Site icon Spolok ARCHA o.z.

WHO už nepotrebuje pandémiu, aby ju vyhlásila

Jak již víte, tak nedávno schválené změny Mezinárodních zdravotních předpisů nebyly přijaty v té podobě, jaká byla prezentována průběžně již asi dva roky.

Nemalá část změn byla nakonec z dokumentu odstraněna, nicméně některé se WHO přece jen podařilo do dokumentu zařadit.

Zprvu se zdálo, že asi tím nejhorším má být totální cenzura jiných než WHO sdělovaných informací, nicméně postupně se ukazuje, že za slovíčky se mnohde nachází i další záludnosti.

Například bude mnohem jednodušší vyhlásit pandemii, pro kterou nyní nebude ani potřeba, aby nějaká pandemie byla. Úplně stačí pouhé podezření – a okamžitě se celý svět (nebo jeho část) dostane pod pandemický diktát.

Zde je dobré si připomenout, že několik posledních měsíců je část světa dnes a denně strašena ptačí chřipkou, která by měla mít údajně potenciál přejít na člověka.

Mohlo by právě toto být záminkou k dalšímu vyhlášení stavu pandemické nouze? Podle nových MZP by to možné být mělo…

Možná se jen čeká na to, až se schválí pandemická smlouva, která se má na pořad jednání dostat někdy v průběhu července. V období dovolených na celé severní polokouli by si takového schválení ani nikdo nemusel pořádně všimnout.

Právě pandemická smlouva by mohla WHO dodat další nástroj pro ovládání světa. Nicméně při „správném“ výkladu zdravotních předpisů by možná WHO žádnou pandemickou smlouvu potřebovat nemusela.

Vznik Mezinárodních zdravotních předpisů se datuje do roku 2005. Právě tento dokument umožňuje WHO vyhlásit mimořádné události v oblasti veřejného zdraví za mezinárodní zájem a poskytnout členským zemím pokyny pro reakci.

Tyto změny měly dát WHO jednostrannou pravomoc vyhlásit pandemie a sdělit zemím nebo daným oblastem, jaká protiopatření musí přijmout. Protože některé z navrhovaných změn byly přijaty (jiné s dalekosáhlejšími důsledky přijaty nebyly), měla WHO důvod k oslavě.

Dr. Prego Cancelo však varoval: „Přijetí změn MZP na Světovém zdravotnickém shromáždění by nemělo být jednorozměrnou oslavou, jak to udělala WHO, ale výzvou ke kritické reflexi a bdělosti ze strany občanů.

Za fasádou globálního pokroku a spolupráce se skrývají stíny neprůhlednosti a potenciálního zneužití moci, které by neměly být přehlíženy.“

Jinými slovy, k přijetí pozměňovacích návrhů bylo použito mnoho triků.

Jak Kat Lindley, která celé jednání na půdě WHO sledovala, vysvětlila, o změnách se nehlasovalo, ale spíše se jednalo o „konsensus“ mezi několika málo přítomnými.

Snímek níže ukazuje, kolik bylo v době schvalování nových MZP v sále přítomných zástupců členských zemí. Když nikdo z nich neměl k aktuální verzi připomínku, nové předpisy byly automaticky schváleny:

Dr. Prego Cancelo uvedl, že byla schválena mimo jiné i jedna velmi zásadní změna:

Změny také rozšiřují okolnosti, za kterých může být vyhlášen pandemický stav nouze, takže pandemie může být založena pouze na potenciálním riziku, nikoli na potvrzené skutečnosti.

Definice pandemické nouze je obzvláště kontroverzní, protože není jasné, kdo může pandemii vyhlásit a jaká kritéria se na ni vztahují. Bez přesnější definice pojmu „pandemie“ by pandemie mohly být politicky ovlivněny.

Bez jasné definice přesných postupů pro hodnocení situace existuje možnost, že vyhlášení pandemie podléhá subjektivní interpretaci nebo politickým vlivům.

Jednostranné vyhlášení mezinárodně významného stavu nouze v oblasti veřejného zdraví (ESPII-PHEIC) může mít významný dopad na lidská práva a občanské svobody, zejména je-li použito k ospravedlnění extrémních opatření omezujících svobody jednotlivce.

Co je to pandemie?

