Päť najbohatších ľudí EÚ vlastní majetok v rozsahu 429 miliárd eur. V uplynulých rokoch títo biznismeni zarábali v prepočte 5,7 milióna eur za hodinu. Ich bohatstvo je zdaňované oveľa menej, ako zdaňovanie pracovníkov.

Bohatí bohatnú, chudobní chudobnejú. Skupina ľudí v zahraničí začala celoeurópsku občiansku iniciatívu, ktorej cieľom je siahnuť na majetok najbohatších Európanov. Navrhujú zaviesť daň z bohatstva od 2 do 5 %. Takáto daň by vygenerovala Európskej únii ročne asi 285 miliárd eur.

Celoeurópska daň z veľkého bohatstva by mala byť jednotná, aby nevznikali ďalšie daňové raje. Peniaze majú byť využité na boj s klimatickou krízou a sociálne projekty.

Aby bola európska občianska iniciatíva úspešná, musí sa pod ňu podpísať milión obyvateľov. Aktuálne ju môžete online podpísať tu.

„Nerovnosť narastá každým dňom. Celý systém je nastavený tak, aby bohatí bohatli a chudobní chudobneli. Európska únia robí primálo, aby sa tieto nožnice tak neroztvárali,“ hovorí v odborárskom podcaste aktivistka a programová riaditeľka Inštitútu ľudských práv Alena Krempaská.

Iniciátormi kampane sú francúzsky ekonóm Thomas Pikkety či Marlen Engelhorn, bohatá dedička nemeckých chemických tovární. Pred politikov vystúpili miliardári aj tento rok na ekonomickom fóre v Davose, kde žiadali daň z bohatstva.

„Druhá vec je, že životný štýl najbohatších ľudí oveľa viac znečisťuje životné prostredie. Odhaduje sa, že človek z horného jedného percenta, ktorý má súkromné lietadlá a jachty, spôsobí také znečistenie, ako jeden obyčajný človek za 1500 rokov. Aj preto je tu táto iniciatíva, aby aj oni platili aspoň akú takú férovú časť a podieľali sa na sanovaní ich životného štýlu,“ dopĺňa Alena Krempaská.

K politikom až po milióne podpisov

Európska iniciatíva občanov bude úspešná vtedy, ak ju podporí jeden milión ľudí aspoň zo 7 krajín EÚ, pričom v každej z nich sa musí zozbierať stanovený minimálny počet vyhlásení o podpore. Zber podpisov začal v októbri 2023 a skončí sa po roku 9. októbra 2024. Doposiaľ sa podarilo vyzbierať minimálny požadovaný počet podpisov len vo Francúzsku. Petícia má z milióna len niečo cez 213-tisíc podpisov. Zo Slovenska podpísalo petíciu takmer 10-tisíc ľudí.

Ak bude online referendum úspešné, musí sa ním zaoberať EK.

„Prejde jedno kolo diskusií v Európskom parlamente, ktorý to môže prijať za svoje stanovisko, potom bude na ťahu Európska komisia, ktorá musí navrhnúť nejaké stanovisko. Nemusí ísť nutne o to sformulované v iniciatíve, ale musí spraviť nejaké kroky,“ vysvetľuje Alena Krempaská.

„Ľudia sa boja zvyšovania daní, ale my nechceme zdaňovať tých, čo zarábajú 20-tisíc či 200-tisíc eur ročne, ale takých čo za sekundu zarobia tých 200-tisíc eur. Na Slovensku sme spravili kampaň. Práve mladí ľudia by mali byť tvárami, ale aj iniciátormi, keďže sa jedná o našu budúcnosť – sociálne aj zelené politiky,“ uvádza Ferdinand Choma, člen predsedníctva Odborového zväzu pracovníkov poľnohospodárstva a predseda Rady mladých KOZ SR.

Kto je vlastne superbohatý človek, ako zarába a ako sa zdaňuje v Európskej únii sa dozviete v najnovšom odborárskom podcaste tu.

Najbohatší ľudia v EÚ

Bernard Arnault – francúzsky podnikateľ s rodinou šéfuje LVMH, najväčšej spoločnosti vyrábajúcej luxusný tovar. Spadá tam módna značka Louis Vuitton, šampanské Moët a koňak Hennessy. Jeho majetok sa odhaduje na 211 miliárd USD, čo ho radí na prvé miesto v Európe.

Amancio Ortega – Španielsky podnikateľ, zakladateľ módneho impéria Inditex, známeho predovšetkým vďaka značke Zara. Jeho majetok je odhadovaný na približne 77,3 miliárd USD.

Francoise Bettencourt Meyers – Francúzska dedička kozmetického impéria L’Oréal, ktorého spoluvlastní s rodinou. Jej majetok dosahuje hodnotu okolo 80,5 miliárd USD, čím sa stala najbohatšou ženou na svete​.

Zdroj: Financer.com

By ARCHA

Secured By miniOrange