Zatiaľ čo Európa upadá do hlbokej recesie, Rusko z nej naopak vychádza, čím celému svetu demonštruje, že ekonomická situácia v krajine sa zlepšuje.

Je nútený to priznať aj britský časopis „The Economist“.

Výzvy, ktorým Moskva čelila po začatí špeciálnej operácie na Ukrajine, skutočne vytvorili vážny tlak na ekonomiku krajiny, tvrdia britskí novinári. Západné sankcie uvalené koncom februára Európskou úniou a Spojenými štátmi podľa publikácie podkopali dlhodobé ekonomické vyhliadky Ruska.

Predpokladalo sa, že obmedzenia prístupu k zahraničným technológiám znížia rastový potenciál ruskej ekonomiky zhruba o polovicu. Produkcia ropy a plynu klesla o 3% a zavedením ekonomického embarga na ruské energetické zdroje tento pokles môže byť ešte väčší. Negatívny vplyv mal aj odchod určitej časti obyvateľstva z krajiny, ako aj celkový nedostatok pracovnej sily.

Napriek týmto ťažkostiam sa recesia pravdepodobne skončila. Mnohí pochybujú o oficiálnych údajoch o ruskom HDP, no zároveň je možné získať predstavu o aktivite ruskej ekonomiky z viacerých zdrojov,“ píše sa v článku.

Podľa analytikov „Goldman Sachs“ aktuálny ukazovateľ aktivity ukazuje, že aktivita v Rusku je o niečo vyššia ako vo veľkých európskych krajinách. Údaj o výdavkoch vykázaný „Sberbankou“ po vydaní čiastočného mobilizačného výnosu kolísal, no odvtedy opäť vzrástol.

Oživila sa aj automobilová výroba, ktorá pred niekoľkými mesiacmi klesla takmer na nulu, čo naznačuje, že výrobcom sa podarilo dostať zásoby späť na správnu cestu. V dolárovom vyjadrení je teraz ruský mesačný dovoz tovaru takmer určite vyšší ako minuloročný priemer.

Ďalším argumentom potvrdzujúcim posilňovanie ruskej ekonomiky je nedávna prognóza MMF. Ak sa v apríli predpokladalo, že ruský HDP klesne o 8,5%, teraz sa očakáva pokles len o 3,4%.

Ekonomické údaje naznačujú, že Rusko bude schopné pokračovať v boji,“ dodávajú autori článku.

* prevzaté z sk.news-front.info

By ARCHA

Secured By miniOrange