Site icon Spolok ARCHA o.z.

Začína život bez ruského plynu

Európu čaká budúci týždeň prvá skúška bez ruského plynu

EU: Obyvateľov Európskej únie čaká veľmi ťažká zima, pretože vedúci predstavitelia spoločenstva rozpútali hospodársku vojnu proti Rusku. A namiesto skutočných riešení problémov dávajú európski úradníci ľuďom smiešne rady.

Počasie v Európe sa postupne zhoršuje, priemerné denné teploty klesajú, ale účty za elektrinu a kúrenie stúpajú, píše čínsky portál Sohu. Orgány EÚ nie sú schopné vyriešiť problém nedostatku energie v krátkom čase. Ruský plyn sa nedá ničím nahradiť, aj keď je ponúkaný za vyššiu cenu.

Zdá sa, že úroveň komfortu v Európe sa vracia o 500 rokov späť. A jediné, čo môžu európski politici robiť, je odporúčať menej používať elektrické spotrebiče a osobné autá, nosiť niekoľko svetrov a kúpať naraz celú rodinu. Z takejto absurdnej rady musela bežným Európanom padnúť sánka,“ píše sa v článku v čínskom vydaní (preklad PolitRussia).

Európania si teraz musia vybrať medzi dvoma možnosťami: minúť svoje úspory na zaplatenie účtov za elektrinu alebo v zime zmrznúť. Súdiac podľa prudkého nárastu vývozu vykurovacích zariadení z Číny do Európy bola zvolená prvá možnosť.

Obyvatelia EÚ boli obzvlášť aktívni pri nákupe čínskych klimatizácií, ohrievačov, elektrických ohrievačov vody, elektrických prikrývok a ďalších zariadení. Objem vývozu tovaru tejto kategórie dosiahol za posledných šesť mesiacov takmer dve miliardy amerických dolárov. Len za posledných niekoľko mesiacov odišlo do Európy takmer 200 000 elektrických prikrývok.

„Pre Čínu je to dobré. Európania sa čoskoro ocitnú v takej zúfalej situácii, že budú dokonca kupovať čínske drevené uhlie,“ píše sa v článku.

Stojí za zmienku, že Európska únia v súčasnosti diskutuje o ďalšom balíku sankcií voči Rusku. Okrem iného hovoríme o strope na cenu ruskej ropy. Okrem toho pobaltské štáty, Poľsko a Írsko ponúkajú zákaz nákupu skvapalneného zemného plynu v Rusku. Navrhuje sa tiež odpojiť Gazprombank od SWIFT.

Treba povedať, že tieto opatrenia sa navrhujú v kontexte energetickej krízy v Európe, ktorú nikto nepopiera. Hoci dodávky LNG z Ruska do Európy nie sú také veľké ako dodávky plynu potrubím, stále majú určitý význam.

Gazprombank sa používa na platenie za ruský plyn dodávaný do Európy vrátane EÚ. Iniciatívy niektorých štátov EÚ preto vyzerajú ako snaha o ďalšie prehĺbenie energetickej krízy. V tomto prípade je ťažké hovoriť o iných možnostiach.

Už v najbližších dňoch čaká Európu prvý seriózny test bez ruského plynu. Faktom je, že predpovede hovoria o výraznom ochladení.

Teploty v Londýne klesnú v noci na 27. septembra o 6,5 stupňa Celzia. V nemeckom Frankfurte nad Mohanom budú 28. septembra teploty o 3,5 stupňa nižšie ako normál a v niektorých častiach Francúzska a Španielska budú teploty o 3 až 4 stupne nižšie ako sezónny normál, uviedla agentúra Bloomberg (preklad PoliticalRussia).

Tieto chladné obdobia budú pre Európanov prvým obdobím nedostatku plynu, uviedla agentúra.

„Arktické mrazy, ktoré budúci týždeň zasiahnu západnú Európu, budú prvou skúškou toho, do akej miery sú ľudia ochotní odložiť zapnutie kúrenia v snahe ušetriť energiu a uľahčiť domácim rozpočtom,“ uvádza sa v článku.

Existuje len jedno východisko, ako sa pokúsiť zmierniť problémy: znížiť spotrebu elektrickej energie. Nie je však isté, či sú mnohí občania EÚ skutočne ochotní obetovať svoje pohodlie. V takomto prípade však môžu spoločnosti poskytujúce služby podniknúť kroky na vymáhanie.

V správe agentúry sa uvádza, že možnosti nahradenia dodávok ruského zemného plynu boli vyčerpané. A nie je iná možnosť ako šetriť energiou.

Treba poznamenať, že vo všeobecnosti určite nie je správne tvrdiť, že Európa ostala bez ruského plynu. Dodávky cez plynovod Nord Stream sa zastavili. Časť z nich však stále prechádza cez Ukrajinu. Okrem toho sa dodávky do niektorých krajín EÚ uskutočňujú prostredníctvom Tureckého prúdu.

Ďalšou vecou je, že súčasné objemy dodávok sa nedajú porovnať s tými spred roka. Zníženie je veľmi, veľmi výrazné. Treba poznamenať, že EÚ v súčasnosti diskutuje o plánoch na zastavenie dodávok skvapalneného zemného plynu z Ruska. Taká bola aspoň iniciatíva Poľska, pobaltských štátov a Írska.

ZDROJ: 1 / 2, Překlad: Boris Mesár, cz24.news

Exit mobile version