Site icon Spolok ARCHA o.z.

Vysoké ceny palív zabijú viac Európanov, ako vojna na Ukrajine

Marc Vandepitte, Global Research: Vysoké ceny palív zabijú viac Európanov, ako vojna na Ukrajine

EU: Že ekonomické sankcie vyplývajúce z invázie na Ukrajinu zasahujú viac Európu ako Rusko, je nepríjemný fakt. Ale teraz nedávna štúdia The Economist naznačuje, že kvôli vysokým cenám pohonných hmôt by dodatočný počet obetí v Európe v nadchádzajúcej zime mohol prekročiť počet vojakov zabitých v boji na Ukrajine. Potrava na zamyslenie.

Rusko pred vojnou dodávalo asi 40 percent celkovej spotreby plynu Európskej únie. V reakcii na vojnu a s cieľom znížiť závislosť na ruskom plyne Ukrajina a Poľsko zatvorili niektoré plynovody privádzajúce plyn z Ruska do západnej Európy.

Krajiny ako Fínsko, Bulharsko a Poľsko, ktoré neboli ochotné platiť za plyn v rubľoch, Rusko odpojilo. Okrem toho bola ohrozená aj údržba potrebná na udržanie dôležitého plynovodu Nord Stream I v plnej kapacite.

Prudko znížené dodávky plynu, ktoré zatiaľ nie je možné úplne kompenzovať dovozom odinakiaľ, spôsobili prudký nárast cien plynu a nepriamo aj elektriny v Európe.

V dôsledku veľmi miernej jesene a toho, že si Európa vybudovala veľké zásoby plynu, medzičasom trhové ceny klesli v porovnaní s ich maximom v lete. Priemerná cena plynu je však dnes takmer dvaapolkrát vyššia ako v období rokov 2000-19. Pri elektrine je to takmer dvojnásobok.

A teraz je za nami zima. Je známym javom, že v zime kvôli chladu zomiera viac ľudí ako v lete. V Európe aj v USA je počet úmrtí v priemere o 20 percent vyšší.

V minulosti mali ceny energií malý alebo žiadny vplyv na nadmernú úmrtnosť, pretože kolísanie cien bolo veľmi malé. Teraz sú však nárasty nákladov pozoruhodne veľké, a preto sa očakáva oveľa väčší vplyv.

Na výpočet tohto vplyvu The Economist vytvoril štatistický model. Okrem ceny energie sú tu ďalšie tri faktory, ktoré spôsobujú počet úmrtí navyše: najdôležitejší je, aká silná je zima, okrem toho vážnosť chrípkovej sezóny (ktorá je čiastočne určená tým, aká je zima). ) a napokon kompenzácie vlád domácnostiam za to, že absorbovali zvýšenie cien.

Vysoké ceny energií môžu zhoršiť vplyv nízkych teplôt na úmrtnosť tým, že odrádzajú ľudí od vykurovania a spôsobujú, že ľudia sú viac vystavení chladu. To isté platí výrazne aj pre vládnu podporu domácnostiam, ktorá má absorbovať energetický šok.

Podľa modelu The Economist je „pevný záver“ taký, že vplyv „ukáže sa ako veľmi silný“ a počet obetí „môže prekročiť počet vojakov, ktorí doteraz zomreli v boji“.

Úmrtia od zimy: Od 147 000 do 185 000 ľudí

Ak ceny energií ostanú na súčasnej úrovni, v typickej zime by v Európe zomrelo o 147 000 ľudí viac ako v situácii s „normálnymi“ cenami. Pri miernych teplotách – za predpokladu najteplejšej zimy za posledných 20 rokov pre každú krajinu – toto číslo klesá na 79 000. V krutej zime, keď sa v každej krajine používa najchladnejšia zima od roku 2000, sa dodatočná nadmerná úmrtnosť zvyšuje na 185 000.

Vo vojne údajne zahynulo asi 25 000 až 30 000 vojakov na oboch stranách a ďalších 6 500 ukrajinských civilistov bolo zabitých. Celkovo je to menej ako v najlepšom prípade z modelu The Economist.

Časopis poznamenáva, že účinok sa môže v jednotlivých krajinách značne líšiť. V krajinách, ktoré určili maximálne ceny alebo maximálny účet, nebude takmer žiadna dodatočná úmrtnosť alebo môže dokonca klesnúť miera úmrtnosti. To je okrem iného prípad Francúzska, Británie, Španielska a Rakúska.

Oveľa väčšie počty úmrtí sa predpovedajú v krajinách, kde je (zatiaľ) vládna podpora nízka, ako je Taliansko, Estónsko a Fínsko. The Economist výslovne nespomína Belgicko, krajinu, kde žijem. Z hľadiska vládnej podpory je krajina niekde medzi týmito dvoma extrémami.

Z dlhodobého hľadiska sankcie proti Putinovi určite oslabia ruskú ekonomiku. Zatiaľ to však absolútne neplatí. Očakávané príjmy z exportu ruskej energie budú v tomto roku o tretinu vyššie ako vlani.

Sankciami si strieľajú do vlastného kolena najmä európske krajiny. Nedávne údaje ukazujú, že ruský „ukazovateľ súčasnej aktivity “ (miera ekonomickej aktivity) je vyšší ako v iných veľkých európskych krajinách.

V dôsledku vysokých cien energií sa mnohé spoločnosti možno budú musieť zatvoriť alebo presťahovať do iných regiónov, kde sú náklady na energiu nižšie. Navyše v boji proti inflácii, ktorá je zas spôsobená najmä vysokými cenami energií, takmer určite smerujeme v Európe k úplnej recesii.

Okrem ekonomického bičovania bude v Európe mimoriadne vysoký počet ľudských životov. Možno je čas sa hlboko zamyslieť nad zmyslom alebo nezmyselnosťou ekonomických sankcií proti Rusku.

Marc Vandepitte

* zdroj

** súvisiaci článok:

Exit mobile version