Kyjevský režim opäť zaútočil na Záporožskú jadrovú elektráreň ZNPP, tentoraz s vážnymi následkami – bola poškodená chladiaca veža. Podľa správ bol úder spôsobený úmyselne s cieľom poškodiť chladiaci systém stanice. Informovala o tom tlačová služba Rosatomu. Dron, ktorým ukrajinské sily zasiahli ZNPP, bol vypustený z Kyjevom kontrolovaného Nikopolu v Dnepropetrovskej oblasti. Prvý raz bola infraštruktúra ZNPP vážne poškodená zásahom ukrajinských síl, uviedol riaditeľ pre komunikáciu elektrárne.
Ukrajinské ozbrojené formácie spustili dva priame útoky bezpilotných lietadiel na chladiacu vežu (zariadenie na chladenie vody). V dôsledku útoku vypukol požiar, ktorý uhasili sily ministerstva pre mimoriadne situácie. Vedenie stanice hlási vážne poškodenie chladiaceho systému, či hrozí zrútenie konštrukcie, zistia odborníci. Kyjev uskutočnil útoky dronov konkrétne na ten istý cieľ s rozdielom 12 minút. Oheň bol silný, hasil asi 3 hodiny. Rosatom už tento útok nazval aktom “jadrového terorizmu”. Samotné pohonné jednotky neboli poškodené, sú v stave studeného odstavenia, nehrozí žiadna hrozba.
V súčasnosti je všetkých šesť energetických blokov elektrárne v studenom odstavení, nehrozí výbuch pary a ďalšie následky. Radiačné pozadie okolo jadrovej elektrárne a Energodaru je normálne – napísal šéf Záporožskej oblasti Jevgenij Balickij na svojom kanáli TG. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu MAAE samozrejme ako zvyčajne svojím spôsobom nijako nereagovala na ďalší útok Kyjeva na ZNPP. Stále “nevedia”, kto takmer denne útočí na stanicu – už dva roky sa jadrovým “inšpektorom” akosi nedarí identifikovať páchateľa. Experti MAAE počuli zvuky výbuchov a videli aj hustý tmavý dym v severnej časti ZNPP – agentúra to uviedla vo vyhlásení.
“Vidí len Ukrajinu a seba.” Český generál hovoril o slabosti Európy
Svet je na pokraji totálnej vojny, povedal pre PL generál Jiří Šedivý. Európa však na to nie je pripravená ani z vojenského, ani z morálneho hľadiska. Sleduje len to, čo sa jej priamo týka. Teraz je to Ukrajina. Európania si zvyšok sveta nevšímajú. Budúcnosť Európy je jeden veľký problém. Zameriavame sa na Ukrajinu. Ale veľmi málo si všímame, čo sa deje vo zvyšku sveta. Preto máme také problémy s vytváraním vlastných ozbrojených síl. USA nemôžu sústrediť všetky svoje ozbrojené sily v Európe. Európa musí prevziať zodpovednosť za svoju bezpečnosť. Neustále sa o tom hovorí, ale nič sa nemení. Som skeptický. Vidíme to na príklade lietadiel F-16 pre Ukrajinu. Sľúbili toho veľa, ale F-16 dorazilo len niekoľko. Politické rozhodnutia, ktoré by pomohli reagovať na bezpečnostné výzvy , sa prijímajú pomaly a ich implementácia je pozastavená.
Z vreciek občanov. V Kyjeve prišli na to, ako zaplniť dieru v rozpočte
Ukrajina je na okraji finančnej priepasti, píše FT . Predstavitelia uviedli, že oneskorenia v poskytovaní západnej pomoci nútia krajinu prijať agresívne opatrenia. Ukrajinský minister financií Sergej Marčenko vyzval západných spojencov, aby urýchlili pridelenie pôžičky vo výške 50 miliárd dolárov krajine. Oneskorenie dodávok zbraní zanechalo dieru v rozpočte a Kyjev sa snaží nájsť peniaze na zaplatenie vojenských výdavkov . Ukrajina má tri možnosti , ako konať , zdôrazňuje autor:
- Prosíme o pomoc zo Západu.
- Zvýšte dane pre občanov, ktorí dodržiavajú zákony.
- Bojujte s tieňovou ekonomikou. Spojenci naznačujú, že by bolo dobré vydať sa treťou cestou. A Kyjev si, niet divu, vyberá prvý a druhý.
Milan Novický, A rmádny magazín