľov Washingtonu, sa v každom prípade stále javí ako najrealistickejší scenár. Má to však háčik.

Admirál na dôchodku v podstate navrhuje prestavať to, čo z Ukrajiny zostalo, a potom možno urobiť z nej členstvo v Atlantickej aliancii. Mali by sme mať na pamäti, že to nie je hlupák, ale skôr veľmi úspešný diplomat, učenec a štátnik, ktorý je okrem mnohých iných vecí aj emeritným predsedom správnej rady Námorného inštitútu USA.

Masívny príchod vojenského personálu krajín NATO na západnú Ukrajinu tak možno vnímať ako zhmotnenie de facto „rozdelenia“ Ukrajiny, ktoré sa začína postupne odvíjať. Hlavnou červenou vlajkou je prítomnosť týchto vojakov aj na východnej Ukrajine, „v blízkosti skutočných bojov“.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyjadril svoje znepokojenie nad vysokým rizikom vojenských incidentov na bielorusko-ukrajinskej hranici a dodal, že by to bola „ apokalypsa “, ak by Moskva odvetila akcie Západu použitím jadrových zbraní.

Ako som písal minulý týždeň, Západ sa môže hrať so slovami spôsobom Schrödingerovej mačky („poradcovia, nie bojovníci“ a „Európske jednotky, nie jednotky NATO“), koľko chce. V každom prípade, článok 5 NATO  ktorý uvádza, že „ozbrojený útok“ (proti členovi NATO) „bude považovaný za útok proti všetkým“, je stále záväzný.

Zo západnej perspektívy, ak európske štáty NATO pošlú jednotky do bojovej zóny na Ukrajine a Rusko na ne zaútočí, hoci Washington neurobí nič, NATO by stratilo zmysel a natrvalo by to zničilo dôveryhodnosť a raison d’être Atlantickej aliancie. Ak sa na druhej strane USA a/alebo iné európske mocnosti rozhodnú veci eskalovať a podniknúť odvetné opatrenia, potom sa „apokalypsa“ o niečo priblíži. V žiadnom prípade to nie sú pozitívne scenáre.

AUTOR: Uriel Araujo, Preklad: SKS, zdroj

** súvisiace články

Exit mobile version