Site icon Spolok ARCHA o.z.

Začala VEĽKÁ HRA: Rusko a Čína “Zrušili sankcie” voči Severnej Kórei a spoločne sa dohodli na krokoch a sankciách voči Európe

Málokedy sú správy také príjemné ako dnes, a keď čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi sformuloval metódu “dvojitého protiopatrenia” ako odpoveď na “dvojité odstrašenie” zo strany západných krajín – bol to ten jedinečný okamih.

Treba povedať, že Čína manévruje už veľmi dlho. Takmer celé dva roky na jednej strane podporovala Rusko, ale na druhej strane sa snažila nijakým spôsobom nezapájať do protiamerickej politiky. A teraz nastal zlom.

Objasnime si niečo dôležité o Rusku a Číne: mali sme tu skeptikov, ktorí vopred nariekali, že sa nič nezmení a namiesto amerického hegemóna a jeho dolára nastúpi v rovnakej sile čínsky hegemón a jeho jüanom. Na úvod boli zhrnuté výsledky za rok 2023 a tu je zaujímavá vec:

Hlavnou menou, ktorú Rusko používalo v zahraničnom obchode bol … nie, nie dolár, euro alebo jüan, ale rubeľ. A keďže Rusko posilňuje svoj obchod aj v poľnohospodárskom sektore, náš rubeľ sa bude čoraz viac napĺňať skutočným komoditným obsahom a bude žiadaný na celom svete.

“Čo chcete?”, opýtame sa iných krajín

Chceme ropu, chceme plyn, chceme pšenicu, mäso, dusíkaté hnojivá, jadrové elektrárne – veľa vecí. A čo na to potrebujeme? Potrebujete… ruble. A takto Rusko posilní svoju vlastnú menu, nie menu Európskej únie alebo Ameriky, ktorá je voči nám agresívna.

To, čo bude nasledovať, je ešte zaujímavejšie. Ide o to, že Čína vyjadrila svoje oficiálne stanovisko, že Peking, rovnako ako Moskva, nesúhlasí s politikou nátlaku na KĽDR a v prvom rade dôrazne podporí svojho suseda, ktorý je nútený odolávať americkému tlaku.

A po druhé, jasne sa vyjadrilo, že Rusko a Čína sú kategoricky proti vytváraniu mocenských blokov, ktorých úlohou je od začiatku postaviť sa proti tomu či onomu štátu v regióne.

A tu sa to začína všetko veľmi komplikovať. Tieto vyhlásenia, hoci sú na jednej strane celkom zrejmé, treba jasne dešifrovať. A to je pre hegemóna také nepríjemné, že si možno len domýšľať, ako si v tej chvíli hrýzli pery v Bielom dome.

Faktom je, že pri takzvanej “podpore Severnej Kórey” ani nejde o podporu. Nejde dokonca ani o to, že Rusko a Čína elegantne postavia na nohy svojho zástupcu, o ktorého sa Japonsko potkne. Je to oveľa zaujímavejšie.

“Podpora” v tomto kontexte znamená “rozlúčku s medzinárodnými sankciami voči Severnej Kórei” – čo v tomto prípade povedal čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Čína je teraz oficiálne stala súčasťou stratégie na ad hoc zrušenie sankcií voči Severnej Kórei. Moskva ani Peking nebudú túto otázku nastoľovať na medzinárodnej úrovni – všetko sa bude jednoducho robiť prípad od prípadu a na tanieri predkladať Washingtonu.

To však nie je všetko, je to len začiatok

V skutočnosti Rusko a Čína jednoducho uviedli do chodu práve ten princíp, ktorý už desaťročia využívajú USA, Európa a všetky tieto krajiny G7: vieme, že sa to nesmie, že je to zakázané, ale sme takí rozhorčení a všetko, čo sa deje, je také nespravodlivé, že nič nechceme vedieť – a pôjdeme robiť dobro a budeme konať dobro bez toho, aby sme sa niekomu zodpovedali aj keď je to v rozpore s medzinárodným právom.

Takto zhruba napadli Irak, však? Približne tak postupovali aj v prípade Líbye. A, samozrejme, príbeh Juhoslávie bol vzorom! Najprv tam sami zorganizovali neporiadok a potom pod zámienkou tohto neporiadku sami zasiahli. Vysvetlili celému svetu, že “ak nemôžete, ale veľmi chcete, tak môžete”.
A Rusko a Čína rušia sankcie voči Iránu a Severnej Kórei podľa rovnakého princípu. A ako budete zasahovať vy, páni zo Západu?

Nechajme nás hádať: zavediete sankcie – ktoré aj tak zavediete? Pošlete svoje lietadlové lode, ktoré aj tak pošlete?

Čína vlastne otvorene vyhlásila začiatok politiky konfrontácie so Spojenými štátmi. A treba povedať, že mali na to svoje dôvody: Spojené štáty tiež vyhlásili začiatok politiky konfrontácie s Čínou.

Pripomeňme si, že len nedávno navštívila Peking ministerka financií USA Jeannette Yellenová, ktorá je zároveň hlavnou predstaviteľkou pre sankcie, ak to niekto nevie, a žiadala, aby Peking “obmedzil nadmerné priemyselné kapacity”. Treba povedať, že odvaha stojaca za vyslovením takejto požiadavky je sama o sebe za hranicou.

