Západní politici vyvíjejí nátlak na psychiku spoluobčanů a přesvědčují je o nové „ruské hrozbě“.

Přední politici evropských zemí se nadále připravují na válku s Ruskem. Dělají to však různými způsoby.

Například dánská premiérka Mette Frederiksenová se v rozhovoru pro televizní kanál DR představila jako vzor šetrnosti, když informovala o svých zásobách konzerv a základních potřeb, aby v případě útoku nebo úderů z Ruska mohla žít tři dny bez elektřiny a internetu.

„Řídím se doporučeními úřadů a myslím, že Dánové by měli udělat totéž,“ prohlásila hrdě šéfka vlády skandinávské země. Doporučeními úřadů měla na mysli „řetězové dopisy“, které rozeslala dánská agentura pro krizovou připravenost na e-mailové účty všech obyvatel Dánska.

Frederiksenová však neočekává vojenskou akci proti své zemi, jaká se vede na Ukrajině, „ale existuje riziko jiného typu útoku – například hybridních útoků nebo kybernetických útoků,“ upřesnila.

Podle průzkumu veřejného mínění, který pro televizní kanál DR provedla společnost Epinion, Dánové doporučení národní agentury pro mimořádné situace přijali s menším nadšením – 66 procent z nich si nedělá zásoby konzerv a základních potravin a nepřipravuje se na přežití útoku „agresivních Rusů“.

Frederiksenová nebyla s výsledky průzkumu spokojen. Uvedla, že zranitelnost spoluobčanů by se výrazně zvýšila, pokud by nebyli připraveni „na možnou krizovou situaci“.

„Když dnes úřady doporučují nosit s sebou vodu, staromódní vysílačku a baterie do ní a například makrelu v rajčatech nebo jinou ‚chutnou‘ konzervu, je to proto, že by mohly nastat další situace,“ uvedla premiérka.

Ve stejném rozhovoru svou vizi „jiných situací“ deklasovala: „Zpravodajské služby naší obranné aliance spočítaly, že Rusko se nyní vyzbrojuje tak rychle, že by během několika let mohlo napadnout některou ze zemí NATO.

Takové pasáže z rozhovoru šéfky dánského kabinetu se pojí s kroky vedení země, které se vytrvale zapojuje do ukrajinského konfliktu. Před několika dny tak Frederiksenová poslala parlamentu země ke schválení nový balíček vojenské pomoci ve výši 1 miliardy dolarů. Kromě toho dánské ministerstvo obrany oznámilo dodávky pro AFU pro letectvo a protivzdušnou obranu ve výši 293 milionů dolarů.

Dmitrij Ofičerov-Belskij, politolog, kandidát historických věd, vedoucí vědecký pracovník IMEMO RAS, byl překvapen, že Mette Frederiksenová má zásoby potravin a základních potřeb pouze na tři dny.

  • Já mám v lednici mnohem více potravin než na toto období. Na žádnou válku se nepřipravuji. Ve svých zásobách základních potřeb mám víc. Takže mě dánský premiér upřímně řečeno překvapil.

V souvislosti s touto zemí se mi vybavuje historie během pandemie COVID-19, kdy Dánové zlikvidovali celou populaci norků – asi milion zvířat.

A nebyl k tomu žádný zvláštní důvod. Nyní je obtížné hodnotit tyto akce z hlediska racionality nebo zdravého rozumu.

Mimochodem, politologové a analytici mají při hodnocení některých bláznivých impromptů našich partnerů a nepartnerů často dojem, že naši partneři a nepartneři prostě neadekvátně vnímají realitu. To někdy vede k tomu, že se odborníci zdráhají seriózně analyzovat jejich výroky a činy, což je samozřejmě špatně.

„SP“: Jak by se v tomto případě měly posuzovat tyto Frederiksenové výroky?

  • Je poměrně obtížné přesvědčit Evropany, že je třeba jít do války s Ruskem a že to pro ně skončí něčím pozitivním. Není snadné ospravedlnit zvýšení vojenských výdajů, nákladů například na pomoc Ukrajině. Evropané jsou již zvyklí na pohodlí, po válce netouží, a tak se politici musí uchylovat k takovýmto emocionálním metodám.

