Jak se ukázalo, přeměna MVA-BN z vakcíny proti neštovicím na vakcínu proti opičím neštovicím není jediným geniálním nápadem, který vakcinační mafie měla na přepracování toho, co by mělo být nadbytečným produktem.

Jennerův institut, partner Oxfordské univerzity, usilovně přepracoval MVA-BN jako virovou vektorovou vakcínu zaměřenou na jiná infekční onemocnění a vyvinul několik experimentálních vakcín využívajících strategii kombinování vakcín.

Počáteční primární dávka se podá vakcínou vyrobenou pomocí šimpanzího adenovirového vektoru ChAdOx. Poté je posílena větší dávkou virového genetického materiálu dodaného prostřednictvím geneticky modifikované verze MVA-BN.

Tým Jennerova institutu použil tuto kombinaci v experimentální vakcíně proti tuberkulóze, která byla původně testována na kojencích v Gambii v letech 2011 až 2013, a ve vakcíně proti malárii MVA vyvinuté profesorkou Dame Sarah Gilbert, známou jako vakcína Oxford-AstraZeneca Covid, která byla testována v Africe v letech 2011-2016.

A pak je tu ebola. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila osm ebola PHEIC (nouzové stavy veřejného zdraví mezinárodního významu) od západoafrického PHEIC na ebolu v roce 2014, z nichž pět bylo vyhlášeno kvůli epidemiím v Demokratické republice Kongo (DRC).

Samotnému vypuknutí eboly předcházely rozsáhlé očkovací kampaně proti žluté zimnici vedené vakcinační aliancí Gavi, která je sponzorovaná Billem Gatesem

Ebola byla objevena v roce 1976 poté, co tři belgické jeptišky pracující v Zairu (nyní DRC) byly mezi několika stovkami lidí, kteří zemřeli na hemoragickou horečku. Prvními podezřelými byly žlutá zimnice a tyfus, ale jeptišky byly proti žluté zimnici očkovány, takže začal hon za jiným vysvětlením, než je selhání vakcíny.

Od roku 2011 Gavi očkoval 133 milionů lidí v západní a střední Africe proti žluté zimnici. Epidemie eboly, které vedly k PHEIC, se v těchto zemích objevily v posledním desetiletí.

Kromě určité míry selhání vakcíny je vzácným vedlejším účinkem vakcín proti žluté zimnici hemoragická horečka, takže velké očkovací kampaně by mohly uměle vytvořit zdání propuknutí eboly.

Jen v roce 2016 bylo více než 30 milionů lidí v Demokratické republice Kongo a Angole očkováno proti žluté zimnici. Více než 50 procent příjemců v DRC dostávalo pouze zlomkové dávky, což je praxe, která s sebou nese riziko nedostatečné imunitní stimulace, takže lidé jsou při následné expozici vystaveni zvýšenému riziku.

WHO vyhlásila stav nouze pro veřejné zdraví v DRC kvůli ebole každý rok od roku 2017 do roku 2022. V DRC byly testovány nové vakcíny a terapeutika včetně toxického Remdesiviru a monoklonálních protilátek. Toto bylo první testování platformy DARPA Pandemic Prevention Platform (P3), ale nové vakcíny nebylo možné testovat a vyrábět tak rychle, jak chtěli.

Ačkoli byla vakcína Ervebo Ebola společnosti Merck (což je geneticky modifikovaná vakcína proti viru VSV) použita v Demokratické republice Kongo během PHEIC v letech 2018–2019 a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) získala v roce 2019 povolení k uvedení na trh, bylo rozhodnuto, že by měla být použita druhá testovaná vakcína.

Evropské konsorcium s názvem Ebovac, jehož partnery jsou Oxfordská univerzita a London School of Hygiene and Tropical Medicine, bylo založeno farmaceutickým gigantem Johnson & Johnson, aby vyvinulo vakcinační režim proti ebole za použití dvou různých virových vektorových vakcín v kombinaci.

První primární dávka je podána pomocí vakcíny Janssen Adenoviral vector (Ad26.ZEBOV), která se zaměřuje na virus Ebola kmene Zaire, přičemž Janssen je dceřinou společností Johnson & Johnson se sídlem v Belgii (vektor Ad26 byl použit i v její vakcíně proti Covidu).

O 56 dní později je imunitní odpověď posílena vakcínou Bavarian Nordic MVA-BN-Filo®, živým „replikačně deficitním“ virem neštovic zkonstruovaným tak, aby přenášel genetický materiál ze súdánského viru Ebola, Marburg (další dar vakcín proti obrně) a viru Tai Forest (dříve známý jako ebolavirus Pobřeží slonoviny).

Virus neštovic je větší než adenovirus a může nést větší genetické zatížení

Oxford Vaccine Group provedla klinické studie Ebovac. V listopadu 2019 byla ve městě Goma v Demokratické republice Kongo zahájena zkušební fáze 3 financovaná mimo jiné koalicí pro inovace epidemické připravenosti (CEPI ), společností Wellcome Trust a vládou Spojeného království, která plánovala očkovat 500 000 lidí.

Účastníci zkoušky v Gomě byli přijati s nabídkou měsíční lékařské péče po očkování zdarma nebo v případě těhotných žen lékařské péče až do porodu. Ačkoli jsou testy vakcín v DRC stále nepopulárnější a kontroverznější, byla to lákavá nabídka tam, kde je zdravotní péče nedostatkovým zbožím.

Když byl test v dubnu 2020 přerušen pandemií Covid-19, získal pouze 20 000 účastníků. Všichni dostali první dávku adenovirové vektorové vakcíny Ebola, ale pouze polovina dostala vakcínu s vektorem MVA podle plánu.

Test byl obnoven o pět měsíců později, přičemž 75 procent z nich použilo druhou vakcínu. Goma je jednou z oblastí, v nichž v současnosti propukly opičí neštovice (nyní přejmenované na mpox). Není jasné, kolik dalších lidí bylo přijato, když byl proces znovu zahájen.

V květnu 2021 společnost J&J, výrobce Ebovac, věnovala 200 000 dávek vakcíny v Ebola programu WHO Early Access Program, přičemž v Sierra Leone začala očkovací kampaň.

Možná se nepoužité dávky určené pro studii v DRC blížily datu použitelnosti. Iniciativa Evropské unie pro inovativní léčiva (EU-IMI) a CEPI financovaly během prosince 2022 další studii Ebovac zaměřenou na zdravotnické pracovníky v provincii Tsuapa v Demokratické republice Kongo.

Nyní je DRC v centru epidemie opičích neštovic, hlásí 13 791 případů a 450 úmrtí. Ve všech ostatních zemích dohromady není ani 500 případů. Navzdory tvrzení WHO, že mpox se přenáší sexuálně, organizace Save the Children uvádí, že v DRC tvoří 70 procent pacientů s opičími neštovicemi děti.

Goma má ohnisko, stejně jako provincie Tsuapa. Mohla by to být náhoda, ale možná použití experimentálních vakcín na bázi viru neštovic vytvořilo úrodnou půdu pro vypuknutí.

Pokud existuje jedna věc, kterou si můžete být tak jistí, jako smrt a daně, je to to, že PHEIC jsou o zavádění nových léčiv. Tento není výjimkou. Zjevně existuje celosvětový nedostatek vakcíny proti mpox (není překvapením, protože neštovice údajně měly být vymýceny), k jejichž výrobě používají severské země slepičí vejce.

Očekávejte, že brzy uslyšíte, že brzy začne fáze 3 testování mRNA vakcín proti neštovicím, nebo dokonce nouzové nasazení. Vytvořená krize nesmí přijít nazmar.

Spracoval: Slovanka/Necenzurovaná Pravda), ZDROJ

** súvisiace články

By ARCHA

Secured By miniOrange