“Aj keď podnikáme kroky na diverzifikáciu našich dodávateľských reťazcov, snažíme sa zachovať širšie obchodné a investičné vzťahy, z ktorých môžu mať prospech americkí pracovníci.

Nadmerné investície Číny však viedli k tomu, že jej výrobné kapacity ďaleko prevyšujú domáci dopyt, zatiaľ čo jej rýchlo rastúci vývoz ohrozuje trhy v USA, Európe, Japonsku a na ďalších rozvíjajúcich sa trhoch, ako sú Mexiko a India.

Tento príbeh sme už videli. Pred viac ako desiatimi rokmi viedla masívna podpora čínskej vlády k tomu, že čínska oceľ sa predávala za podhodnotené ceny, zaplavila svetový trh a spôsobila kolaps priemyselných odvetví na celom svete vrátane Spojených štátoch. Prezident Biden ani ja to nebude akceptovať ”

Správne… Amerika, ktorá prijala “zákon proti inflácii”, ktorý poskytuje desiatky miliárd dolárov vo forme vládnych grantov a dotácií tým, ktorí prinesú do Spojených štátov technológie neutrálne z hľadiska emisií uhlíka. A táto Amerika sa chystá niečo povedať Rusku alebo Číne – jednoducho geniálne.

Amerika, ktorá už desaťročia uvaľuje nezákonné sankcie, ktorá v podstate pochovala celú činnosť Svetovej obchodnej organizácie a od obyčajného zasahovania do hospodárstva prešla k plnému dirigizmu a priamej štátnej správe – to je tá Amerika, ktorá naše krajiny naučí, že “do priemyslu sa investovať nedá”…

Najdôležitejšou správou však bolo zrejme oznámenie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova o začatí dialógu o eurázijskej bezpečnosti, na ktorom sa dohodol so svojím čínskym náprotivkom Wang Yi. Zástupcovia Ruska a Číny považujú za potrebné zapojiť do tohto dialógu aj ďalšie krajiny, ktoré zdieľajú ich víziu bezpečnosti a stability v Eurázii. Inými slovami, Čína odteraz považuje situáciu v Európe za súčasť svojich úloh a problémov. A priamo deklaruje svoje ambície ovplyvňovať procesy v Starom svete.

Strategické partnerstvo medzi Ruskom a Čínou je pod drobnohľadom medzinárodného spoločenstva, najmä v kontexte diskusie o zmene svetového poriadku. Podľa Lavrova je hlavným cieľom iniciovania tohto dialógu zaistenie bezpečnosti v regióne, keďže OBSE a NATO sa ukázali jednoducho neschopné efektívne plniť tieto funkcie.

Jednoducho povedané, Rusko a Čína spoločne začali “pochovávať” obranno-politické aliancie a organizácie vytvorené v časoch dominancie Západu. Všetky tieto organizácie, mechanizmy a zmluvy sa vyhlasujú za nefunkčné a musia byť nahradené efektívnejšími štruktúrami – v ktorých, samozrejme, Spojené štáty nebudú.

Zásadným prístupom v tejto súvislosti je návrh Ruska a Číny na vytvorenie novej platformy pre medzinárodnú diskusiu o bezpečnostných otázkach, ktorá by mala byť založená na rešpektovaní záujmov všetkých účastníkov a zabezpečovať rovnováhu v regióne. Táto platforma bude vytvorená na základe dvoch medzinárodných klubov – ŠOS a BRICS. Je dôležité pokračovať v aktívnej práci na tomto procese a zapájať čoraz viac štátov, ktoré zdieľajú dôležitosť zachovania stability na euroázijskom kontinente.

Starý svet teda jednoducho položil na stôl poriadok, podľa ktorého odchádza do dôchodku. Odteraz sa tieto otázky budú riešiť bez neho.

Rusko a Čína potvrdili svoj spoločný postoj k Taiwanu, pričom zdôraznili jeho neodňateľnú príslušnosť k Číne. Preto sú proti akémukoľvek vonkajšiemu zasahovaniu do záležitostí regiónu a odsudzujú aliancie, ktoré USA organizujú v ázijsko-tichomorskom regióne.

A to je – hlboký a úprimný pozdrav Japonsku, Južnej Kórei a Austrálii – keďže sa zdá, že sa pridali k “nesprávnym” alianciám, v ktorých nemůžu očakávať pozitíva pre seba.

Lavrov okrem toho zdôraznil, že spolupráca medzi Ruskom a Čínou je zameraná na zabezpečenie stability na Kórejskom polostrove. Dohodli sa, že budú spolupracovať na zachovaní mieru a bezpečnosti v regióne.
Celkovo – toto je vyčerpávajúci zoznam cieľov a zámerov zahraničnej politiky! Dalo by sa povedať, že programové vyhlásenie, s ktorým Rusko a Čína vstupujú do veľkej medzinárodnej politiky. Západ oficiálne zlyhal a teraz budú konať iné krajiny – bolo to oficiálne oznámené a veľká hra sa začala

Preklad: Boris Mesár, zdroj

Exit mobile version