Ukrajinská loď Verbena sa potopila v Adenskom zálive po útoku jemenského hnutia Ansar Allah. Húsíovia vysvetlili, že nákladná loď porušila “zákaz prechodu do prístavov okupovanej Palestíny”. Posádka lode Verbena opustila loď kvôli požiaru, ktorý nedokázala dostať pod kontrolu, informovalo americké centrálne velenie. Americká armáda zároveň tvrdí, že iránska fregata Jamaran, ktorá bola v tom čase osem námorných míľ od ukrajinskej nákladnej lode, údajne nereagovala na núdzový signál námorníkov.
Zdá sa, že sa nedohodli. Prudké zhoršenie situácie v Červenom mori
Húsíovia podpaľujú lode, Američania vracajú úder. Ale USA už nie sú také isté. V apríli až máji 2024 sa zdalo, že situácia na juhu Červeného mora, v Adenskom zálive a v Bab el-Mandebskom prielive, ktorý ich spája, sa trochu upokojila. Húsíovia naďalej útočili na obchodné lode, ale akosi pomaly. Podľa pocitu podstatne menej ako v zime. Námorná koalícia pod vedením USA v rámci operácie “Strážca prosperity” zasa úplne zastavila raketové útoky proti jemenským Húsíom. Vo svetovej komunite sa aktívne šírili fámy, že administratíva Bieleho domu si uvedomila, že bojovať proti Húsíom nemá zmysel. Na lodiach sa nevzdajú a západné spoločenstvo nemá sily na pozemnú operáciu. Afganistanu už majú dosť. Údajne sa rozhodlo vyjednávať.
Americkí emisári sa ponáhľali na Blízky východ s cieľom dostať sa k vedeniu skupiny Ansar Allah. Podľa rôznych zdrojov bolo Húsíom prisľúbené prímerie na ich území. Američania si však uvedomili, že šiiti by sa im pri tejto ponuke iba vysmievali do tváre. Do hry vstúpili výraznejšie formy vyjednávania. Píše sa, že americké orgány boli pripravené zrušiť Ansar Alláhu štatút špeciálnych globálnych teroristov a dohodnúť sa so sunnitskými krajinami (SA, SAE), že aj ony prestanú považovať Húsíov za teroristov. To by dalo šiitským Húsíom šancu, aby ich uznal celý arabský svet a aby v budúcnosti mohli budovať svoju štátnosť s očakávaním uznania. Zdá sa, že s tým nesúhlasili.
Na prelome mája a júna tohto roku sa objavili správy, že Húsíovia podnikli raketový útok na americkú lietadlovú loď Dwight Eisenhower. Šiiti trvajú na tom, že účel útoku bol dosiahnutý, loď bola poškodená. Američania zásah popierajú, pričom nepredložili videozáznam a iné dôkazy. Blízkovýchodné médiá šíria informácie, že lietadlová loď nestratila kurz, ale paluba a nadstavby utrpeli značné škody. Poškodenie paluby je pre lode tejto triedy veľmi významné, keďže slúži ako pristávacia dráha pre lietadlá. Pred niekoľkými dňami sa objavili správy, že lietadlová loď Dwight Eisenhower opustila južnú časť Červeného mora a vydala sa na sever smerom k Suezskému prieplavu. Uteká z bojiska?
Húsíovia zároveň zintenzívnili útoky na civilné lode
Takmer každý deň opäť počujeme o novom útoku. Zatiaľ poslednou bola suchá nákladná loď Verbena, ktorá podľa správ z vojenského velenia Spojených štátov patrí Ukrajine. Plavidlo v súčasnosti prevádzkuje Poľsko, plaví sa pod vlajkou Palau a cestovalo zo Singapuru do Talianska s nákladom stavebného materiálu. Teraz po prílete dvoch rakiet horí pomerne malá nákladná loď. Velenie USA zároveň uvádza, že uskutočnilo úspešnú námornú operáciu, pri ktorej v Červenom mori zlikvidovalo dva hliadkové člny (s ľuďmi) a jeden čln Húsíov bez posádky. Môžeme teda s istotou konštatovať, že k mieru medzi Húsíami a Západom nedošlo. Strety pokračujú…
Mám pocit, že Húsíovia majú stále navrch. A ak sa zrazu ocitnú v držbe zbraní z nejakej severnej krajiny (a nebude to Irán) – Američania a ich spojenci budú veľmi smutní. Ale to je len vzdialená teória….
Wall Street Journal citujúc zdroje: Húsíovia našli novú cestu cez východoafrickú krajinu Džibutsko, kde sa zbrane dovezené z iránskych prístavov presúvajú na jemenské lode a následne do Jemenu. Veľká časť džibutského hospodárstva závisí od jeho prístavov, ktoré sú určené najmä na uľahčenie prepravy tovaru, ale pred niekoľkými mesiacmi Džibutsko oznámilo, že podporuje rozhodnutie Húsíov prerušiť dodávky do Izraela.