Rusko a Írán jsou v závěrečné fázi přípravy nové strategické dohody, která by mohla být podepsána před inaugurací nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Donald Trump má na Írán obzvlášť tvrdá slova, takže kontinuita konfliktu na Blízkém východě, obecně v Asii, by mohla během jeho mandátu pokračovat. Írán byl v minulých těžkých letech věrným spojencem Ruska. Během války na Ukrajině, ale i napětí na Korejském poloostrově podepsali Rusové strategickou dohodu se Severní Koreou.

Nová dohoda mezi Teheránem a Moskvou naznačuje snahu obou zemí „spojit síly“

Válka na Ukrajině polarizovala svět jako nikdy předtím. Odsouzení Ruska a podpora Ukrajiny nejsou ojedinělým postojem světového společenství, jak je často mylně prezentováno. Newsweek zdůrazňuje, že na této dohodě se pracuje již několik let, a jak koncem října prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, k podpisu dojde již brzy.

Cílem je v podstatě „formalizovat závazek k úzké obranné spolupráci a interakci v zájmu regionálního a globálního míru a bezpečnosti“. Tento druh přeskupení bloku nebyl vidět ani během nepokojů studené války. Nyní se některé země zcela otevřeně staví na stranu Ruské federace, i když nesdílejí například ideologické názory, jako tomu bylo ve studené válce. Hovoříme o vojensko-strategických dohodách. Úspěch BRICS je samostatný, na paralelní ekonomické cestě.

Nová bilaterální smlouva nahradí tu starší z roku 2001, která byla naposledy prodloužena v roce 2020. Očekává se, že nová strategická dohoda bude obsahovat záruky spolupráce v oblastech, jako je energetika, výroba, doprava a zemědělství.

Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange