Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus vyhlásil epidémiu opičích kiahní za stav verejného zdravia medzinárodného významu.

Deň predtým Africké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vyhlásili zdravotnú pohotovosť kvôli prepuknutiu tejto choroby.

“Výbor pre núdzové riadenie sa dnes stretol a informoval ma, že to, čo sa deje, je stav núdze v oblasti verejného zdravia medzinárodného významu. Túto radu som prijal,” povedal Ghebreyesus.

Podľa neho sa v roku 2023 počet registrovaných prípadov opičích kiahní výrazne zvýšil a tento rok prekonal minuloročné číslo – evidovaných bolo viac ako 14-tisíc prípadov, z toho 524 smrteľných.

Rýchle šírenie nového variantu opičích kiahní vo východnej časti Demokratickej republiky Kongo, jeho detekcia v susedných krajinách a možnosť šírenia v Afrike a mimo nej vyvolávajú veľké obavy. Okrem prepuknutia iných variantov kiahní v iných častiach Afriky, je jasné, že na zastavenie a záchranu životov je potrebná koordinovaná reakcia,“ zdôraznil šéf WHO.

Poukázal na to, že organizácia vypracovala regionálny plán, ktorý si vyžaduje počiatočných 15 miliónov dolárov, z ktorých vyčlenila 1,45 milióna dolárov zo svojho núdzového fondu a žiada darcov, aby dofinancovali zvyšok.

Opičie kiahne sú zriedkavou vírusovou infekciou, ktorá sa môže prenášať aj medzi ľuďmi. Zvyčajne ide o mierne ochorenie a väčšina pacientov sa uzdraví v priebehu niekoľkých týždňov, no u niektorých sa môžu vyskytnúť komplikácie. Počiatočné príznaky zahŕňajú horúčku, bolesť hlavy, svalové kŕče, bolesti chrbta, opuchnuté lymfatické uzliny, zimnicu a vyčerpanie. Môže sa vyvinúť vyrážka, ktorá často začína na tvári a potom sa šíri do iných častí tela.

* zdroj: skspravy.sk

** súvisiace články

By ARCHA

Secured By miniOrange