Site icon Spolok ARCHA o.z.

Zdraví mladí ľudia náhle a nečakane umierajú na záhadný syndróm

Ľudia mladší ako 40 rokov sú vyzývaní, aby si nechali skontrolovať srdce, pretože môžu byť potenciálne ohrození syndrómom náhleho úmrtia dospelých, píše uznávaný portál dailymail.co.uk

Tento syndróm, známy ako SADS, sa stal osudným pre všetky typy ľudí bez ohľadu na to, či dodržiavajú zdravý životný štýl.

SADS je „súhrnný termín na označenie neočakávaných úmrtí mladých ľudí“, uviedla Kráľovská austrálska akadémia všeobecných lekárov, pričom najčastejšie sa vyskytuje u ľudí mladších ako 40 rokov.

Tento termín sa používa vtedy, keď sa pri pitve nenájde očividná príčina smrti.

Nadácia SADS so sídlom v USA uviedla, že viac ako polovica zo 4 000 úmrtí detí, dospievajúcich alebo mladých dospelých v dôsledku SADS ročne má jeden z dvoch hlavných varovných príznakov.

Medzi tieto príznaky patrí rodinná anamnéza diagnózy SADS alebo náhleho nevysvetliteľného úmrtia člena rodiny a mdloby alebo záchvaty počas cvičenia alebo pri vzrušení či vyľakaní, uviedol portál news.com.au.

Minulý rok zomrela v spánku 31-ročná Catherine Keaneová, ktorá žila s dvoma priateľmi v Dubline. Jej matka Margherita Cumminsová pre Irish Mirror povedala: „Všetci pracovali z domu, takže nikto nevenoval pozornosť tomu, keď Catherine neprišla na raňajky.

„O 11.20 hod. jej poslali textovú správu a keď neodpovedala, skontrolovali jej izbu a zistili, že zomrela.

„Jej kamarátka počula v jej izbe hluk o 3.56 ráno a teraz verí, že vtedy zomrela.

Pani Cumminsová uviedla, že jej dcéra „chodila do posilňovne a každý deň prešla 10 000 krokov“.

‚Utešujem sa tým, že odišla v spánku a nepoznala bolesť, a som za to vďačná. Vždy som sa bála o deti, ktoré jazdia v aute, ale nikdy som nepredpokladala, že to príde. Nikdy som si nemyslela, že niekedy v živote prídem o dieťa,‘

Bakerov inštitút pre srdce a cukrovku v Melbourne vyvíja prvý register SADS v krajine.

‚Ročne sa vo Viktórii vyskytne približne 750 prípadov, keď sa ľuďom mladším ako 50 rokov náhle zastaví srdce (zástava srdca),‘ povedal hovorca.

„Z nich sa približne u 100 mladých ľudí ročne nezistí žiadna príčina ani po rozsiahlych vyšetreniach, ako je napríklad úplná pitva (fenomén SADS).

Kardiologička a výskumníčka Dr. Elizabeth Paratzová uviedla: „Bakerov register bol prvý v krajine a jeden z mála na svete, ktorý kombinoval informácie zo záchranky, nemocnice a súdneho lekárstva.

(Umožňuje vidieť), že ľudia mali zástavu srdca a na druhej strane nebola zistená žiadna príčina,‘ povedala doktorka Paratzová.

Domnieva sa, že potenciálna nedostatočná informovanosť môže byť spôsobená tým, že ‚mnohé z nich sa odohrávajú mimo tradičných lekárskych zariadení‘.

‚Väčšina týchto prípadov SADS, 90 %, sa odohráva mimo nemocnice – človek to nezvládne – takže v skutočnosti sa o väčšinu týchto pacientov stará personál záchrannej služby a súdni lekári,‘ povedala doktorka Paratzová.

„Myslím si, že aj lekári to podceňujú. Vidíme len 10 % pacientov, ktorí prežijú a dostanú sa do nemocnice. Sami vidíme len špičku ľadovca.

Pre rodinu a priateľov obetí je SADS „veľmi ťažko uchopiteľná entita“, pretože je to „diagnóza ničoho“, dodal doktor Paratz.

Dr. Paratz uviedol, že z hľadiska verejného zdravia nie je boj proti SADS „taký jednoduchý, ako keď sa každý v Austrálii nechá geneticky vyšetriť“, pretože vedci stále nemajú stopercentne jasno v tom, „aké gény to spôsobujú“.

„Najlepšou radou by bolo, ak ste sami mali príbuzného prvého stupňa – rodiča, súrodenca, dieťa – ktorý mal nevysvetliteľné úmrtie, veľmi sa odporúča, aby ste navštívili kardiológa,“ povedala.

* zdroj

** súvisiace články

Exit mobile version