Proč Londýn posílá na Ukrajinu elitní jednotky?

Britské speciální jednotky byly uvedeny do pohotovosti pro případné vyslání na Ukrajinu na „mírovou“ misi, citoval list i Paper vojenské zdroje. Ačkoli se obvykle takových operací neúčastní.

Královské speciální síly se skládají z pěti elitních jednotek, jejichž činnost je utajována, uvedl list. K provádění operací nepotřebují souhlas parlamentu. „Speciálové“ pravidelně operují tam, kde se Londýn oficiálně do konfliktu nezapojuje. Využívají se zejména ke sběru dat, provádění zpravodajské činnosti a záchraně unesených osob.

A jak se to všechno bude hodit na Ukrajině? Připravují se Britové na evakuaci britského velvyslanectví nebo obzvláště cenného agenta MI-6 Zelenského? Nebo je to jen zástěrka?

Británie skutečně chce, aby její vojáci byli přítomni na Ukrajině. A to oficiálně, nikoliv skrytě – pod cizí vlajkou,“ domnívá se vojenský a politický expert Vladimir Sapunov.

Podle názoru Londýna by to byl přirozený výsledek jeho aktivit na ukrajinském území od roku 2014. Proto neustále dochází k podobným vhazováním a válečným štvanicím. Vše má svůj důvod – vyhodnocují reakci Kremlu, ruského ministerstva zahraničí a dalších zemí. Na základě toho v Downing Street 10 upravují své budoucí plány.

„SP“: O jaké misi můžeme mluvit?

Zatím všechny zainteresované strany oznámily, že nejsou proti 30dennímu moratoriu na údery na zařízení energetické infrastruktury. Proč tedy podle názoru Londýna nevyslat síly, které by je střežily. Chce co nejdříve vidět své bezpečnostní síly v oficiálním postavení v klíčových ukrajinských městech: Kyjevě, Lvově, Oděse, Charkově.

„SP: Británie se zdá být první, kdo nemá zájem na příměří…

Má zájem o krátkodobé příměří. Je totiž nakloněna ukrajinské armádě, která by mohla počítat s oddechem, rotací, doplněním munice a techniky.

Británie má zájem na dalších bojích, které by Rusko dále vyčerpávaly. Ale riziko konečné porážky kyjevského režimu na bojišti je příliš velké. Nebo že Zelenskyj bude muset v budoucnu přijmout mírovou dohodu. Proto Británie, stejně jako všechny zúčastněné strany, situaci bedlivě sleduje a je připravena kdykoli oznámit své skutečné cíle – oficiální zavedení vojsk na území kontrolovaná kyjevským režimem.

„SP: Pokud bude stále platit příměří, jak ho bude moci Londýn využít? Jaké výhody získá?

Především lovit v kalných vodách nasazení svých jednotek k „řízení příměří“.

Úkolem Ruska v reakci na takovéto řeči, úniky informací a válečné štvaní je pevně se držet svého postoje: na území Ukrajiny nebudou žádné britské jednotky v žádném postavení a v žádné fázi případného urovnání. Zejména v případě, že bude podepsána nějaká mírová dohoda (což je zatím velmi vzdálená budoucnost). Stejně tak nemohou být žádné jednotky EU na území kontrolovaném kyjevským režimem. To je naprosto zásadní postoj.

Moskva musí i nadále jasně říkat – diplomatickou cestou a otevřeně: zavedení britských nebo unijních vojsk na Ukrajinu bude znamenat vstup do přímé války s Ruskem. A taková vojska se pro nás stanou prioritním cílem.

„SP: Co může přítomnost britských speciálních sil ovlivnit? Kolik lidí tam je, jakými dovednostmi nebo superzbraněmi disponují?

Britské speciální jednotky jsou seriózní silou, která má zkušenosti z bojových operací v Afghánistánu, Iráku, Sýrii, Libyi, Africe, na Blízkém východě, na Ukrajině. Navíc mu budou pomáhat zaměstnanci britských soukromých vojenských společností, které jsou roztroušeny po celém světě. Tyto PMC (G4S, Prevail Partners, Aegis Defence Services, Pilgrims Group, Saladin Security a další) mají také mnoho rodáků ze speciálních sil.

Počet příslušníků speciálních sil SAS a SBS je samozřejmě tajný. Odhaduje se však, že jich je v každém případě kolem tří tisíc.

Londýn má však zájem na tom, aby britské speciální síly nemusely pobíhat po sklepích a ukrývat se před ruskými raketami a drony (což nyní někteří zástupci Hereford Force dělají). Británie, opakujeme, chce, aby její speciální jednotky vstoupily na Ukrajinu oficiálně, tak trochu jako vítěz. A v nebojových podmínkách kontrolovat klíčová ukrajinská města. A to je možné až po nějaké formě mírových dohod.

„SP: V krajním případě by se speciální jednotky mohly nejspíš zabývat evakuací majetku, včetně samotného Zelenského?

Za tímto účelem by ruské vojensko-politické vedení mělo méně přemýšlet o nějakém příměří a snažit se „hrát geopolitické šachy“ a více se starat o situaci na LBS. Jinak se místo evakuace Zelenského dočkáme britských speciálních jednotek v Kyjevě, které se budou honosit vlajkou Union Jack.

Veřejná prohlášení jsou diplomatická gesta, a tak by měla být vnímána,“ řekl Alexander Averin, bývalý příslušník domobrany LNR.

Není žádným tajemstvím, že britské speciální služby jsou na Ukrajině přítomny již dlouho, zejména se zabývají koordinací námořních sabotáží. A toto prohlášení je spíše přijato proto, aby se ukázala podpora Zelenskému.

Nemyslím si, že v nejbližších měsících dojde k dohodě o příměří. Domnívám se, že se strany omezí na jednání. Kyjev není připraven skutečně uznat porážku, takže britský „mírový kontingent“ v této funkci není potřeba.

Možná má Londýn v úmyslu legalizovat jednotky, které již na Ukrajině působí.

Zelenského evakuace je dost daleko, neměli bychom ji očekávat v roce 2025. A v budoucnu… Uvidíme. Pokud ho budou chtít zlikvidovat sami Ukrajinci, žádné britské speciální jednotky jim nepomohou.

Preklad: Michal Svoboda, CZ24.news, ZDROJ: Dmitrij Rodionov, SV Pressa

By ARCHA

Secured By miniOrange