WHO postupně zmírnila definici pandemie, aby umožnila častější vyhlašování pandemií.

Pandemie definovaná v roce 2003

Toto je archivovaná definice z roku 2003. Všimněte si požadavku enormního počtu úmrtí a nemocí.

K pandemii chřipky dochází, když se objeví nový virus chřipky, vůči němuž lidská populace nemá imunitu, což má za následek mnohonásobné současné epidemie po celém světě s obrovským počtem úmrtí a nemocí.

S nárůstem globální dopravy a komunikací, jakož i urbanizací a přelidněním, se epidemie způsobené novým chřipkovým virem pravděpodobně rychle rozšíří po celém světě.

Pandemie definovaná v roce 2009

Definice byla změněna 5. května 2009, aby zahrnovala mírné onemocnění a malý počet úmrtí. Jistě ne náhodou jde o tentýž rok, kdy byla vyhlášena pandemie prasečí chřipky:

Epidemie nemoci nastane, když je více případů této nemoci než obvykle. Pandemie je celosvětová epidemie nemoci. Chřipková pandemie může nastat, když se objeví nový chřipkový virus, proti kterému lidská populace nemá imunitu.

S nárůstem celosvětové dopravy a také urbanizací a přelidněním v některých oblastech je pravděpodobné, že se epidemie způsobené novým chřipkovým virem rozšíří po celém světě a stanou se pandemií rychleji než dříve.

WHO definovala fáze pandemie, aby vytvořila globální rámec, který zemím pomůže připravit se na pandemii a reagovat na ni. Pandemie mohou způsobit mírná i těžká onemocnění a smrt a závažnost pandemie se může v průběhu pandemie měnit.

Pandemie v roce 2024

V přijatých pozměňovacích návrzích MZP (strana 4) není termín „pandemie“ definován, ale místo něj je uveden termín „pandemická mimořádná událost:“

„Pandemická mimořádná událost“ znamená mimořádnou událost veřejného zdraví mezinárodního významu způsobenou přenosnou nemocí a:

I) má široké geografické rozšíření v několika státech a uvnitř nich nebo existuje riziko takového rozšíření a

II) schopnost reakce zdravotnických systémů v těchto státech je překročena nebo je velmi ohrožena a

III) způsobí nebo hrozí způsobit významné sociální a/nebo ekonomické narušení, včetně narušení mezinárodní dopravy a obchodu, a

IV) vyžaduje rychlou, spravedlivou a intenzivnější koordinovanou mezinárodní akci s mezivládními a celospolečenskými přístupy.

Všimněte si, že se nemusí jednat o skutečnou „nouzovou situaci,“ ale spíše o potenciální stav nouze, a že stupeň nemoci nebo dokonce smrt nejsou uvedeny jako požadavky. Mnoho benigních onemocnění je „přenosných.“

Nyní tak lze podle definice vyhlásit za mimořádnou událost i rýmu.

Mohou zavádět jakékoli restrikce – a to bez ohledu na to, že přibývají důkazy o tom, že tato nařízení, která zaváděli za Covidu, neměla žádný vědecký základ.

Nové předpisy ponechávají WHO volnou ruku k vyhlášení častých „pandemických mimořádných událostí“ a drakonických protiopatření dle libosti.

V prohlášení WHO k Mezinárodním zdravotním předpisům se uvádí následující:

MZP je nástroj mezinárodního práva, který je právně závazný pro 196 zemí, včetně 194 členských států WHO. Dokument vznikl v reakci na smrtící epidemie, které kdysi zachvátily Evropu.

Stanovuje práva a povinnosti pro země, včetně povinnosti hlásit události v oblasti veřejného zdraví. Předpisy rovněž stanoví kritéria pro určení, zda konkrétní událost představuje mezinárodní stav nouze v oblasti veřejného zdraví.

Odkaz na smrtící epidemie, které „kdysi zachvátily Evropu“ v podstatě znamená, že již neexistují. To také znamená, že MZP má smysl pouze tehdy, když se neustále „nalézají“ nové pandemie.

Jak dlouho potrvá, než vyhlásí pandemii ptačí chřipky? Vakcíny si už připravili…

Spracoval: Slovanka/Necenzurovaná Pravda, zdroj

Exit mobile version