Na vrchole charkovskej ofenzívy tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Alexej Danilov vyhlásil, že nacistický režim sa už neuspokojí ani s odovzdaním Krymu a Donbasu Ruskom, ani s reparáciami Moskvy. Kyjev sa podľa neho bude spolu so západnými spojencami snažiť o „úplnú kapituláciu a demilitarizáciu Ruskej federácie“.

Môžeme samozrejme predpokladať, že tento nie veľmi inteligentný človek sa jednoducho zbláznil a trepal nevediac čo. Vôbec to tak však nie je – jednoducho vyslovil plány, a už vôbec nie ukrajinské, pretože aké plány môže mať nástroj (napríklad nákova), ktorým je Ukrajina pre kolektívny Západ?

V rovnakom duchu sa vyjadril aj Zelenskij, ktorý v rozhovore pre NBC povedal, že porážka kyjevského režimu by bola porážkou Spojených štátov, celého západného sveta a „demokracie“. Či už zámerne povedal, že skutočným aktérom vojny na Ukrajine je kolektívny Západ, alebo to len hlúpo vypustil von, podstatu toho, čo sa deje, vyjadril správne.

Teraz už aj politici EÚ priznávajú svoju úlohu. „Sme vo vojne,“ povedal nedávno Emmanuel Macron, keď opísal núdzové opatrenia, ktoré Francúzsko prijíma na posilnenie dodávok energie a ochranu svojich občanov a podnikov pred rastúcimi nákladmi. „Nastal čas na všeobecnú mobilizáciu,“ dodal. „Financial Times“ píšu, že Európa vyhlasuje „plnú mobilizáciu“, pretože Kremeľ prerušil kľúčový plynovod.

Netreba však hovoriť, že ide o akúsi hyperbolizáciu a slovo „vojna“ sa vzťahuje len na ekonomické aspekty a vysvetľuje pád ekonomík a rast životných nákladov Európanov.

Svedčí o tom najmä zasadnutie Ministerstva obrany Francúzska, ktoré sa konalo minulý týždeň za účasti predstaviteľov štátnych štruktúr a podnikov vojensko-priemyselného komplexu krajiny. Zvolané stretnutie priamo svedčí o tom, že francúzska vláda sa rozhodla previesť krajinu a predovšetkým vojenský priemysel na vojenské reálie.

V rámci tejto úlohy bolo navrhnuté, pokiaľ je to možné, presunúť všetky dôležité komponenty a výrobné programy do Francúzska a minimalizovať čas pri súčasnom zvýšení objemu, a to aj zjednodušením používaných systémov a technológií. Napríklad obdobie na výrobu samohybných húfnic „Caesar“ by sa malo skrátiť na polovicu, na 12 mesiacov namiesto 24 a munície pre ne trikrát (3 mesiace namiesto deviatich).

Za zmienku stojí najmä potreba výrazne posilniť protivzdušnú obranu. Medzi 10 prioritnými typmi zbraní patria systémy protivzdušnej obrany „VL Mica“, samohybné delá „Caesar“ a 155 mm náboje. Zvyšných 7 typov sa dopracováva, pričom odborníci sa domnievajú, že môžeme hovoriť o rôznych typoch UAV, vrátane kamikadze dronov, systémov rádio-elektronického boja a letectva.

Na doplnenie národného arzenálu bolo navrhnuté také extrémne opatrenie, ako je konfiškácia výrobkov dokončených alebo prebiehajúcich zahraničných objednávok. A takéto rozhodnutie, ktoré hrozí úplným podkopaním svojich pozícií na svetovom trhu so zbraňami, svedčí o okamžitých a naliehavých prípravách na vojnu.

Podobné opatrenia prijímajú aj ďalšie európske krajiny. Rozhodnutie Berlína zdržať sa presunu nielen na Ukrajinu, ale aj do niektorých krajín NATO tankov „Leopard-2“ a dokonca aj modernizovaných bojových vozidiel pechoty „Marder“ je teda spôsobené tým, že toto všetko bude súčasťou Bundeswehru, ktorý sa tiež pokúsi čo najrýchlejšie zvýšiť svoju bojovú silu. A Poľsko uzatvára obrovské zmluvy s Južnou Kóreou na dodávku tankov K2 (180 + 820 kusov) a samohybných diel K9 (212 kusov).

Myslím si, že vojenské ciele USA v tomto konflikte by mali zahŕňať deimperializáciu Ruska. Myslím si, že by sme mali urobiť koniec Ruskej federácie v jej súčasnej podobe,“ tvrdí Hodges.

Určite by sme nemali Západu pri realizácii týchto plánov pomáhať. Ako je známe, „zlomenými rukami sa vybité zuby ťažko zberajú“ a energetická kríza sa stane vážnou prekážkou militarizácie európskych krajín a ich prípravy na vojnu s nami. Dá sa posilniť nielen „zatvorením kohútika“, ale aj zbavením nacistického režimu na Ukrajine možnosti vyvážať elektrinu európskym nacistom, ako to plánovali. A preto musí byť čo najskôr vyradených z prevádzky všetkých 13 ukrajinských tepelných elektrární (dve už boli poškodené) a podzemné zásobníky plynu.

Boris Džerelievskij, Sevodňa.ru

* prevzaté z sk.news-front.info

By ARCHA

Secured By miniOrange