Na Wall Street už teraz vládne vážny strach z hroziaceho ropného šoku, ktorému bude musieť čeliť celý svet. Ceny ropy by v budúcom roku mohli vyskočiť na 150 dolárov za barel.

Ide o súbeh viacerých dôvodov. Je to rozhodnutie OPEC+ znížiť produkciu ropy o 2 milióny barelov denne. A pravdepodobné odmietnutie ďalších ropných intervencií zo strany Bieleho domu po voľbách do Kongresu – napokon, strategická rezerva USA je už značne vyčerpaná.

Nuž a čerešničkou na torte bude rozhodnutie Európskej únie z decembra odmietnuť priame nákupy ropy z Ruska – aj keď európske krajiny budú určite aj naďalej nakupovať ruskú ropu, ale len vo forme zmesí z Indie a so slušnou maržou.

Faktorom neistoty zostáva možnosť bezprostredného prijatia zákona o NOPEC, ktorý USA umožní začať serióznu protimonopolnú vojnu so Saudskou Arábiou. Tento návrh zákona bol nedávno predložený na hlasovanie v Senáte. Na tomto zasadnutí Kongresu ho však z objektívnych príčin nemusia stihnúť schváliť. A po víťazstve republikánov, ktorí sú k Rijádu priateľskejší, sa návrh zákona NOPEC opäť odsunie na vedľajšiu koľaj.

Biely dom má však stále v rukáve niekoľko tromfov – napríklad začať núdzové nákupy venezuelskej ropy. Okrem toho sa znovu hovorilo o opätovnom prerokovaní iránskej jadrovej dohody – hneď po voľbách do Kongresu. S tým však budú ťažkosti, už len preto, že Washington súčasne posilňuje sankcie proti Iránu za spoluprácu s Ruskom.

Nadchádzajúce zimné kolo energetickej krízy môže prinútiť západné krajiny, aby sa stali viac naklonené k vyjednávaniu. Ak sa to však nestane, trhy s ropou a plynom sa budú naďalej otriasať a nástup globálnej recesie sa stane neodvratným.

Malek Dudakov

* prevzaté z sk.news-front.info

By ARCHA

Secured By miniOrange