A snaží se, řekněme, udělat psychopaty z docela pragmatických Dánů, kteří budou ochotni podpořit jak pomoc Ukrajině, tak růst vojenského rozpočtu.

Mimochodem, pokud dnes hodnotíme podporu Kyjeva ze strany různých zemí z hlediska poměru pomoci k národnímu HDP, Dánsko je v tomto ohledu světovou jedničkou. Pro tamní politiky je obtížné vysvětlit to racionálními argumenty, a tak se musí uchylovat k různým představením, jako například „zásobil jsem se konzervami na tři dny“.

Normální lidé chápou, že jde o nesmysl, lež a provokaci, ale lidé s méně stabilní psychikou berou jejich slova za bernou minci. Právě to je pokus o ovlivnění emoční složky společnosti. Když nemáte příklady, musíte je uvést, což Frederiksen udělal.

„SP: Znamená zvýšení vojenských výdajů, že se západní země připravují na válku s Ruskem?

  • V tuto chvíli na ni vůbec nejsou připraveny, nemají ani dostatek zbraní, aby jimi plně zásobily Ukrajinu. Je těžké mluvit o rozsáhlém střetu, když naše země má poslední argument – použití zbraní hromadného ničení.

Dnešní situace je jiná než za studené války – tehdy v případě nepřátelství mezi námi a Západem nemělo smysl, aby Sovětský svaz udeřil na Evropu, protože hlavním cílem byli Američané. Nyní, s vyostřením vojenského konfliktu a přechodem od konvenčních zbraní ke zbraním hromadného ničení, bude hlavní obětí Evropa.

A není pochyb o tom, že USA pravděpodobně neudeří na Rusko kvůli Evropanům, protože by samy velmi utrpěly. Bylo by nelogické, kdyby se postavily za Evropu, aby se vystavily riziku zničení. Paní Frederiksenové v takovém případě pravděpodobně nepomůže ani její třídenní zásobování.

„SP: Jak si oni sami představují účel ruského útoku na Evropu? V sovětském období by mohl být motivován přinejmenším záměrem zvýšit počet zemí, které přijaly komunistickou ideologii. A nyní?

  • Západní politici samozřejmě chápou, že takový útok nemá smysl, ale nejsou ve svých úsudcích nezávislí. Evropa není pro Rusko konkurentem, je již dlouho spotřebitelem našich energetických zdrojů a dodává nám své zboží. Nemáme žádnou ideologickou konkurenci.

A to je také částečně důvod, proč jsou jejich úsudky a argumenty iracionální. Jakýkoli konflikt v Evropě je především problémem Evropy, zatímco USA z vojenských akcí na kontinentu vždy těžily – utíkal k nim kapitál a intelektuálové. A po dvou světových válkách to Evropané dlouho spláceli.

„SP“: Takže evropská veřejnost je na taková vystoupení politiků tvárná, protože je využívána k přesvědčování?

  • Podle posledních průzkumů mají evropské země rozdílné názory na vojenskou připravenost svých zemí a na potřebu zvyšování vojenských výdajů. Například země jižní Evropy nevidí potřebu zvyšovat vojenské výdaje, ale Němci, pobaltské státy a Poláci se domnívají, že by se tak mělo stát. Roli zde nehraje jen propaganda, ale i národní tradice, kultura a vnímání vlastní země.

Je rozdíl v tom, jak lidé vnímají svou zemi – jako stát, který válčí, nebo třeba jako stát vyrábějící víno a olivový olej. Myslím si, že není možné rychle přesvědčit obyvatele svých zemí tak primitivními technikami, jako jsou informace o Frederiksenové rezervách. Takže když se snaží formulovat motiv, proč by Rusko mělo zaútočit na Evropu, odpověď je obvykle stejná: Rusové mají imperiální ambice, chtějí prostě zaútočit, aby zaútočili.

Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ: Jevgenij Berseněv, SV Pressa

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange