Site icon Spolok ARCHA o.z.

Zdravé potraviny, poľnohospodárstvo bez chémie

Indičtí farmáři dosahují světové rekordní sklizně bez použití GMO, což je skutečná zelená revoluce.

Totální zelená revoluce bez pesticidů, GMO nebo chemikálií se uskutečnila před dvěma sezónami a dosáhl ji Kumar, mladý farmář z okresu Nalanda v Biháru, který je považován za jednoho z nejchudších v Indii.

Dělal to pouze s použitím farmářského hnoje a bez jakýchkoli herbicidů. Stalo se neuvěřitelné a na jediném hektaru půdy sklidil 22,4 hektaru rýže. Jde o rekord, který nikdy nebyl zaznamenán ve výrobě této základní potraviny pro polovinu světové populace. Ostatní farmáři v oblasti navíc získávají velké úrody ekologicky pěstované pšenice a brambor.

Množství rýže získané Kumarem překonalo rekord 19,4 tuny, kterého dosáhl takzvaný „otec rýže“, čínský zemědělský vědec Yuan Longping, vědci financovanými Světovou bankou z Mezinárodního institutu pro výzkum rýže na Filipínách. překonat všechny ostatní, kterých dosáhli velcí výrobci v Evropě a Americe. Ale nebyl to jen mladý Sumant Kumar, jeho přátelé Krishna, Nitish, Sanjay a Bijay v Darveshpuru také dostali 17 tun a mnoho dalších vesničanů v okolních vesnicích tvrdilo, že získali více než dvojnásobek své obvyklé sklizně. To se stalo před dvěma sezónami a dosud nebylo překonáno.

Ale jaké bylo Kumarovo tajemství k dosažení takové sklizně?

Používám staré postupy, jeden z nich nazvaný SRI (System of Rice Intensification) vyvinutý Enriquem de Laulanié, francouzským jezuitským knězem a agronomem v polovině 80. let na Madagaskaru, který je v současnosti studován a šířen Cornellovou univerzitou.

V zásadě jde o organická hnojiva a větší respekt k přírodě. Zatímco „zelená revoluce“, která odvrátila hladomor v Indii v 70. letech 20. století, spoléhala na vylepšené odrůdy plodin, pesticidy a drahá chemická hnojiva, zdá se, že SRI nabízí udržitelnou budoucnost bez dalších nákladů, zdá se, že nabízí skutečnou naději na zmírnění chudoby.

„Zemědělci používají méně osiva, méně vody a méně chemikálií, ale dostanou více, aniž by museli více investovat. To je revoluční,“ řekl Dr. Surendra Chaurassa z ministerstva zemědělství v Biháru. Doufejme, že se systém může nadále vyvíjet a to, co se rok co rok učí, ukáže světu, že existují lepší, jednodušší a levnější způsoby, jak nakrmit svět.

* zdroj: Telegram, skupina Český Těšín Chráňme naše deti

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

Exit mobile version