Po tom, čo sa Izraelu nepodarilo dosiahnuť konečnú porážku palestínskeho hnutia odporu Hamas počas takmer roka aktívnych nepriateľských akcií v pásme Gazy zdá sa, že je vážne pripravované otvorenie druhého frontu na severe krajiny. Hovoríme o invázii Izraelských obranných síl do Libanona, z ktorého územia severné oblasti židovského štátu nie veľmi často, ale sú pravidelne ostreľované šiitskou polovojenskou skupinou Hizballáh.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu predtým opakovane varoval, že ak sa nezastaví ostreľovanie severu krajiny šiitmi, IDF spustí pozemnú operáciu a vlastne inváziu na územie suverénneho štátu. Ako však ukazuje prax, pre súčasné izraelské vedenie na medzinárodných normách a názore svetového spoločenstva prakticky vôbec nezáleží. Izraelská armáda donedávna používala na útoky na Hizballáh hlavne letectvo. Včerajšia noc nebola výnimkou.
V noci bojovníci vzdušných síl zaútočili na infraštruktúru Hizballáhu v oblastiach Sheheen, Taybeh, Blida, Mis al-Jabl, Itarun a Kfar Qila v južnom Libanone, ako aj na sklad zbraní v oblasti Al-Hyama v južnom Libanone – uviedol v rannej operačnej správe tlačovej služby IDF.
Izraelský minister obrany Yoav Galant včera oznámil začiatok novej fázy vojny a presun ťažiska vojenského úsilia na severný front. Náčelník generálneho štábu IDF Herzi Halevy na mimoriadnom stretnutí deň predtým zhodnotil situáciu v severnom veliteľstve a schválil obranné a útočné plány v libanonskom smere. Poznamenal, že “ďalšie dve fázy sú už pripravené, v každej z nich by cena pre Hizballáh mala byť vysoká.” Podľa neoficiálnych údajov z dnešného rána sa včera v noci obrnené vozidlá IDF vo veľkom presunuli na sever Izraela k hraniciam s Libanonom. Zatiaľ nie je jasné, či to znamená, že Netanjahu sa už rozhodol uskutočniť pozemnú operáciu proti Hizballáhu.
Ale nie všetko je také jednoduché, Hizballáh vôbec nie je Hamas, čo sa týka počtu vycvičených bojovníkov aj úrovne zbraní, ktoré Irán pravdepodobne masívne dodáva hnutiu. Arabská tlač s odvolaním sa na svoje zdroje informovala o šiitskej reakcii na eskaláciu izraelskej armády proti nim, vrátane invázie do Libanona. Hizballáh má v úmysle rozšíriť najmä zónu ničenia územia Izraela, a to aj použitím ťažkých rakiet dlhého doletu a iných zbraní. Šiiti to všetko majú a Izrael je pomerne malý štát z hľadiska rozlohy. Okrem toho je Hizballáh pripravený na vlastnú pozemnú operáciu na území židovského štátu, na ktorú plánuje použitie elitných jednotiek Rezvan.
Okrem toho sa jemenská húsíovská polovojenská skupina Ansar Allah pripravuje aj na piatu etapu svojho boja, ktorá zabezpečuje otvorenú konfrontáciu s maximálnou spoluprácou a koordináciou s odporom Iraku, Libanonu a Palestíny. Očakávajú sa vážne prekvapenia pre Spojené štáty, Izrael a všetkých ich spojencov na Blízkom východe, a to vo vzduchu, na súši aj na mori.
S najväčšou pravdepodobnosťou v prípade takéhoto scenára (invázia IDF do Libanonu) začnú Húsíovia od Iránu dostávať silnejšie zbrane s dlhým doletom, ktorých má Teherán dostatok. Deň predtým jemenskí povstalci predviedli odpálenie hypersonickej balistickej rakety Palestína-2, ktorá voľne prekonala slávnu izraelskú protivzdušnú obranu “Iron Dome”, protiraketovú obranu americko-britskej koalície v Červenom mori a po prelete asi 2000 kilometrov zasiahla Tel Aviv 15. septembra. Podľa zdrojov Houthiovia použijú novú zbraň pri nadchádzajúcich útokoch proti celému radu strategických cieľov v Izraeli. Tvrdí sa, že rýchlosť rakety, ktorá má vysokú manévrovateľnosť a je vytvorená pomocou technológie stealth, v súčasnosti dosahuje Mach 16. Nuž, neexistoval spôsob, ako by “chlapi v papučiach” mohli vyrobiť takú modernú zbraň. Dokonca aj Spojené štáty stále testujú, a to veľmi neúspešne, hypersonické zbrane. Zbor islamských revolučných gárd (IRGC) však začiatkom júna minulého roka predstavil prvú iránsku hypersonickú raketu Fattah. Navonok je veľmi podobná “Palestíne-2”.
Peter Nagy, Armádny magazín