(Willow Tohi, Natural News) Záhadná hmla s výrazným „chemickým zápachom“ sa v posledných týždňoch prehnala viacerými štátmi v USA aj Európe, pričom mnohých ľudí znepokojila a vyvolala vlnu obáv.
Obyvatelia od Texasu po Floridu už po krátkom vystavení sa nezvyčajne hustej a pretrvávajúcej hmle hlásili príznaky podobné chrípke.
Kým odborníci tento jav pripisujú prirodzeným vzorcom počasia a sezónnym znečisťujúcim látkam, používatelia sociálnych sietí špekulujú o všetkom možnom – od biologických zbraní až po vládne experimenty.
Hmla sa prvý raz objavila na konci decembra a hlásená bola z amerických štátov Texas, Wisconsin, Iowa, Maryland, Virgínia, Západná Virgínia, Nebraska, Kansas, Oklahoma, Severná Dakota, Florida a Minnesota.
Miestni obyvatelia zdieľali na sociálnych sieťach videá a svedectvá, ktoré popisovali symptómy ako kašeľ, bolesť hrdla, upchatie, podráždenie očí, letargia či žalúdočné kŕče.
Jedna obyvateľka Floridy pre britské noviny Daily Mail povedala, že sa cítila zle už po 10 minútach vonku.
„Asi do hodiny som začala kýchať. Trvalo to zhruba tri hodiny a moje oči boli naozaj opuchnuté,“ uviedla. „Bolo mi veľmi horúco. Cítila som, že mám horúčku a zvieralo mi žalúdok.“
Podobné hlásenia zaplavili platformy ako TikTok, kde používatelia popisovali rôzne symptómy, vrátane bolesti hrdla, kašľa a únavy.
Nezvyčajné vlastnosti hmly – jej chemický zápach, pretrvávajúca prítomnosť a viditeľné „biele častice“ – podnietili viaceré špekulácie. Niektorí obyvatelia dokonca kontrolovali svoje vzduchové filtre, ktoré boli upchaté nečistotami.
Jeden obyvateľ Severnej Dakoty zdieľal video, v ktorom porovnával nedávno vymenený filter s filtrom pokrytým špinou a varoval ostatných, aby si „na tú hmlu dávali pozor“.
David Bamber, obyvateľ St. Petersburgu na Floride, zverejnil video na TikToku, ako sa prechádza cez hustú hmlu. Poznamenal, že kým bežná hmla sa v priebehu dňa rozplynie, táto hmla pretrváva dlho do noci.
„Najzvláštnejšia je jej chuť a vôňa,“ povedal. „Vonia to, ako keď odpálite veľa ohňostrojov a chuť vzduchu je iedovatá. Je to mimoriadne čudné.“
Ľudia sú znepokojení
Napriek rozšírenému znepokojeniu ľudí odborníci odmietajú tvrdenia, že hmla je niečo iné ako prirodzený poveternostný úkaz. Rudolf Husar, atmosférický vedec z Washingtonskej univerzity, vysvetlil, že hmla môže absorbovať znečisťujúce látky ako oxidy síry a oxidy dusíka, ktoré sa potom zachytávajú v kvapkách vody.
Tento proces môže zosilňovať zápach a dráždiť dýchací systém, najmä u jedincov s už existujúcimi ochoreniami, ako je astma. Vedecké vysvetlenia však urobili málo pre potlačenie rastúcej vlny konšpiračných teórií.
Používatelia sociálnych médií načrtli paralely s „operáciou Sea-Spray“ – experimentom amerického námorníctva z roku 1950, ktorý rozprášil patogénne baktérie nad San Franciscom, aby otestoval zraniteľnosť mesta voči biologickým zbraniam. Experiment mal za následok ťažké choroby a najmenej jednu smrť.
Iní špekulujú, že hmla súvisí so záhadnými pozorovaniami dronov, ktoré sú hlásené od decembra, pričom niektorí naznačujú, že drony mohli do ovzdušia vypustiť chemikálie.
Teórie siahajú od experimentov vykonávaných vládou až po teroristické sprisahania, pričom niektorí používatelia sociálnych sietí tento fenomén nazvali „Fogvid-24“, čo je zjavný odkaz na „Covid-19“.
Jeden užívateľ sociálnej siete X napísal: „Chutí a vonia ako po odpálení veľkého množstva ohňostrojov. Ten sírový zápach… desí ma to.“
Ďalší špekuloval: „Táto hmla nie je prirodzená… niečo v nej nie je. Je príliš hustá. Príliš koncentrovaná. Videl som toho dosť na to, aby som rozpoznal podozrivé veci a toto mi príde ako umelo vykonštruované.“
Kým výzor a účinky hmly sú znepokojujúce, meteorológovia zdôrazňujú, že hmla je bežný jav počas jesenných a zimných mesiacov. Viditeľné častice sú jednoducho kvapôčky vody alebo ľadové kryštály, ktoré sú zreteľnejšie pri osvetlení svetlom.
Chemický zápach, aj keď je nepríjemný, je pravdepodobne spôsobený znečisťujúcimi látkami už prítomnými vo vzduchu, ktoré hmla absorbuje a koncentruje.
Záver
Napriek racionálnym vysvetleniam, strach a špekulácie okolo hmly zvýrazňujú širší trend nedôvery a skepticizmu. Keď ľudia zápasia s niečím neznámym, označenie „chemická hmla“ im slúži ako pripomienka sily prírody a ľudskej tendencie hľadať odpovede, aj keď neexistujú dôkazy.
Odborníci zatiaľ odporúčajú opatrnosť pre tých, ktorí majú problémy s dýchaním, a počas hustej hmly radia ostať vo vnútri.
Ako sa záhada postupne odohráva, jedna vec je už dnes jasná: hmla zanechala nezmazateľnú stopu na psychike verejnosti. Spojila vedu, strach a špekulácie do príbehu, ktorý sa neustále vyvíja.
Autor: Willow Tohi, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net